دبیر کل سازمان ملل از تلاش های قطر برای گفتگوها با طالبان قدردانی کرد

نیویورک – ایرنا - آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در گفتگو با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر از تلاش های دوحه برای ارتقا گفتگوهای میان طالبان و طرف های افغانستانی قدردانی کرد.

دبیر کل سازمان ملل در این گفتگو ابراز امیدواری کرد این تلاش ها منجر به انتقال فراگیر و مسالمت آمیز شود.

وزیران خارجه قطر و آمریکا نیز امروز در گفتگو با یکدیگر بر لزوم حمایت از غیرنظامیان در افغانستان، افزایش تلاش ها برای تحقق آشتی ملی در این کشور و انتقال مسالمت آمیز قدرت در کابل تأکید کردند.
 آل ثانی و بلینکن در خصوص روابط راهبردی میان دو کشور و آخرین تحولات میدانی در افغانستان گفت وگو کردند.

دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه نیز در نشست شورای امنیت سازمان ملل طالبان و احزاب افغانستان را به حفظ حداکثری خویشتنداری و حفاظت از جان دیگران دعوت کرده است.

وی با بیان اینکه جهان حوادث افغانستان را با قلبی سنگین و ناراحتی عمیق دنبال می کند، افزود:  در این زمان سخت من از همه طرف ها بویژه طالبان می خواهم که برای حفظ جان خود و دیگران و اطمینان از برآورده شدن نیازهای بشردوستانه، نهایت خویشتنداری را داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: درگیری ها صدها هزار نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده، کابل شاهد هجوم عظیمی از آوارگان داخلی از استان های سراسر افغانستان بوده است که در هنگام درگیری احساس ناامنی کرده یا فرار کرده اند. من به همه طرفها تعهد خود را برای حفاظت از غیر نظامیان یادآوری می کنم.

نیروهای طالبان روز یکشنبه وارد کابل شدند و کنترل کامل افغانستان به دست این گروه افتاده است. 

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز در اولین واکنش به سقوط دولت کابل طی سخنانی در کاخ سفید، اشتباهات متعدد در افغانستان در طول دو دهه حضور نظامی ایالات متحده در این کشور را پذیرفت و مسئولیت وضعیت فعلی را که در افغانستان حکمفرما است، به عهده گرفت. 

وی با ابراز پشیمانی نسبت به دو دهه اشغال افغانستان توسط دولت‌های ایالات متحده گفت: من مردم آمریکا را با این ادعا که فقط با کمی بیشتر ماندن در افغانستان همه چیز تغییر می‌یابد، گمراه نمی‌کنم. همچنین من از مسئولیت خود در مورد این که امروز در کجا هستیم و چگونه باید از اینجا جلو برویم کوتاه نخواهم آمد. 

این در حالی است که بایدن درسخنرانی ۱۷ تیرماه خود که پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرد، گفته بود: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha