۲۶ مرداد ۱۴۰۰، ۲۳:۱۰
کد خبر: 84440404
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سناتور آمریکایی: آمریکا ۳۰ هزار سرباز در تایوان مستقر کرده است

تهران-ایرنا- جان کارنین یک سناتور و عضو کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا در حساب شخصی خود با اشاره به چگونگی کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان، اعلام کرد واشنگتن ۳۰ هزار نیروی در تایوان مستقر کرده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از "اسپوتنیک" کارشناسان چینی اعلام کردند اگر این اخبار صحت داشته باشد، آمریکا در واقع خاک چین را اشغال کرده و علیه پکن اعلام جنگ کرده است و چین می‌تواند بلافاصله نیروهای آمریکایی را در تایوان نابود کرده و آن‌ها را اخراج کند.  
جان کارنین در پیام خود به تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در کشورهایی چون کره جنوبی، آلمان، ژاپن و تایوان اشاره کرد تا نشان دهد چگونه نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان کاهش یافته است.  
بسیاری از کاربران توییتر در مورد این آمار اظهار شک و تردید کرده‌اند و بسیاری دیگر اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه کارنین عضو کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا است، وی از اطلاعات مخفی ارتش این کشور باخبر است.  
"اداره دفاع" تایوان روز دوشنبه این اظهارات سناتور آمریکایی را رد کرده اما اعلام کرد در این خصوص اظهار نظر بیشتری نمی‌کند.  
یک کارشناس چینی که خواست نامش فاش نشود گفت: چین و آمریکا روابط دیپلماتیک خود را در سال ۱۹۷۹ به شرط قطع روابط رسمی آمریکا با تایوان و خروج کل ارتش آمریکا از این جزیره برقرار کردند. استقرار مخفیانه ۳۰ هزار سرباز در جزیره تایوان توافق دیپلماتیک چین و آمریکا، قوانین بین المللی و حتی قوانین داخلی آمریکا را به صورت جدی نقض می‌کند.  
با وجود جنجال بوجود آمده، سناتور آمریکایی پیام خود در توییتر را پاک یا تصحیح نکرده است.  
چین قاطعانه با هرگونه دخالت پرسنل نظامی آمریکا در امور تایوان و یا حضور سربازان آمریکایی در این جزیره و آغاز هر نوع همکاری نظامی با ارتش جزیره تایوان مخالف است.  
آمریکا در سال ۱۹۷۹ رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد، اما به رغم تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده‌اند.  
همچنین نیروی دریایی آمریکا چندین بار و به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha