امام جمعه شهرکرد: مکتب حسینی و عاشورا عرصه‌ جهاد است

شهرکرد -ایرنا- نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با اشاره به اینکه صبر و استقامت مهمترین پیام عاشوراست، گفت: مکتب حسینی و عاشورا عرصه‌ جهاد است و باید با معرفت و جهاد بیشتر به امام حسین(ع) نزدیک شویم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام در پیام جمعه این هفته نماز جمعه که به دلیل قرمز شدن روند شیوع کرونا جایگزین خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد شد، افزود: همه عزاداران اباعبدالله حسین(ع) به دنبال زنده نگهداشتن حماسه عاشورا هستند تا این حماسه زنده بماند و ما هم همچنان در این حماسه بزرگ بمانیم و راه را از این حماسه بگیریم.

وی گفت:بقاء نهضت عاشورا تنها با بیان وقایع و عزاداری برای امام حسین(ع) ادا نمی‌شود و جفای بزرگی است به عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) که در آنچه در سال ۶۱ هجری اتفاق افتاد، محصور بشود و ما امروز فقط بنشینیم و سیر وقایع آن روز را داشته باشیم.

امام جمعه شهرکرد گفت: اینکه بنشینیم و آنچه در عاشورا اتفاق افتاده را برای یکدیگر بازگو کنیم و اشک بریزیم نوعی جفا به محرم است و اگر کربلا فقط این باشد، حق حماسه عاشورا ادا نشده است.

نکونام با تاکید بر اینکه بقاء نهضت کربلا و ماندن در این نهضت ارکانی دارد ، افزود: برگزاری مجالس عزاداری نخستین وظیفه و رکن ماندگاری این نهضت است و این مجالس باید با سخنرانی‌های عالمانه و تبیین‌گر برگزار شود تا نهضت حضرت اباعبدالله به خوبی تبیین و با روضه‌خوانی، مداحی، نوحه و سینه‌زدن، تعزیه و شبیه‌خوانی‌های عالمانه و راه‌اندازی دسته‌جات هیاتی  شور حسینی را در بالاترین مرتبه حسینی خودش حفظ کرد و این وظیفه به خوبی در کشور اجرا می‌شود.

به گفته وی، باید مراقبت شدید و همگانی شود تا واقعه کربلا به صورت صحیح نشر داده شود و این وظیفه باید به یک احساس همگانی تبدیل شود تا هر کس مدعی محبت حسینی است و خود را دل داده حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می‌داند باید بکوشد تا این واقعه دچار تحریف نشود.

امام جمعه شهرکرد گفت: امروز متاسفانه دشمن به دنبال این است که دستگاه عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را مورد هجمه قرار دهد، بعضی‌ها یک سری چیزهایی را بشنوند و بخندند و محتوای نهضت حسینی را از آن بگیرند و باید در این زمینه مراقبت بیشتر شود.

نکونام اظهار داشت: در مراسم عزاداری نباید اجازه داد که نهضت حسینی دچار ضعف و پوچی محتوا شود و همه نسبت به این مساله مسوول هستیم و تا حقیقت این جریان حفظ شود.

وی افزود: وظیفه سوم درک و باور عمیق به این‌ حقیقت است که در عالم یک کشتی نجات بیشتر وجود ندارد، این کشتی در دریای طوفانی عالم هستی به ساحل نجات می‌رسد که همان کشتی اهل‌بیت(ع) و کشتی نجات امام حسین (ع) است، بنابراین اگر کسی در این عالم بخواهد رستگار شود و به سعادت ابدی در این عالم برسد، تنها باید در رکاب اهل‌بیت عصمت و طهارت باشد و در رکاب حسین(ع) باشد.

امام جمعه شهرکرد گفت: همه دلدادگان حسینی باید تلاش کنند که جریان عاشورا یک جریان سیال باشد، واقعه کربلا چون سیلی خروشان و همیشه روان باید هدایتگر انسان باشد و ما باید تلاش کنیم این جریان سیال مدام و مستمر استمرار داشته باشد، حسین(ع) هیچ‌گاه غایب از عرصه هستی نیست ، بلکه چراغ همیشه روشن و راهنمای همه جوامع بشری است.

وی بیان کرد: رکن پنجم این است که بدانیم روح قیام حسینی توحید است، آزادگی و حریت که در کربلا برجسته می‌شود باید با نگاه توحیدی و خدامحوری شکل بگیرد البته آزادگان عالم از مکتب اباعبدالله(ع) درس می‌گیرند، خیلی‌ها هستند ادعای حریت دارند و الگوی خودشان را هم اباعبدالله می‌دانند، در مکتب عاشورا سخن اول و آخر همان است که حضرت در سخن اولشان در مدینه و سخن آخرشان در کربلا بیان کردند که همان برای خدا حرکت کردن و به سوی خدا رفتن و برای حاکمیت دین خدا قیام و همه چیز را فدا کردن است، این روح نهضت اباعبدالله است و آزادگان عالم و مبارزان بشری درس حریت و آزادی و سازش‌ناپذیری با ظالم را از آن حضرت فرا می‌گیرند.

نکونام افزود: باید بدانیم که عرصه مکتب حسینی عرصه‌ جهاد و مسابقه است و باید این نگاه را در خودمان تقویت کنیم تا در این مسابقه خوب شرکت کنیم، هر کسی که بتواند با معرفت و جهاد بیشتر، خود را به اباعبدالله(ع) نزدیک‌تر کند به کمال نزدیک‌تر شده‌ است.

به گفته وی، اگر بخواهیم به حضرت اباعبدالله اقتدا کنیم و سبک زندگی ما سبک زندگی حسینی باشد، لازمه‌اش امروز همراهی با مقاومت است مقاومتی که از درون انقلاب اسلامی شکل‌گرفته و امروز کربلای ما همین عرصه مقاومت است.

نکونام افزود: در آن زمان معاویه و دیگر دشمنان هزینه می‌کردند تا مردم در مقابل حق بایستند و ناحق را حق جلوه می‌دادند و امروز هم رسانه‌های استکباری تلاش می‌کنند تا اصل نظام و ولایت فقیه را مجموعه‌ای تندرو معرفی کنند که مانع رشد جامعه است و خود را منجی عالم می‌دانند، که هوشیاری مردم تا به امروز این ترفندها را نقش برآب کرده است، اما هستند تعدادی هم که فریب خورده‌اند.

وی گفت: امروز رسانه‌های استکباری با ابزار بسیار مدرن و جدید به دنیال این هستند که عزاداری‌ها را تهی کنند و مردم را به عزاداری صوری مشغول کنند و اصل اسلام و نظام جمهوری اسلامی و ولایت‌فقیه را یک مجموعه تندرو و افراطی معرفی کنند و مانع رشد بشری به‌حساب آورند و بگویند این‌ها افراطی هستند که دارند مانع رشد جامعه می‌شوند و اجازه نمی‌دهند جامعه به سمت آزادی و تمدن و دموکراسی و این چیزهای فریبنده برود و همه مشکلات جهان را هم به‌حساب این‌ها بگذارند.

امام جمعه شهرکرد افزود: دشمنان به دنبال این هستند که مشکلات جهان را به‌حساب مقاومت، فلسطین مقاوم، لبنان مقاوم، سوریه مقاوم، یمن مقاوم و به‌حساب انقلاب اسلامی که در ایران شکل‌گرفته است بگذارند و خودشان را منجی عالم و نجات‌بخش بشری نشان دهند.

وی در ادامه  به شیوع موج پنجم کرونا و لزوم رعایت شیوه‌های نامه بهداشتی اشاره و خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی به تعبیر رهبر انقلاب باید آرایش دفاعی مناسب به خودمان بگیریم و دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌های اجتماعی را به دقت باید رعایت کنیم.

نکونام بر افزایش روحیه تعاون و دستگیری از همدیگر به خصوص آسیب دیدگان کرونایی تاکید کرد و گفت: همکاری با کادر درمان و تقویت و روحیه بخشیدن به آن‌ها باید بیشتر شود و تزریق واکسن باید جدی گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد به اجرای طرح شهید سلیمانی و بیماریابی خانه به خانه با کمک بسیج اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح به همراهی همگانی نیاز دارد.

نکونام از کادر درمان، پزشکان،  پرستاران و کسانی که در آزمایشگاه‌های کرونایی فعالیت دارند، تشکر کرد و گفت: مردم نیز باید برای ریشه کن کردن کرونا همراهی بیشتر با کادر درمان داشته باشند.

وی به راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در شهرکرد و فارسان اشاره کرد و گفت: مصلای امام خمینی(ره) شهرکرد نیز به مرکز واکسیناسیون کرونا تبدیل خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد به روز جهانی مسجد و روز صنعت دفاعی و آغاز هفته دولت اشاره کرد و گفت: روز جهانی مسجد را باید جدی بگیریم تا مساجد حیات خودشان را داشته باشد و به یک پایگاه همگانی و سازندگی در جامعه تبدیل شوند.

وی با اشاره به روز صنعت دفاعی افزود: این صنعت امروز جایگاه رفیع کسب کرده و دشمن از صنعت دفاعی کشور ما در هراس است.

نکونام اظهار داشت: دفاع فقط به دفاع سلاح و ابزار نیست دفاع همه‌جانبه و آمادگی همه‌جانبه در همه باید قوت پیدا کند.

وی به هفته دولت اشاره کرد وگفت: دولت جدید به زودی شکل خواهد گرفت تا امیدهایی که داده شده را شاهد باشیم و این دولت نقش خودش را به خوبی ایفا کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha