قطر و اردن در زمینه همکاری برای حل مسائل منطقه توافق کردند

تهران- ایرنا- «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن و شیخ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر در دیداری که روز دوشنبه انجام شد، بر همکاری دو کشور در زمینه حل و فصل مسائل و بحران های منطقه توافق کردند.

به گزارش ایرنا، تارنمای «الخلیج آنلاین» در این باره نوشت که پادشاه اردن و وزیر امور خارجه قطر در امان درباره گسترش مناسبات دو جانبه، همکاری در حل بحران های منطقه و کوشش برای دستیابی به راه حل های سیاسی گفت وگو کردند.
در بیانیه ای که دفتر دربار شاه اردن درباره این دیدار منتشر کرده، آمده است که ملک عبدالله به همراه ولیعهد اردن «حسین بن عبدالله» با وزیر امور خارجه قطر در کاخ الحسینیه در امان پایتخت اردن دیدار کردند.
بر اساس این بیانیه، دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه و راه های گسترش همکاری در همه زمینه ها بویژه پیوندهای اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری موجود را مورد گفت و گو قرار دادند.
در این دیدار همچنین بحران های منطقه و کوشش برای دستیابی به راه حل های سیاسی صبحت و بر تداوم هماهنگی و مشورت دو کشور درباره موضوع های مختلف منطقه از جمله کشورهای عربی تاکید شده است.
پادشاه اردن در این دیدار در مورد مساله فلسطین نیز بر محوریت  اهمیت همکاری برای تحقق صلح عادلانه و فراگیر بر اساس راه حل ایجاد دو کشور و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.
وزیر امور خارجه قطر پیش از این با «بشر الخصاونه» نخست وزیر اردن دیدار و درباره روابط و همکاری دوجانبه، راه های گسترش پیوندهای دوستی دو کشور، طرح های سرمایه گذاری و هماهنگی در زمینه مسائل منطقه ای و در راس آن مساله فلسطین گفت وگو و رایزنی کرد.
در این دیدار نیز بر لزوم یکپارچگی کوشش های دو کشور، نزدیکی دیدگاه کشورهای عربی و تقویت سازوکار گفت وگوی منطقه ای و تحکیم پایه های آن که امنیت و ثبات منطقه را محقق کند، تاکید شد.
شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در پیشتر گفته بود که کشورش مشتاق حمایت و تقویت روابط با اردن و همچنین گسترش همکاری و مناسبات دوجانبه است.
روابط قطر و اردن در  بسیاری از حوزه ها، بویژه در یک سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha