استاندار کرمانشاه: آزادگان اسوه‌های ایثار و مقاومت هستند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه آزادگان را اسوه‌های مقاومت، صبر و قهرمانان ایثار و ازخودگذشتگی دانست که با تکیه بر روحیه ایمان و امید و اعتقاد به تحقق وعده الهی و پیوند عمیق با آرمان های جاودانه کربلا، آرامش، امنیت، سربلندی، عزت و افتخار را برای ایران اسلامی به ارمغان آوردند.

به گزارش ایرنا، «هوشنگ بازوند» روز سه‌شنبه در پیامی به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان به میهن، گفت: ۲۶ مرداد ماه روز باشکوه بازگشت قهرمانان مقاومت و ایثار و اسوه های شجاعت، رشادت، صبر، ایمان به ایران اسلامی است که با ایستادگی، جانفشانی و تحمل سختی ها و شکنجه های طاقت فرسا، دلاورانه و شجاعانه دوران اسارت را با انسجام و وحدت بی نظیر سپری کردند و برای عزت، سربلندی و سرافرازی کشور و آرامش و امنیت مردم با صلابت و اقتدار ازخودگذشتگی کردند.

وی افزود: بی شک تاریخ سراسر مباهات دفاع مقدس سرشار از صفحاتی درخشان و ماندگار است که برگرفته از دینمداری، آزادگی، ایثارگری و ایستادگی است. مقاومت حماسی و دلیرانه ملت بزرگ ایران و فرزندان رشید و برومند این مرز و بوم، دشمن متجاوز را در رسیدن به نیات پلیدش ناکام گذاشتند و عزت، افتخار، اقتدار و سربلندی را برای کشور به ارمغان آورند که بخش بزرگی از استواری این تاریخ با عظمت و سترگ ایران اسلامی مرهون آزادگان و ایثارگران دلیر و غیور و مجاهدت رزمندگان و فرزندان این سرزمین است که به فرمایش رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) این استقامت عزت و قدرت ملت را به همراه دارد.

استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: ورود آزادگان به کشور به عنوان رویدادی حماسی و تاریخی یادآور زندگی قهرمانان و معلمانی است که با تأسی از مکتب حسینی با فداکاری، ازجان گذشتگی و آزادگی و تکیه بر نیروی ایمان و استقامتی برگرفته از اعتقاد به وعده الهی همه روزهای سخت را با امید به تحقق یوم الله تحمل کردند و برگی زرین را در تاریخ کشور ثبت کردند و امروز برای جوانان الگو و درسی است که می تواند چراغ هدایتگری برای مقابله با مشکلات و سختی ها باشد و به همین دلیل یادآوری این روز برای همگان ضروری است تا پیام صبر و ایثار درک شود.

بازوند تصریح کرد: همزمانی سالروز ورود آزادگان سرافراز عزیز به کشور با تاسوعا و عاشورای حسینی یادآور پیوند عمیق دفاع سرافرازانه، مقاومت، ایثار، ایستادگی و آزادگی ملت ایران و پایداری و از خودگذشتگی آزادگان، رزمندگان و ایثارگران با آرمان های جاودانه کربلا و نهضت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است. امروز نیز این رمز پایداری برگرفته از دلدادگی و توکل بر معبود یکتا و اشتیاق به ایثار و خدمت را برای جوانان تبیین، تشریح و معرفی کنیم و فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج دهیم و چه زیبا و شایسته امام راحل (ره) در توصیف اسرا فرموده اند: «اسرا در چنگال دژخیمان خود سرود آزادی و آزادگان جهان آن‌ را زمزمه می‌کنند».

وی یادآور شد: در این بین؛ کرمانشاه این "سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی" تا همیشه تاریخ مزین به میزبانی قدوم مبارک و استقبال از اولین گروه آزادگان خواهد بود و این میزبانی را بر تارک افتخارات و داشته های معنوی خود ثبت کرده است.

 استاندار کرمانشاه گفت: ضمن گرامیداشت سالروز ورود آزادگان پرافتخار و نمادهای صبر، استقامت و پایداری هوشمندانه‌ به کشور و تقدیر از یادگاران ارزشمند سال های سخت و غرور آفرین و خانواده های گرانقدرشان و تبریک به مردم ولایتمدار، مومن، انقلابی و خانواده های معزز شهدا و ایثارگران استان کرمانشاه از درگاه خداوند سبحان و رحمان آرزوی سلامتی، تندرسی و بهروزی همه عزیزان را در مسیر تحقق آرمان‌های بلند حضرت امام خمینی (ره)، شهدا، آزادگان و ایثارگران با هدایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب خواستارم.

اولین گروه از آزادگان سرافراز اسلام در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ از طریق مرز خسروی شهرستان قصرشیرین استان کرمانشاه وارد کشورمان شدند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و ۱۷ و ۵۰۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.
بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha