ویرانی و کشتار حاصل دو دهه حضور آمریکا در افغانستان

تهران- ایرنا- بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده، حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکایی در افغانستان سبب کشتار بیش از ۲۴۱ هزار تن شده و بالغ بر ۲ تریلیون دلار هزینه داشته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «موسسه امور عمومی و بین‌الملل واتسون در دانشگاه براون»، مبالغی که آمریکا از پاییز ۲۰۰۱  تا کنون در جنگ افغانستان هزینه کرده  است به بیش از ۲.۲۶ تریلیون دلار رسیده است.

و در همین مدت بیش از ۲۴۱ هزار تن در جنگ افغانستان جان خود را از دست داده اند.

برپایه این گزارش، دست کم ۲ هزار و ۴۴۲ هزار نظامی آمریکایی نیز در این جنگ جان باخته اند.

این گزارش همچنین شمار نیروهای کشته شده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در جنگ افغانستان را هزار و ۱۴۴ تن اعلام کرده است.

بر پایه این گزارش در این جنگ ۲۰ ساله بیش از ۶۹ هزار نیروی افغانستانی، ۷۲ روزنامه نگار و ۴۴۴ نیروی کمک‌های بشردوستانه جان باخته اند.

به دنبال  خروج «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور متواری افغانستان، نیروهای طالبان ۲۴ مرداد قدرت را در افغانستان در دست گرفتند.

سقوط دولت محمد اشرف غنی در افغانستان در پی تسخیر شهرهای این کشور از جمله کابل از سوی شبه نظامیان طالبان، آینده پر ابهامی را پیش روی افغانستان قرار داد.

گفتنی است،جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز در اولین واکنش به سقوط دولت کابل طی سخنانی در کاخ سفید، اشتباهات متعدد در افغانستان در طول دو دهه حضور نظامی ایالات متحده در این کشور را پذیرفت و مسئولیت وضعیت فعلی را که در افغانستان حکمفرما است، به عهده گرفت.  
وی با ابراز پشیمانی نسبت به دو دهه اشغال افغانستان توسط دولت‌های ایالات متحده گفت: من مردم آمریکا را با این ادعا که فقط با کمی بیشتر ماندن در افغانستان همه چیز تغییر می‌یابد، گمراه نمی‌کنم. همچنین من از مسئولیت خود در مورد این که امروز در کجا هستیم و چگونه باید از اینجا جلو برویم کوتاه نخواهم آمد.  
این در حالی است که بایدن درسخنرانی ۱۷ تیرماه خود که پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرد، گفته بود: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha