۲۸ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۴۱
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84442413
T T
۸ نفر

برچسب‌ها

شکوه آئین های عاشورا در بیش از ۱۰۰ مرکز عبادی در روسیه

مسکو - ایرنا - آیین های گرامیداشت و سوگواری عاشورای حسینی در شهرهای مختلف روسیه امروز پنجشنبه با حضور صدها هزار مسلمان مقیم این کشور بخصوص شیعیان در بیش از ۱۰۰ مسجد و مرکز عبادی برگزار شد.

 به گزارش ایرنا از مسکو بیش از ۱۰۰ مسجد و مرکز عبادی مسلمانان در شهرهای مختلف روسیه بخصوص مسکو میزبان آیین های وِیژه این ماه است که افزون بر شیعیان روسیه، شهروندان کشورهای دیگر نیز در آن حضوری گسترده دارند در روز عاشورای حسینی هم این مراکز شاهد انبوه مسلمانان برای زنده نگه داشتن قیام عاشورای حسینی بود.  

هزاران نفر از مسلمانان ایرانی و همچنین مسلمانان کشورهای خارجی مقیم مسکو در مسجد خاتم الانبیاء (ص) سفارت جمهوری اسلامی ایران، مرکز اسلامی مسکو، مسجد آترادنایا و حسینیه شیعیان در پایتخت روسیه و مساجد جمهوری های داغستان،  تاتارستان، ولگاگرد؛  سنت پترزبورگ این آیین را بجا آوردند و ضمن برپائی نماز جماعت ظهر عاشورا، نوحه خوانی و سینه زنی کردند.

امروز در ادامه مراسم های چند روز گذشته در مسجد خاتم الانبیا (ص)  با حضور کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی‌عسگر رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صدها نفر از مسلمانان از جمله کارکنان نمایندگی های جمهوری اسلامی و همچنین شهروندان کشورهای اسلامی از جمله تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان، لبنان و عراق مراسم عاشورای حسینی را با شکوه خاصی برپا کردند.  

حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی‌عسگر رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که سخنران ویژه ایام محرم امسال در مسجد خاتم الانبیاء (ص) سفارت جمهوری اسلامی ایران در محرم امسال است در مراسم عاشورای حسینی گفت:  باید دقت کنیم در سخنرانی ها نهضت حسینی را عزت آفرین زنده نگه داریم تا مسلمانان با الگو گرفتن از قیام امام حسین  (ع) زیر بار ظلم نروند.  


شکوه آئین های عاشورا در بیش از ۱۰۰ مرکز عبادی در روسیه
 

وی بر حفظ  عظمت و اقتدار نهضت حسینی تاکید کرد و گفت: این نهضت را سالم و همانطور که بود حفظ کنیم و زنده نگه داریم.

 مرکز اسلامی مسکو نیز میزبان هزاران مسلمانان روس در روز عاشورا بود و مردم ضمن برگزاری مراسم سوگواری نماز ظهر عاشورا را اقامه کردند.

حسینیه شیعیان آذری ها در مسکو نیز ظهر عاشورا شلوغ ترین روز خود را سپری کرد و صدها نفر از مسلمانان کشورهای مختلف با روایت لحظه لحظه شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران ایشان سوگواری کردند.

مسلمانان جمهوری داغستان روسیه بخصوص در شهرهای بزرگ شیعه نشین مخاچ قلعه، دربند و قیزلار نیز عاشورای حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی کرونایی با شرایط خاصی برگزار کردند.

مسلمانان مخاچ قلعه پایتخت جمهوری داغستان نیز در مسجد خامنه ای این شهر حضور یافته و آیین های عزاداری عاشورای حسینی برپا کردند.

دربند یا دربنت، شیعی ترین شهر روسیه نیز شاهد برگزاری مراسم سوگواری عاشورای حسینی بود که در آن مسلمانان برای شهادت حضرت امام حسین (ع) عزداری کردند.

 شهر سن پترزبورگ که به عنوان منطقه مرکزی روسیه محل زندگی شمار زیادی از مسلمانان است هم در مسجد الزهرای این شهر این آیین را بجا آوردند.

مراسم یادبود شهادت کاروانیان امام حسین (ع) در چند مسجد و مرکز عبادی استان استراخان روسیه از جمله در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با حضور مسلمانان و همچنین ایرانیان حاضر در این استان برگزار شد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha