۲۶ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۲۱
کد خبرنگار: 5197
کد خبر: 84440198
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تخلیه سفارتخانه های خارجی در افغانستان همچنان ادامه دارد

تهران- ایرنا - بعد از تحولات چند روز اخیر در افغانستان و افتادن کنترل این کشور به دست گروه طالبان، تخلیه سفارتخانه های خارجی از کابل همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از منابع خبری مختلف، بسیاری کشورها اقدام به تخلیه سفارتخانه هایشان و خروج شهروندان و کارکنان خود از افغانستان پس از سقوط روز یکشنبه کابل و تصرف این شهر و کاخ ریاست جمهوری بدست نیروهای طالبان کردند.  

پایگاه خبری الشرق الاوسط عربستان اعلام کرد عربستان تمامی دیپلمات های این کشور از سفارتخانه اش در کابل  به دلیل تغییر شرایط تخلیه شدند. بسیاری از کشورها با پیشروی نیروهای طالبان اقدام به تعطیلی سفارتخانه های خود کرده بودند.  

دولت نیوزیلند نیز اعلام کرد هواپیمایی را برای تخلیه  ۵۳ نفر از کارکنان و شهروندان  این کشور  که در سفارت مستقر شده بودند به علاوه ده ها افغان  که به نیروهای نیوزیلندی کمک می کردند و خانواده هایشان فرستاده است.  

همزمان برپایه گزارش  خبرگزاری «برناما» مالزی، سخنگوی وزارت خارجه هند اعلام کرد   «رودرندرا تاندون» سفیر هند در افغانستان به همراه دیپلمات ها، خبرنگاران  و ۱۲۰ شهروند هندی با یک پرواز ویژه امروز کابل را ترک کردند.  

برپایه گزارش روزنامه «هندوستان تایمز» این دومین پرواز جهت تخلیه شهروندان این کشور از دیروز است.  

بر پایه گزارش پایگاه خبری «اینترنشنال ۱۱۲ » اکراین،   سخنگوی وزارت دفاع اکراین اعلام کرد از صبح امروز ۱۲۰ نفر شهروند اوکراینی منتظر ترک افغانستان می باشند. هواپیمای اکراینی در فرودگاه کابل مانده است و با توجه به شرایط فرودگاه و منع پروازهای مسافربری از منطقه هوایی این کشور امکان پرواز ندارد.  

او در ادامه افزود : دولت اوکراین  به دنبال پیدا کردن راه حل برای این مشکل می باشد و اولویت امنیت شهروندان این کشور است و تخلیه شهروندان هنگامی آغاز خواهد شد که شرایط مساعد شود.  

وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد که سفارت خود در افغانستان را به طور موقت تعطیل کرده و اکثر کارکنان دیپلماتیک خود را به یک کشور سوم در خاورمیانه منتقل کرده است.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، بر اساس این گزارش تعدادی از پرسنل سفارت از جمله سفیر در یک محل امن در افغانستان باقی مانده اند تا روند خروج و تخلیه اتباع کره ای تمام شود.

وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد در حال رایزنی دقیق با ایالات متحده و سایر کشورها برای اقدامات تخلیه شهروندان خود است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha