۲۷ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۰:۰۳
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84440435
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مشاور امنیت ملی آمریکا: در حال مذاکره با طالبان هستیم

نیویورک – ایرنا – جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: در حال مذاکره با طالبان در مورد زمانبندی تخلیه نیروهای آمریکایی هستیم.

مشاور امنیت ملی بایدن روز سه شنبه در نشستی خبری افزود طالبان وعده انتقال امن غیرنظامیان به فرودگاه کابل را داده است.
وی با بیان اینکه ما مسئول سرنوشت متحدان و شرکای خود در افغانستان هستیم، مدعی شد درباره افرادی که با ما در افغانستان همکاری کردند مسئولیت‌پذیر هستیم و روند خروج آنها را پیگیری خواهیم کرد.

سالیوان در پاسخ به سوالی درباره سلاح های آمریکا در افغانستان تصریح کرد مطمئناً بخش قابل توجهی از آن به دست طالبان افتاده و مشخصا ما اینطور فکر نمی‌کنیم که آنها این سلاح‌ها را در فرودگاه به ما تحویل دهند.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید از تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در قبال بحران افغانستان دفاع کرد و  گفت بایدن تحولات افغانستان را دنبال می کرد و تصمیم می گرفت.
وی افزود: بایدن مسئولیت هر تصمیمی را که دولت آمریکا اتخاذ می کند بر عهده می گیرد.من همچنین مسئولیت می پذیرم. ما به عنوان یک تیم امنیت ملی به طور جمعی مسئولیت هر تصمیمی را بر عهده می گیریم.
سالیوان در عین حال گفت بایدن از زمان سقوط کابل به دست طالبان، با هیچ یک از رهبران جهان گفت‌وگو نکرده است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید  در عین حال مدعی شد ما از احتمال کنترل طالبان بر افغانستان آگاه بودیم.
این مقام کاخ سفید  با تکرار ادعاهای دیگر مقامات آمریکایی درباره آموزش و تجهیز نیروهای افغانستان اظهار داشت زمان عقب نشینی و مسوولیت آنها برای حفاظت از مردم فرا رسیده بود.  ما نیروهای افغان را آموزش دادیم و از آنها حمایت کردیم و زمان عقب نشینی ما و مسئولیت آنها برای حفاظت از مردم فرا رسیده است.

سالیوان  مدعی شد از دیدن این که طالبان امروز بر زنان افغانستان مسلط شده‌اند متاثر است اما گزینه دیگر پیش روی بایدن ورود به یک رویارویی و تداوم جنگ بود.
وی اضافه کرد مساله اعتماد به طالبان و این که آنها چه می‌گویند، نیست. مهم این است که طالبان در عمل چه می‌کند و باید صحت ادعاهایشان درباره زنان و سایر مسائل را به جامعه جهانی ثابت کنند.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در نشستی خبری گفت در صورت امن بودن شرایط ، آمریکا ممکن است دیپلماسی خود را پس از 31 اوت (9 شهریور ماه)  در افغانستان ادامه دهد.
جان کربی سخنگوی پنتاگون نیز روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون اعلام کرد فرماندهان آمریکایی درحال همکاری با نیروهای طالبان برای خارج کردن شهروندان آمریکایی و متحدان افغان از کابل هستند.
وی گفت: در روز چندین بار با رهبران طالبان تماس گرفته می‌شود. فرماندهان آمریکایی در فرودگاه کابل با نمایندگان طالبان در ارتباط مستقیم هستند تا از حوادث امنیتی جلوگیری شود.  
نیروهای طالبان روز یکشنبه وارد کابل شدند و کنترل کامل افغانستان به دست این گروه افتاده است. 
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز در اولین واکنش به سقوط دولت کابل طی سخنانی در کاخ سفید، اشتباهات متعدد در افغانستان در طول دو دهه حضور نظامی ایالات متحده در این کشور را پذیرفت و مسئولیت وضعیت فعلی را که در افغانستان حکمفرما است، به عهده گرفت.  
وی با ابراز پشیمانی نسبت به دو دهه اشغال افغانستان توسط دولت‌های ایالات متحده گفت: من مردم آمریکا را با این ادعا که فقط با کمی بیشتر ماندن در افغانستان همه چیز تغییر می‌یابد، گمراه نمی‌کنم. همچنین من از مسئولیت خود در مورد این که امروز در کجا هستیم و چگونه باید از اینجا جلو برویم کوتاه نخواهم آمد.  
این در حالی است که بایدن درسخنرانی ۱۷ تیرماه خود که پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرد، گفته بود: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha