تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد؛ تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه

مشهد-ایرنا- مراسم تاسوعای سال ۱۴۰۰ شمسی در مشهد به واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا با تفاوتهای بارزی در مقایسه با سالهای قبل از صبح امروز در این شهر آغاز شد و سوگواران حسینی با تمسک به رهنمود رهبر معظم انقلاب جلوه‌ای از عزاداری خالصانه توام با رعایت مومنانه شیوه نامه های بهداشتی را به نمایش گذاشتند.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روزهای نخست ماه محرم اعلام کردند: یک مساله، مساله‌ مجالس حسینی و مجالس عزای عاشوراست که بسیار مهم است. البته این مجالس مایه‌ برکت و رحمت الهی است، مایه‌ توجّه برکات الهی به کشور و ملّت است ما به این مجالس احتیاج داریم.

ایشان تصریح کردند: این مجالس باید باشد منتها با کمال دقت و شدت بایستی این شیوه‌نامه‌ها مراعات بشود یعنی واقعاً هم مسوولینی که مجالس را ترتیب می‌دهند، هم آقایان منبری‌ها و وعّاظ یا مدّاحانی که مجلس را اداره می‌کنند، هم آحاد مردمی که در این مجالس شرکت میکنند، بایستی ملاحظه‌ کنند تا با دقّت شیوه‌نامه‌ها رعایت بشود، فاصله‌ها رعایت بشود.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم نگذارند این مجالس خدای نکرده وسیله‌ شیوع بشود تا مخالفین و دشمنان بتوانند این مجالس را طعن کنند و بگویند مجالس حسینی موجب شیوع شد؛ نباید بگذارید یک چنین اتّفاقی بیفتد.

مردم مشهد در دهه محرم و به ویژه روز تاسوعا این رهنمودها را مدنظر قرار دادند. به گزارش خبرنگار ایرنا، با وجود این که همه ساله مشهد در سالروز تاسوعا و عاشورای حسینی مملو از جمعیت عاشق در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی بود اما امسال با توجه به توصیه های مسوولان و همچنین اعمال برخی محدودیتها شاهد حضور تعداد کمتری از مردم در سطح معابر و همچنین صحن و سرای بارگاه منور رضوی هستیم و مردم با تعطیلی کسب و کارها و برافراختن پرچمها و نصب کتیبه های محرمی بر در و دیوار مغازه ها یا مقابل تراسها و بالکنهای  منازل خود و سیاه پوشیدن حزن و عزاداری خود در این ایام و همراهی خود با ارزشها و شعائر حسینی را نشان می دهند.

در محرم امسال حضور دسته‌های عزادار در مکان‌های مشخص و روباز در شهر مشهد برنامه ریزی شده است و بیشتر هیاتهای عزاداری در این مکان‌ها مراسم خود را برگزار کردند نظیر عزاداری شب گذشته مردم مشهد در کوه پارک این شهر.

تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد؛ تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه

بر اساس اعلام اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، این استان حدود پنج هزار هیات مذهبی دارد که ۲ هزار و ۵۰۰ هیات در مشهد مجوز فعالیت دارند و با تمهیدات اندیشه شده فعالیت این تعداد هیات و دسته های عزادار با استفاده از گروه های مشترک بازرسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و این اداره کل انجام می شود.

هیات‌های مذهبی در مشهد مجوزی برای دسته‌روی و حرکت به سوی حرم مطهر رضوی ندارند

در همین راستا معاون امنیتی، انتظامی فرماندار مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: مطابق شیوه‌نامه اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی، هیات‌های مذهبی در مشهد مجوزی برای دسته‌روی و حرکت به سوی حرم مطهر رضوی ندارند.

محمدرضا دانشورنیا افزود: همانند سال قبل حرکت دسته‌های عزاداری به علت شیوع ویروس کرونا در سطح شهر صورت نمی گیرد و علاوه بر آن هرگونه فعالیت عزاداری هیات ها در اماکن مسقف نیز ممنوع است و فعالیت آنها در فضای باز نیز باید مطابق شیوه نامه های بهداشتی و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام شود.

با این اوصاف چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی از نخستین ساعات صبح با ایجاد موانع فیزیکی و حضور پرتعداد نیروهای انتظامی و راهور برروی خودروها و موتورسیکلتها بسته بود.

در بخشهایی از خیابانهای منتهی به حرم، صندلی با رعایت فاصله اجتماعی چیده شده بود و در این مکانها مراسم نوحه خوانی و عزاداری اجرا می شد.

البته شهروندان مشهدی کم و بیش و بیشتر به صورت خانوادگی برای عرض تسلیت به مناسبت تاسوعای حسینی به حرم مطهر رضوی مشرف می شدند اما دسته ها و هیات های مذهبی به کلی در خیابانها و حرم مطهر رضوی حضوری نداشتند.

استفاده گسترده از ماسک توسط مردم

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، حضور نیروی انتظامی برای اعمال منع عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری در خیابانهای اطراف حرم رضوی مشهود بود البته عوامل بهداشتی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در کنار این نیروها بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل های تجمع و برگزاری مراسم حضور داشتند.

در تاسوعای امسال بر تن داشتن لباس مشکی و ماسک بهداشتی به عنوان مشخصه ظاهری همه عزاداران در اطراف حرم رضوی شناخته می شود و بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا اغلب افرادی که در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی قدم می‌گذاشتند ماسک زده بودند و می‌توان گفت ۹۰ درصد عزاداران ماسک بر صورت داشتند.

رعایت موارد بهداشتی از بلندگوهای مستقر در چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی مدام به عزاداران یادآوری می‌شد و مجری برنامه ها نیز از مردم می‌خواست فاصله ۱.۵ متری را باید یکدیگر رعایت کنند.

حضور مسافران در مشهد

البته حضور مسافران از سایر شهرها در مراسم عاشورای امسال مشهد نیز مشهود بود و نکته قابل تامل و موجب تعجب حضور برخی زائران خارجی از برخی کشورهای عرب زبان منطقه بود.

وضعیت کرونایی خراسان رضوی و مشهد در تاسوعای حسینی 

شیوع گسترده سویه دلتای ویروس کرونا این روزها به شدت خراسان رضوی و به ویژه کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد را درگیر کرده است. بر اساس آمار رسمی ۲۷ شهرستان خراسان رضوی از جمله مشهد در وضعیت قرمز، پنج شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

متولیان بهداشت و درمان در خراسان رضوی اعلام کرده اند هم‌اکنون شمار بستری‌شدگان جدید کرونا در بیمارستان‌های استان به ۹۰۰ نفر در روز افزایش یافته است و استان و به ویژه مشهد با این آمار گسترده مبتلایان به کووید ۱۹با کمبود دارو و اکسیژن مواجه شده است.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این رابطه گفت: متاسفانه همچنان شاهد افزایش تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی های ناشی از  کرونا در مشهد و استان خراسان رضوی هستیم.

دکتر علی‌اصغر انجیدنی افزود: هم اکنون سه هزار و ۷۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند که ۲ هزار و ۸۷۰ نفر از آنها مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که علاوه بر کلانشهر مشهد ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی را زیر پوشش دارد.
وی اضافه کرد: تعداد بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه خراسان رضوی به بیش از ۶۰۰ نفر رسیده است که ۵۰۸ نفر از آنان در مشهد زیر درمان قرار دارند از طرفی هم اکنون ۹۵ درصد تخت های آی. سی. یو در استان خراسان رضوی اشغال است.
دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تنها راه برون رفت از بحران کنونی، قطع زنجیره انتقال ویروس از طریق پرهیز از دورهمی و تجمعات، در خانه ماندن، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

آنچنان که مسوولان اعلام کرده اند شیوع کرونا مساله نخست کشور است از طرفی فعالیت و کسب و کار عمومی مردم، سفرهای تابستانی و همچنین تجمعات خانوادگی و اجتماعی موجب افزایش شیوع کرونا در کشور می شود که در این راستا موضوع تعطیلی کسب و کارها، توقف سفرها و همچنین برگزاری مراسم های عزاداری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مدنظر قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha