۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۷:۵۲
کد خبرنگار: 1794
کد خبر: 84440427
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بانوان قایقران قزوین بر سکوهای برتر قهرمانی کشور

قزوین – ایرنا – بانوان نوجوان و جوان قایقران قزوین به رغم محدودیت‌ها در فضاهای تمرینی و پهنه‌های آبی استان، در مسابقات قهرمانی کشور خوش درخشیده و سکوهای برتر را از آن خود کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، شاید در چند سال اخیر که رشته قایقرانی بانوان در استان قزوین فعالیت خود را آغاز کرد کمتر کسی به این فکر بود که خیلی زود قزوین به یکی از استان های برتر کشور در این رشته تبدیل شود.

کسب عناوین مختلف قهرمانی ورزشکاران استان قزوین در رشته اسلالوم آبهای خروشان و آب های آرام نشان داد در این رشته ظرفیت ها و استعدادهای فراوانی در استان قزوین وجود دارد که در صورت فراهم سازی زمینه ها و امکانات مورد نیاز شاهد رشد و شکوفایی آنها خواهیم بود.

خوشبختانه بانوان قایقران استان قزوین به رغم تمامی مشکلات و مضایق مالی و حتی فرهنگی نسبت به مردان موفق‌تر عمل کرده‌ و توانسته‌اند پرچم این استان را همواره در مسابقات کشوری به اهتزاز درآورند.

بانوان قایقران قزوینی موفق در برابر محدودیت ها

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بانوان ورزشکار استان در رشته قایقرانی دست پیش را دارند و تمرینات آنها به رغم تمامی مشکلات و محدودیت ها به صورت مستمر دنبال می شود.

 ندا پاک دامن افزود: در حال حاضر شهرستان بویین زهرا به عنوان پایلوت این رشته در استان است و تمرکز هیات قایقرانی استان بر روی این شهرستان قرار دارد و استعدادیابی های مستمر این رشته برگزار می شود.

وی اضافه کرد: هم اینک شرایط بانوان قایقران استان قزوین خوب است و مربیان خوبی داریم و امیدواریم سال آینده مدال های بیشتری را داشته باشیم.

بانوان قایقران قزوین بر سکوهای برتر قهرمانی کشور

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین با اشاره به مهمترین چالش‌هایی که بانوان قایقران استان با آنها مواجه هستند، افزود: فقدان بستر آبی مناسب برای این رشته و محدودیت فضای تمرینی از مهمترین این مشکلات است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر دریاچه مصنوعی بوستان باراجین شرایط ابتدایی را برای تمرین فعالان این رشته فراهم کرده است و قبلا دریاچه مهرگان نیز ظرفیت خوبی داشت که به دلیل مشکلات پیش آمده دیگر از آن استفاده نمی شود.

پاکدامن گفت: قایقرانان استان به رغم محدودیت های موجود در فضای آبی به مدال‌های متعدد کشوری دست یافته اند که جا دارد از زحمات و تلاش های آنها در این زمینه قدردانی کنیم.

وی با اشاره به یک معضل دیگر این رشته ورزشی، گفت: قایقرانی، رشته ای پرهزینه است که افزایش نرخ ها در این روزها قایقرانان را با چالش مواجه کرده است ولی اداره کل ورزش و جوانان تلاش کرده است که حمایت های لازم را از آنها داشته باشد.

آینده درخشانی پیش روی بانوان قایقران قزوین قرار دارد

مربی رشته قایقرانی بانوان استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در تشریح وضعیت رشته قایقرانی استان، تصریح کرد: قایقرانی استان در دو رشته اسلالوم آبهای خروشان و رشته آبهای آرام از حدود چهار سال پیش فعالیت خود را شروع کرد و هم اکنون دختران قایقرانان استان در آبهای آرام در سطح نوجوانان و جوانان در بین سه رده برتر کشور قرار دارند.

مهدیه ریاضی افزود: همچنین قزوین در رشته اسلالوم نوجوانان دختر و پسر در بین سه رده برتر کشور قرار دارد و در رشته اسلالوم آبهای خروشان دختران هم قایقرانان تیم استان جزو سه تیم برتر کشور هستند.

وی گفت: در حال حاضر دو بازیکن استان عضو ثابت تیم ملی هستند و یک مدال آسیایی هم کسب کرده اند همچنین تیم استان در رشته رفتینگ، یک دوره به مقام سوم کشور جوانان و بزرگسالان دست یافت.

بانوان قایقران قزوین بر سکوهای برتر قهرمانی کشور

این مربی قایقرانی با اشاره به پیگیری تمرینات استان، گفت: در حال حاضر تمرینات تیم آبهای آرام استان در دریاچه سد رودک بویین زهرا و تمرینات تیم اسلالوم آبهای خروشان استان در رودخانه زیاران و رودخانه کرج زیر نظر من انجام می شود.

ریاضی گفت: همچنین تمرینات رشته اسلالوم نوجوانان در دو دریاچه رودک و دریاچه مصنوعی بوستان فدک در دو بخش بانوان و آقایان زیر نظر مربیان هیات شهرستان قزوین در حال برگزاری بوده و رشته کانوپلو هم از ابتدای فصل تابستان امسال به رشته های قایقرانی فعال استان در بخش بانوان اضافه شده است.

وی با اشاره به آینده رشته قایقرانی استان به ویژه در بخش بانوان، گفت: استان قزوین با توجه به پتانسیل خوبی که از نظر ورزشکاران و مربیان علاقه مند دارد آینده درخشانی در بخش بانوان برای آن پیش بینی می شود و انتظار می رود ورزشکاران بیشتری در تیم ملی در دو رشته آبهای آرام و خروشان داشته باشیم.

ریاضی با اشاره به شیوع کرونا، گفت: در ابتدای شیوع این ویروس، تمرینات قایقرانان استان به صورت بدنسازی در منزل برگزار می شد ولی پس از بهتر شدن شرایط و آموزش دستورالعمل های بهداشتی به ورزشکاران تمرینات در دریاچه رودک با تعداد جلسات تمرینی محدودتر پیگیری شد.

وی در خصوص شهرستان های فعال استان در رشته قایقرانی، گفت: بسترهای آبی استان خیلی گسترده نیست و در حال حاضر فقط ورزشکاران شهرستان های بویین زهرا و قزوین در پایگاه های استان تمرین می کنند و شهرستان های دیگر از نظر ورزشکار غیر فعال هستند ولی بستر آبی شهرستان آبیک، قزوین و بویین زهرا برای استفاده ورزشکاران سراسر استان فعال است.

تعداد کم سانس های تمرین، مهمترین مشکل قایقرانان قزوین

قایقران استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون در سطح شهرستان قزوین و بویین زهرا به صورت حرفه ای در بخش بانوان در حال تمرین هستیم و در بویین زهرا در دریاچه رودک و در قزوین در دریاچه مصنوعی فدک تمرین می کنیم .

سعیده ریاضی گفت: بزرگترین مشکل ما در حال حاضر تعداد کم ساعت و سانس تمرین در دریاچه فدک است و قایقرانان استان در هفته، ۲ ساعت برای تمرین فرصت دارند که خلاف قوانین تمرین است و عملا تاثیری در روند پیشرفت آنها ندارد .

وی افزود: فاصله زیاد کانکس قایقها از دریاچه فدک مشکل بزرگ دیگر ما است چون رده سنی بازیکنان از پنج سال شروع می شود و جابه جایی قایق برای این رده سنی با این فاصله واقعا کار سختی است.

بانوان قایقران قزوین بر سکوهای برتر قهرمانی کشور

ریاضی گفت: در حال حاضر بانوان قزوین با وجود سابقه کم در رشته قایقرانی توانسته اند در سطح آسیا کسب مدال کنند و در المپیاد کشوری در رده های بالایی قرار بگیرند.

وی افزود:خوشبختانه تمرینات قایقرانان استان در رشته اسلالوم ، آبهای آرام و رفتینگ انجام می شود و رشته کانوپولو را نیز به تازگی آغاز کرده ایم.

این ورزشکار درباره دغدغه خانواده ها نسبت به تمرینات قایقرانی به رغم شیوع کرونا، افزود: خوشبختانه چون رشته قایقرانی در فضای باز برگزار می شود مشکل زیادی از این نظر نداریم ولی استرس خانواده ها در این زمینه تاثیر گذار است.

وی افزود:با توجه به تاکیدات صورت گرفته کاملا دستورالعملهای بهداشتی کرونا در تمرینات رعایت می شود و البته به خاطر فاصله بازیکنان در تمرین از یکدیگر مشکل کمتری در مواجهه با این ویروس داریم.

ریاضی با اشاره به وضعیت فعالیت این رشته در سطح استان، گفت: در حال حاضر دو یا سه شهرستان فعال در این رشته داریم و البته در صورت تمایل شهرستانها هیات قایقرانی استان برای آغاز این رشته حمایت های لازم را انجام خواهد داد.

بانوان قایقران قزوین نشان داده اند به رغم تمامی مشکلات،مضایق و موانع، امکان پیشرفت و درخشش در سطح کشور را دارند و لازم است مسوولان امر حمایت‌های لازم را از آنها برای درخشش بیشتر داشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha