«تحول و تعالی» در انتظار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تهران- ایرنا-وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی در طول سالیان دراز از مشکلات عمیقی رنج می‌برد که دلایل مختلفی دارد. وقتی این دستگاه عظیم اداری و انسانی دچار بیماری است و خود به طبیبی حاذق نیازمند است، چگونه خواهد توانست سراسر جامعه ایران را تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد و به انجام درست ماموریت‌هایش مشغول باشد.

به همین خاطر است که در میان فرهنگیان و هنرمندان، به اصطلاح خیلی ساده گفته می شود "اینجا تعطیل است" اما این وضعیت تعطیلی، با اتفاقات دیگری مثل کاهش شدید بودجه ها در سالیان مختلف یا نقصان برنامه ریزی مناسب و یا در دو سال اخیر با ماجرای اپیدمی کرونا تشدید و قفل‌های متعددی بر دست و پای این نرم افزارهای فرهنگی و هنری زده شده است و این انگاره چیز عجیب و غریبی نیست!

البته رصد کارشناسی فضای فرهنگی و هنری سراسر کشور و ظرفیت های موجود انسانی و نهادهای دیگر نشان می دهد وضعیت آنها تا مقدار «متوسط خوب» بهتر است و این وزارت فخیمه فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازوها و ارکانش هستند که برای بقا و اثرگذاری ملی، نیازمند تحول و اصلاح فوری و عمیق در راهبردها و تاکتیک ها، ساز و کارهای اجرایی و حتی انسانی است و در این موقعیت اگر از نظر افزایش بودجه کلان کشوری، اتفاق شایسته ای نیفتد، این تحول عملا اتفاق نخواهد افتاد و در بهترین وضعیت، مثل شرایط کنونی، به جای آنکه وزارت از تولیدات فرهنگی و هنری فاخر، بومی، ملی و مذهبی در همه نقاط  کشور حمایت حداکثری کند و رونق در این فضا باشد، به سمت وسوی دادن «یارانه» برای کمک به تامین معیشت اهالی هنر سوق پیدا خواهد کرد که این وضعیت فاجعه بار است!

 گفتمان کانونی آیت الله رییسی، رییس جمهوری برگزیده ملت، همان گفتمان انقلاب اسلامی و رهبر حکیم نظام اسلامی است که با اقبال بیش از پیش مردم در سراسر ایران اسلامی مواجه شده است که شهادت حاج قاسم سلیمانی و دیگر شهدای مدافع حرم بر این فضای افکار عمومی تاثیر حیاتی داشته است (پیروزی استراتژی مقاومت) و همچنان لبریز از خون آنهاست. همچنین تشکیل دولت جوان انقلابی عدالتخواه مردمی برای احیای ایران قوی و با پیوست منشور گرانبهای گام دوم انقلاب اسلامی، ماموریت قطعی و حتمی رییس جمهور رییسی و همه یارانش است تا به تبعیض ها، بی عدالتی ها و فسادها پایان داده شود که تحقق واقعی این اهداف و آرمان های والا شرایط خاص خود را خواهد داشت.   

ما در دو دهه اخیر و به تدریج، شاهد شکل گیری یک جریان تمام عیار و موثر فرهنگی، هنری و رسانه ای با هویت اصلی «مقاومت» در سراسر کشور بوده ایم که این جریان، جنبه های مختلف انسانی، نهادی و سازمانی داشته است که البته به‌خصوص در سال های اخیر بسیار شکوفا شده که جایش در سال های بعد از انقلاب اسلامی خالی بوده است و مهمترین ویژگی‌اش ارتباط بدون واسطه با حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب بوده و از هدایت های معنوی ایشان بهره مند شده است.

بحمدالله در این سال ها این جریان پویای مقاومت در حوزه های کتاب، ادبیات، رسانه، اطلاع رسانی و فضای مجازی، تجسمی، فیلم (سینمایی و مستند) و سینما، تئاتر، سرود و موسیقی و فرهنگ عمومی و نهاد سازی، کارکردهای خوب و حتی عالی داشته است که در نتیجه آن، هم فعالان این عرصه درخشیده اند و هم مردم در سراسر ایران از این تولیدات فرهنگی و هنری و رسانه ای بهره مند شده اند و این انتظار وجود دارد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (از معاونت های ستادی و اداره کل های استانی تا سازمان های سینمایی، حج و زیارت، اوقاف، فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خبرگزاری جمهوری اسلامی و موسسات مختلف) در شرایط  جدید کشور به «تعطیلی خودساخته» پایان دهد و پای کار اصلی خود بنشیند و از مسوولیت حیاتی اش در قبال همه مردم ایران اسلامی فرار نکند؛ چرا که حوزه فعالیت فقط تهران نیست...

آنچه حقیر به عنوان فردی که در این بیست وپنج سال اخیر در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی فعال بوده ام و شناخت نسبی از قدرت و جنگ نرم و جریانات فرهنگی کشور دارم، می خواهم یک بشارت و «خبر خوب» به جامعه بدهم و آن اینکه انشاالله همه شرایط تاریخی برای «پایان تعطیلی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فراهم شده و به‌زودی زنگ تحولات جدید و عمیق در این دستگاه عظیم فرهنگی، هنری و رسانه ای زده خواهد شد. اگر همه ارکان این وزارتخانه در سراسر کشور فعال مایشاء باشند و این وضعیت سال ها امتداد داشته باشد، در شرایط کنونی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، بازیگر بسیار موثری خواهد بود و حتی در آینده نزدیک، توانایی نقش آفرینی در حوزه «تمدن‌سازی» را هم خواهد داشت.

«دکتر محمد مهدی اسماعیلی» که از سوی آیت الله رییسی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شده است، چندین سال است استادیار رشته علوم سیاسی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است با ۴۶ سال عمر مفید و تحول خواهانه و متولد «کبودر آهنگ» همدان، که به اصطلاح ساعتی را در این سال ها به بطالت سپری نکرده و مسیری «دینی، جهادی و اصلاح‌گرانه» را در حوزه های مختلف اخلاقی، علمی و فعالیت های اجرایی فرهنگی، سیاسی و حکمرانی طی کرده است. او را از اواسط دهه هفتاد در کشاکش «جنگ نرم» دشمنان از خاکریز کیهان شناختم؛ وقتی که در بخش‌های تحقیقاتی و نظارت بر تولید سازمان صداوسیما فعال بود و همین باعث شد در حوزه های سیاستگذاری و نظارت بر فعالیت های هنری و رسانه ای، دستی بر آتش داشته باشد و یا در حوزه پیچیده نظرسنجی های علمی و عینی، مسلط  بر این ابزار پژوهشی شود. او در ادامه در دومین سال دولت نهم، به مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری کوچ کرد و در کسوت معاونت فرهنگی و اجتماعی، وارد ترسیم راهبردها و سیاست های کشوری و ملی در این حوزه ها شد که شاهد تحول در این عرصه بودیم؛ چون این مرکز مهم در طی سالیان گذشته، بیشتر در حوزه های سیاسی و امنیت ملی فعال بود و خروجی داشت و آقای دکتر اسماعیلی و تیم معاونت فرهنگی و اجتماعی، این نقصان را برطرف کردند و بعد از آن شاهد نقش دادن تحولات فرهنگی اجتماعی در سیاست های مرکز بودیم.

پس از سه سال فعالیت در مرکزتحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، در ابتدا دولت دهم، ایشان به اصفهان، یکی از پایتخت های فرهنگی ایران اسلامی مهاجرت کرد تا در کسوت معاون استاندار، بیش از چهار سال در خط مقدم حکمرانی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی این خطه عزیز باشد و به خدمت‌رسانی بی منت و پاک و موثر به مردم مشغول شد و در سخت‌ترین شرایط کشور مثل مواجهه با فتنه هشتاد و هشت، فرقه‌های انحرافی، شرایط سخت تحریم‌ها، موج بیداری اسلامی در منطقه و سپس جریان مقاومت اسلامی و مدافعان حرم، سربلند بیرون آمد و بسیار پخته‌تر شد. در این دوره بود که به تدوین و نگارش الگوهای فرهنگی هنری مختلف برای اقوام و مناطق مختلف کشور نائل آمد.

دکتر اسماعیلی اوایل دهه نود در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، با علم‌آموزی به دانشجویان و کمک به تدوین نگارش رساله‌های  تحصیلات تکمیلی رشته علوم سیاسی و به‌خصوص در گرایش اندیشه سیاسی اسلام و همزمان، مدیریت گروه جامعه شناسی سیاسی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و پیگیری تحولات خاص اجتماعی مثل رویدادهای اواخر سال های نود و شش و نود و هفت، وارد فضای جدی تدریس و پژوهش دانشگاهی شد و سختی های آن را مهربانانه به جان خرید و به انتقال تجربیات عالی خود به جامعه علمی، دانشجویی و حاکمیتی پرداخت. در همین اثنا در سال نود و شش، به خاطر ورود جدی‌اش در دو دهه اخیر به حوزه پیچیده جریان‌شناسی تحولات فرهنگی و سیاسی تاریخ معاصر کشور و همچنین تسلطش بر امر مدیریت پژوهش‌های علمی، به مرکز معتبر اسناد انقلاب اسلامی دعوت شد و مسوولیت معاونت پژوهشی مرکز را بر عهده گرفت که نتیجه آن تصویب و اجرای ده‌ها عنوان پژوهشی در حوزه های تاریخ معاصر و انقلاب اسلامی بوده است که در قالب کتاب‌های اثرگذار با تکیه بر اسناد تاریخی در حال تکمیل و انتشار است. کار ماندگار دیگر ایشان، راه اندازی «پژوهشکده مطالعات انقلاب اسلامی» در ذیل این مرکز بوده است.

معتقدم جریان فرهنگی انقلاب اسلامی، از رای اعتماد حداکثری مجلس به دکتر مهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی آیت الله رییسی، رییس جمهور منتخب ملت، برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار استقبال و در ادامه ایشان را در جهت تحقق اهداف و مسوولیت های عالیه وزارتخانه و به‌خصوص گذار سریع به سوی «دوره تحول و تعالی» کمک و پشتیبانی خواهد کرد تا با «هم افزایی» همه ظرفیت های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه ای و نهادها و سازمان های مختلف در سراسر کشور، دوران تاریخ‌سازی برای ایران عزیز و حتی منطقه شکل بگیرد که همه سخت در انتظار آن هستیم. انشاالله...

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha