شرکت‌کنندگان جشنواره کتابخوانی در چهارمحال و بختیاری به ۴هزار نفر رسید

شهرکرد - ایرنا -سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری با اشاره به استقبال چهار هزار نفر از علاقه‌مندان استانی برای شرکت در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: با توجه به افزوده شدن بخش‌های مختلف به این دوره از جشنواره، امید است تعداد شرکت‌کنندگان استانی به بیش از ۳۵ هزار نفر برسد.

احمد فرهادی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در ۲ بخش فردی و خانوادگی و همچون سال گذشته در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود که به دلیل افزوده شدن رشته‌های نقاشی، پویش کتابخوان، مسابقه چهار گزینه‌ای و داستانک‌نویسی، شعر سرایی، پویش«برای امام زمانم» و قصه‌گویی به این دوره از جشنواره، استقبال کودکان و نوجوان برای شرکت در جشنواره کتابخوانی با رشد خوبی مواجه شده است به طوری که این رده سنی تاکنون نیمی از آمار شرکت‌کنندگان استانی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با بیان اینکه برپایی ۱۰ دوره جشنواره کتابخوانی رضوی اثرات مطلوبی در اشاعه و ترویج فرهنگ ائمه معصومین(علیهم‌السلام) به ویژه فرهنگ رضوی و گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره خاندان عصمت و طهارت داشته است، تصریح کرد: بخش ویژه حضرت مهدی (عج) نیز به دلیل آنکه سالروز ولادت این امام بزرگوار ۲ بار در تقویم شمسی امسال قرار گرفته است به حوزه‌های جشنواره یازدهم افزوده شده است و علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این بخش نیز آثار خود را ارائه کنند.

فرهادی یادآور شد: شرایط ناشی از گسترش ویروس کرونا موجب شده است تا فضای تبلیغی جشنواره یازدهم به صورت ویژه در شبکه‌های اجتماعی و بستر فضای مجازی دنبال شود که این مورد نیز باعث استقبال متفاوت کودکان و خانواده شده و آن‌ها را به حضور در بخش‌های نمایشی جشنواره ترغیب کرده است.

وی افزود: شرکت کودکان و نوجوان در جشنواره کتابخوانی رضوی فرصت مناسبی است تا علاوه بر آشنایی آن‌ها با فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی زمینه لازم برای حضور اجتماعی و نقش‌آفرینی آن‌ها در برنامه‌های جمعی نیز فراهم شود.

سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری برگزاری برنامه‌های جمع خوانی کتاب‌های معرفی‌شده در جشنواره، نقد و بررسی این کتاب‌ها با حضور مولفان و نویسندگان استانی و برقرار ارتباط با نویسندگان کتاب‌ها را از جمله برنامه‌هایی دانست که به منظور معرفی هر چه بیشتر جشنواره کتابخوانی رضوی در فضای مجازی و با کمک مسوولان کتابخانه‌های عمومی استان و دیگر علاقه‌مندان به کتاب اجرا می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه با طراحی نرم‌افزار «سماک» امکان دسترسی علاقه‌مندان به کتاب‌های این جشنواره به صورت فایل‌های pdf و صوتی فراهم شده است، تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده، کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان با شرکت در بخش بزرگسالان این جشنواره ملی، گواهی‌نامه آموزشی مطابق با سر فصل معرفت و بصیرت حسینی دریافت می‌کنند.

فرهادی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره  برای جلب مشارکت بیش از پیش ناشران و کتابداران ۲ بخش حمایت از چاپ و انتشار منابع برتر و نیز مروجان فرهنگ رضوی در نظر گرفته شده است که تلاش می‌شود با هماهنگی ناشران و مولفان استانی، آثاری برای شرکت در این بخش آماده و به دبیرخانه جشنواره ارائه شود.

سرپرست امور کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری مهلت شرکت در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی را یکم آبان سال جاری اعلام کرد و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل منابع به نشانی اینترنتی ‌www.samakpl.ir و یا به کتابخانه‌های عمومی استان مراجعه کنند.

به گزارش ایرنا، در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، کوثر رفیعی، بهراد قاسمی دهکردی و معصومه شیخی از چهارمحال و بختیاری به ترتیب در بخش‌های پویش مجازی، گروهی و نقاشی نوجوانان به مرحله کشوری راه یافتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha