آیین شام غریبان دشت کربلا در آذربایجان غربی برگزار شد

ارومیه- ایرنا- آیین شام غریبان دشت کربلا و اسرای کاروان حسینی با حضور پرشور مردم همزمان با شامگاه عاشورا و با رعایت پروتکل های بهداشتی در آذربایجان غربی برگزار شد و مردم در مصایب آل‌الله به سر و سینه زدند.

به گزارش ایرنا، در این آیین های معنوی که تا نیمه های پنجشنبه شب ادامه دارد، مردم دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در کنار عزاداری برای غریبان دشت کربلا، به یاد شب عاشورای سال ۶۱ هجری قمری چراغ ها را خاموش کرده و شمع روشن کردند.

همچنین مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در رثای مصیبت های اهل بیت امام حسین (ع) به ویژه ام المصائب حضرت زینب کبری (س) به نوحه سرایی پرداختند.

'یابن الحسن بیز گلمیشیخ شام غریبانه، شام غریبانه - بیر تسلیت عرض ائدمگه زینب نالانه، زینب نالانه' نوای حزینی بود که در بسیاری از دسته های عزاداری سرور و سالار شهیدان در جای جای شهر ارومیه و دیگر شهرهای آذربایجان غربی طنین انداز بود.

البته در همه این مراسم، پروتکل های بهداشتی به صورت کامل رعایت شد و عزاداران حسینی، این شیوه نامه ها را  به بهترین شکل اجرایی کردند.

به گزارش ایرنا، طبق رسمی دیرین همه ساله همزمان با شام عاشورا، مردم عزادار در سراسر ایران اسلامی به یاد غربت حضرت زینب (س) و اسرای دشت کربلا آیین شام غریبان را برگزار می کنند.

پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ۷۲ یار باوفای آن حضرت، لشگریان عمربن سعد به دستور وی به خیمه های اهل بیت (ع) حمله کردند و ضمن غارت خیمه ها، آنها را آتش زدند.

همچنین حضرت زین العابدین (ع)، حضرت زینب (س) و بانوان و برخی کودکان کاروان اباعبدالله الحسین (ع) تا پاسی از شب در تاریکی آن شب دشت کربلا به عبادت پرداختند و فجایع بی نظیر روز عاشورا را مرور کرده و اشک ماتم ریختند.

به گواه تاریخ واقعه عاشورا تلخ ترین واقعه در تاریخ بشریت به شمار می رود که در طول مدت چند ساعت در روز دهم ماه محرو سال ۶۱ هجری قمری به وقوع پیوست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha