آخرین تحولات افغانستان؛طالبان وارد کاخ ریاست جمهوری افغانستان شد
نمایی از سفارت آمریکا در کابل

کابل- ایرنا - فرماندهان طالبان گزارش دادند که مبارزان طالبان وارد کاخ ریاست جمهوری افغانستان شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه طالبان گزارش داد که دولت انتقالی در افغانستان وجود نخواهد داشت و طالبان انتظار انتقال قدرت کامل را دارد.

**طالبان دستور ورود به کابل را صادر کرد

بر اساس آخرین اخبار از تحولات افغانستان طالبان دستور ورود به کابل را صادر کرد.

طالبان طی بیانیه‌ای به نیروهای خود دستور داد برای جلوگیری از هرج مرج و موارد سرقت وارد کابل شوند.

شبکه خبری طلوع افغانستان اعلام کرد که اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور ، افغانستان را ترک کرده است .

**خروج اشرف غنی از افغانستان

گفته می شود که غنی همراه با حمدالله محب مشاور امنیت ملی و دکتر فضل محمود فضلی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری کشور را  ترک کرده اند.
یک رسانه‌ی تاجیکستان گزارش داده که این افراد به دوشنبه رسیده اند و در تلاش سفر برای کشور سومی هستند.
**درخواست عبدالله از نیروهای طالبان
عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی درپیامی از مردم افغانستان خواست که آرامش خود را حفظ کنند. 

او ابراز امیدواری کرد : این"شب و روز سخت"به زودی سپری شود و مردم روزهای صلح  و آرامش را ببیند. 

‏او  از غنی به عنوان رییس جمهور پیشین یاد کرد و گفت  غنی کشور را ترک کرده است.

او از طالبان خواست که از وارد شدن به شهر خودداری کنند تا به گفته او به هم خوردن وضعیت امنیت باعث تلفات مردم نشود.

**وال استریت ژورنال: غنی و آمریکا از طالبان خواستار فرصت دوهفته ای شده اند

 نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام رسمی دولت افغانستان نوشت: اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان امروز برای مشورت با سفیر آمریکا به سفارت این کشور در کابل رفته بود و هم آمریکا و هم دولت افغانستان از طالبان خواسته اند تا دو هفته برای روند انتقال قدرت فرصت بدهند.

 این مقام رسمی افغانستان درعین حال به وال استریت ژورنال گفته است که بعید می داند طالبان با این درخواست آمریکا و دولت افغانستان موافقت کند.

**علی احمد جلالی رئیس دولت موقت

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد که علی احمد جلالی وزیر پیشین امور داخلی افغانستان، بعد از کناره گیری اشرف غنی از ریاست جمهوری، احتمالا رئیس دولت موقت این کشور را برعهده خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، بسیاری از رسانه ها اعلام کردند که به دنبال رسیدن گروه طالبان به ورودی های شهر کابل، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تا ساعاتی دیگر استعفای خود را اعلام خواهد کرد.

وزیر امور داخلی افغانستان هم گفته است که انتقال قدرت به شکل آرام و صلح آمیز اتفاق خواهد افتاد.

رویترز به نقل از سه دیپلمات آگاه گزارش داد که احتمالا جلالی استاد دانشگاهی ساکن آمریکا، مامور تشکیل دولت موقت افغانستان بشود. 

عبدالستار میرزاکوال سرپرست وزارت کشور افغانستان پیش از این بدون ذکر جزئیات گفته بود که انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز در کابل صورت خواهد گرفت. 

این منابع دیپلماتیک افزودند: هنوز موافقت نهایی و پذیرش طالبان با انتصاب جلالی به عنوان رئیس دولت موقت، مشخص نشده، اما او شخصیت بالقوه پذیرفتنی برای انتقال قدرت به شمار می رود.

** المیادین:شرایط طالبان از سوی دولت کابل پذیرفته شده است 

به گزارش المیادین، شرایط طالبان از سوی دولت کابل پذیرفته شده و ملا برادر با وساطت حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه، وارد کابل شده است. 

**لغو برخی پروازهای هوایی به کابل 
در پی تحولات امروز افغانستان و رسیدن طالبان به کابل، شرکت هواپیمایی اماراتی "فلای دوبی" اعلام کرد از فردا دوشنبه پروازهایش به مقصد کابل را به حالت تعلیق درخواهد آورد

**ورود طالبان به بخش هایی از شهر کابل

برخی رسانه ها گزارش داده اند که طالبان وارد برخی  مناطق  شهر کابل شده‌اند.طالبان به نیروهای خود دستور داده در دروازه های کابل منتظر بمانند. در بیانیه‌ای از سوی طالبان آمده است که مسئولیت امنیت شهر در حال حاضر بر عهده دولت است و مذاکرات برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت ادامه دارد.

**همزمان گزارش‌ها حاکیست که محمد اشرف غنی دیدار اضطراری با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان و نمایندگان ناتو داشته است.

**در همین حال، گزارش‌های تایید نشده از ورود هیاتی از طرف طالبان به ارگ ریاست جمهوری وجود دارد. مقامات رسمی دولت افغانستان و یا نمایندگان طالبان هنوز در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

**اظهار نگرانی پاپ از تحولات افغانستان

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه با ابراز نگرانی از تحولات افغانستان، خواستار گفت وگو میان طرف های درگیر در این کشور شد.

**راشا تودی: روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت شد

در خبری دیگر، شبکه تلویزیونی راشا تودی گزارش داد که روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت افغانستان شده است.

**آسوشیتدپرس: طالبان تمامی گذرگاههای مرزی زمینی افغانستان را در اختیار دارند

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که طالبان همه معابر مرزی زمینی افغانستان را تحت کنترل خود قرار داده است.

** رویترز: زنان به شرط حجاب اجازه کار و آموزش دارند

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام طالبان گزارش داد : فعالیت بیمارستان ها و فوریت های پزشکی در کابل متوقف نخواهد شد.

این خبرگزاری از قول یک مقام آمریکایی هم نوشت : کردار سفارت آمریکا در کابل در حال حاضر در فرودگاه کابل فعالیت می کند.

وی افزود: محاسبات نظامی آمریکا در افغانستان تغییر نخواهد کرد مگر اینکه طالبان مانع عملیات تخلیه شود.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از سخنگوی طالبان نوشت : در صورتی که زنان حجاب را رعایت کنند اجازه آموزش و کار خواهند داشت .

وی گفت که تلاش خواهیم کرد دولتی تشکیل دهیم که همه افغان ها در آن حضور داشته باشند.

**الجزیره: فرار اشرف غنی تکذیب شد

شبکه الجزیره به نقل از منابع نزدیک به اشرف غنی ، برخی گزارش ها مبنی بر فرار وی از افغانستان را تکذیب و اعلام کردند که غنی همراه همسرش بیشتر ساعات امروز را در ارگ کاخ ریاست جمهوری سپری کرده است.

**طلوع نیوز: اشرف غنی تا ساعاتی دیگر استعفا می دهد

خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان اعلام کرد، تا ساعاتی دیگر "محمداشرف غنی" رییس جمهوری این کشور استعفا می دهد و سه هزار نیروی نظامی آمریکا برای انتقال وی و اطرافیانش به کابل خواهند آمد.
گفتنی است نیروهای دولتی افغانستان امروز -یکشنبه ۲۴ مرداد- تایید کردند که نیروهای طالبان شهر جلال آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار را هم تصرف کردند.

رویترز: علی احمد جلالی احتمالا به عنوان رئیس دولت انتقالی افغانستان معرفی می‌شود

خبرگزاری رویترز به نقل از سه دیپلمات اعلام کرد که علی احمد جلالی، چهره دانشگاهی تحصیل کرده در  آمریکا که پیشتر سمت‌های وزیر داخله و سفیر افغانستان در آلمان را بر عهده داشته است، به عنوان رئیس دولت انتقالی معرفی می‌شود.
این منابع دیپلماتیک همچنین به رویترز گفته‌اند، هنوز مشخص نیست طالبان موافقت نهایی خود را با انتصاب علی احمد جلالی اعلام می‌کنند یا خیر.

خبرگزاری آوا افغانستان: غنی در ارگ با هیاتی از طالبان در حال گفتگو است

برخی منابع خبری اعلام کردند که اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در حال حاضر در کاخ ریاست جمهوری مشغول مذاکره با هیاتی از طالبان است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، بنابر برخی از گزارش‌های رسانه‌ها هیاتی از طرف طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری افغانستان برای انتقال قدرت شده است.

مقامات رسمی دولت، هنوز در مورد این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha