۳۱ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84438268
۰ نفر

برچسب‌ها

 مرکل خواستار تمدید توافق انتقال گاز از خاک اوکراین شد

تهران - ایرنا - آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز یکشنبه خواستار امضای توافقنامه ای با کی یف برای تمدید دوره انتقال گاز روسیه از طریق خاک اوکراین به برلین شده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ این سخن مرکل در کی یف تاکیدی بر تعهدش برای تضمین گذر گاز روسیه از خاک اوکراین بود که نجات دهنده اقتصاد این جمهوری پیشین اتحاد شوروی به شمار می رود.  و یکی از نگرانی این کشور  بهره برداری از خط لوله گاز نورد استریم ۲ است که روسیه را مستقیم به آلمان متصل می کند.   

مرکل ۲ روز پس از سفر به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس حمهوری روسیه، با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در کی یف پایتخت این کشور شرق اروپا،  ملاقات کرده است.

دوران صدر اعظمی مرکل با توجه به نامزد نشدن او در انتخابات سراسری ماه آینده (سپتامبر) آلمان پس از ۱۶ سال به پایان خود نزدیک می شود.

پوتین و مرکل روز جمعه در دیدار در مسکو بر حل اختلافات دوجانبه تاکید کردند و ریس کاخ کرملین در این دیدار با بیان این که آلمان یکی از شرکای اصلی روسیه است، اظهار کرد:  مسائل بسیاری است که باید حضوری مورد گفت و گو قرار بگیرد، این نه تنها یک خداحافظی، بلکه دیداری سازنده است.

مرکل نیز اعلان دادشت :  روسیه و آلمان اختلافاتی دارند، اما دو کشور قصد دارند تماس ها را حفظ و با یکدیگر گفت و گو کنند.

 دو طرف  در این دیدار در باره وضع افغانستان، لیبی و دیگر مسائل مورد بحث و گفت و گو  کردند.  

پیشتر دیدار رو در روی  پوتین و مرکل در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۰ در برلین برگزار شد. پیش از این، سرویس مطبوعاتی کرملین گزارش داده بود که در طول این گفت و گو قرار است در مورد وضعیت و چشم اندازهای توسعه همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف و همچنین در نظر گرفتن تعدادی از موضوعات موضعی بین المللی و منطقه ای بحث شود.

دولت آلمان نیز تصریح کرده بود که وضعیت افغانستان به احتمال زیاد به یکی از محورهای اصلی مذاکرات تبدیل خواهد شد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان