عضو کمیسیون آموزش: اسماعیلی مشکلات حوزه فرهنگ را سروسامان می دهد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی یک نظریه‌پرداز فرهنگی است که با روحیه جهادی مشکلات حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی را سر و سامان می‌دهد.

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی روز چهارشنه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به سوابق محمد مهدی اسماعیلی، پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اسماعیلی نیروی توانمندی است که هم سابقه فرهنگی طولانی و اجرایی دارد و هم برنامه‌های خوبی برای آینده ارائه کرده است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه های ارائه شده از سوی اسماعیلی در سه بخش فرهنگ و ارشاد، سازمان اوقاف و سازمان حج و زیارت اظهار کرد:  تقریباً همه نمایندگان از عملکرد اوقاف در استان‌هایشان ناراضی هستند، علاوه بر این عملکرد حج و زیارت به بهانه کرونا کمرنگ است و در خود وزارت ارشاد هم خلاقیت و ایده‌پردازی لازم دیده نمی شود.

فلاحی عنوان کرد: آقای اسماعیلی با توجه به روحیه کار جهادی و انقلابی می‌تواند این اشکالات را سر و سامان دهد و با توجه به فضای مجلس رای بالایی هم خواهد گرفت.

وی با اشاره به چالش‌های پیش‌روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متاسفانه مدیریت اوقاف در تمامی استان‌های کشور، ناکارآمد است. ما اموال موقوفه فراوانی داریم که به‌درستی مدیریت نمی‌شود، مردم سرگردانند و نمی‌دانند چه محدوده‌ای به اوقاف و چه محدوده‌ای به خود آنها اختصاص دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: علاوه بر بحث درآمدهای اوقاف در زمینه ترویج فرهنگ وقف هم اقدامی انجام نمی‌گیرد.

فلاحی خاطرنشان کرد: اینگونه مسائل در بسیاری مناطق مردم را با چالش مواجه کرده‌اند چرا که اموال موقوفه با اموال مردم مشاع است و مردم از این جهت مشکلاتی دارند

وی ادامه داد: حل و فصل این چالش‌ها، مدیریت کارآمد و  پرکاری را می‌طلبد که اولا همه این اموال را در کشور شناسایی کند، ثانیاً آن را ساماندهی کند و ثالثاً اموال مردم را ابراز کند تا اموال مردم مشخص باشد و از اینها برای حل مشکلات کشور استفاده کند.

این نماینده مجلس یازدهم یادآور شد: اکنون در بسیاری از شهرها زمین برای مسکن و کار خیریه نداریم، در حالی که این زمین‌ها را می‌توانند در این امور استفاده کنند تا مشکلات حل شود اما این ظرفیت اکنون رها شده است.

فلاحی با اشاره به ظرفیت مراکز، امام‌زاده‌ها و بقاع متبرکه تصریح کرد: الان نیروهای ما در بسیاری از مناطق برای فضای فرهنگی، مشکل دارند و جوانان در انجام کار فرهنگی با مشکل مواجه هستند. اموال و فضای بقاع متبرکه باید ساماندهی شده و استفاده شوند.

وی مشکل دیگر حوزه فرنگ کشور را فقدان ایده پردازی در حوزه فرهنگ و ارشاد عنوان کرد و گفت: یکی از اموری که زمین مانده بحث مد و لباس است. در برخی استان‌ها بودجه مد و لباسی که برای ارشاد آمده برگردانده شده به این دلیل که ایده و برنامه نداشتند.

فلاحی عنوان کرد: بحث فرهنگ عمومی شهرها که متولی‌اش ارشاد است اکنون در بسیاری از مناطق متأسفانه کمرنگ است و وضعیت فرهنگ شهرها زیبنده جامعه اسلامی نیست. متولی این امور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. متاسفانه اکنون ظرفیت‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی بر زمین مانده است و استفاده نمی‌شود.

فلاحی با اشاره به معرفی اسماعیلی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد از سوی رییس جمهوری گفت: اسماعیلی سابقه اجرای کارهای فرهنگی دارد و نظریه‌پرداز فرهنگی است. وی هم وجهه فرهنگی دارد و هم اینکه تخصص این حوزه را دارد.

وی با اشاره به سوابق اجرایی اسماعیلی ادامه داد: تحصیلات اسماعیلی معارف اسلامی و طلبگی و بعد دانشگاه شهید مطهری بوده است. یک مدت مدیریت اجرایی داشته، معاون سیاسی استانداری اصفهان بوده و در مجموعه دستگاه قضایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی سوابقی داشته است.

توجه به معیشت هنرمندان در برنامه‌های اسماعیلی قرار دارد

فلاحی درباره حل مشکلات و چالش‌های حوزه فرهنگ از سوی اسماعیلی گفت: در برنامه‌های گزینه پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد بحث توجه به هنرمندان و معیشت آنها و فعالان فرهنگی که بعضاً در جامعه مغفول مانده‌،دیده شده است و در این برنامه رسیدگی به وضعیت فعالان فرهنگی از موسسات مردم‌نهاد تا هیات مذهبی و نهاد  روحانیت مد نظر قرار گرفته است.

اسماعیلی توان حل مشکلات حوزه فرهنگ و ارشاد را دارد

فلاحی اظهار کرد: با توجه به سوابق اسماعیلی و برنامه هایی که در کمیسیون های تخصصی ارائه کرد، وی توانایی حل مشکلات حوزه فرهنگ و ارشاد را دارد.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر شکل‌گیری هر چه سریع‌تر کابینه دولت سیزدهم گفت: کار مملکت باید زودتر سر وسامان بگیرد. الان تقریباً بیش از دو ماه است که رییس جمهوری رأی آورده است و حدود سه هفته است که مراسم تحلیف ایشان انجام شده و حکم رییس جمهوری تنفیذ شده است بنابراین باید کمک کنیم دولت هرچه سریعتر فعالیت خود را آغاز کند.

نماینده مردم همدان در مجلس تصریح کرد: ما کار زمین مانده زیاد داریم. همین الان هم اگر قوای سه‌گانه شبانه‌روز و ۲۴ ساعت هم کار کنند خیلی کارهای بر زمین مانده داریم که باید سروسامان بگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha