تداوم غرق‌شدگی در سد رودبال، لزوم هوشیاری مردم و تدبیراندیشی مسئولان

شیراز- ایرنا- رئیس مرکز اورژانس داراب در شرق فارس اعلام کرد که سد رودبال جان ۲ شهروند دیگر را گرفت؛ رئیس آتش نشانی داراب نیز اعلام کرد که شمار جانباختگان حوادث غرق شدگی در این سد به ۱۴ نفر رسید.

در همین حال، شهروندان داراب با اذعان به خطا و سهل انگاری افراد در شنا در محدوده سد رودبال، تدبیراندیشی مسئولان برای تبدیل محدوده اطراف این سد به مکان گردشگری و فراهم شدن امکانات تفریح سالم را خواستار هستند.

۲ نفری که از سد رودبال بازنگشتند
آخرین واقعه تلخ در سد رودبال روز دوشنبه ۲۵ مردادماه جاری رخ داد. رئیس مرکز اورژانس داراب در بیان چگونگی این حادثه به خبرنگار ایرنا گفت: خانواده ای که برای تفریح به بالادست سد رودبال رفته بودند با هدف شنا وارد دریاچه شدند که متاسفانه همه آنها در گل و لای و درختان زیر آب محبوس شدند که با تلاش تعدادی از مردم حاضر در محل، یک نفر از آنها نجات پیدا کرد و ۲ نفر دیگر غرق شدند.
هادی کشاورز افزود: عوامل اورژانس این شهرستان پس از تماس با این مرکز در ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه دوشنبه به محل حادثه اعزام شدند.
وی گفت: خانم ۳۵ ساله اول که پیدا شده بود با تلاش عوامل اورژانس، به زندگی بازگشت و برای دریافت خدمات درمانی به بیمارستان داراب منتقل شد.

۱۴ مرگ تلخ در آب شیرین سد رودبال
رئیس آتش نشانی داراب نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود اینکه حادثه در محدوده شهر داراب نبود، با پیگیری فرماندار ویژه داراب و سرپرست شهرداری، تیم نجات غریق این آتش نشانی به محل اعزام شد.
دبستانی اظهار داشت: به دلیل تاریکی هوا و باتلاقی بودن محل؛ ۲ نفر که خواهر و برادر و اهل روستای کریملو داراب بودند پیدا نشدند.
وی افزود: نیروهای مردمی پس از تلاشهای زیاد ساعت ۲۳ دوشنبه ۲۵ مردادماه جاری، یکی از جسدها را پیدا کردند و از آب بیرون آوردند و پیکر بی جان نفر دوم صبح سه شنبه ۲۶ مردادماه با تلاش مامواران آتش نشانی داراب از آب بیرون آورده و تحویل مراجع ذیصلاح شد.
دبستانی ضمن انتقاد از اتخاذ نشدن تمهیدات مناسب پیشگیری از حوادث غرق شدگی در محدوده سد رودبال گفت: هیچ گونه همکاری در سد رودبال با نیروهای نجات غریق آتش نشانی داراب در زمان آموزش و تمرین این نیروها نمی شود اما در زمانی که دچار مشکل می شوند، به ما زنگ می زنند و التماس می کنند.
رئیس آتش نشانی داراب اظهار داشت: مجموعه سد رودبال باید تیم نجات غریق مستقر داشته و در چنین شرایطی به کمک مردم برود نه اینکه تیم هایی از شهرستان فقط برای جمع کردن اجساد به آنجا بروند و نتوانند به افراد کمک کنند.
وی تعداد فوتی های سد رودبال از ابتدای راه اندازی سد تاکنون را ۱۴ نفر عنوان کرد. 
آبگیری این سد از سال ۱۳۹۵آغاز شد.

فوت این خواهر و برادر در دریاچه سد رودبال،  یادآوری مجدد به مسئولان مربوطه برای اقدام اثربخشی برای ایمن سازی محدوده این سد بود.
به گفته مردم محلی، از ظرفیت این سد می توان برای تقویت گردشگری، راه اندازی سایت های پرورش ماهی، ایجاد تفرجگاه‌های تفریحی بی خطر استفاده کرد و موجب درآمدزایی و اشتغال مردم منطقه شد؛ از این رو مردم منطقه خواهان توجه بیشتر مسئولان به ظرفیت‌های سد رودبال و کاستن از خطرات ناشی از غرق شدگی هستند.
شهرستان داراب در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha