۲۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84437646
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اشتباه محاسباتی؛ پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا

نیویورک-ایرنا- روزنامه نیویورک‌تایمز رویدادهای جاری در افغانستان را اشتباه محاسباتی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا می‌داند و این سوال را مطرح می‌کند که چرا برای خروج از این کشور برنامه‌ریزی دراز مدتی نشده است.

به گزارش ایرنا، در یادداشتی که روز شنبه با عنوان «جابجایی طالبان پس از سال‌ها اشتباه محاسباتی آمریکا» در نیویورک تایمز منتشر شده، آمده است: نظامیان افغان که خودباوری نداشتند و تلاش ایالات متحده که بایدن و اکثر آمریکایی‌ها دیگر به آن اعتقاد نداشتند، منجر به پایان ناموفق طولانی‌ترین جنگ آمریکا شد.

در ادامه این یادداشت می‌خوانیم: "مشاوران ارشد بایدن اعتراف می‌کنند که آنها از فروپاشی سریع ارتش افغانستان در برابر حمله تهاجمی و برنامه ریزی شده طالبان که اکنون کابل، پایتخت افغانستان را تهدید می کند، متحیر شده‌اند.

۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد که نباید چنین می‌شد.

اگر موضوع ثابتی در طول دو دهه جنگ در افغانستان وجود داشته باشد، برآورد آن بیش از ۸۳ میلیارد دلار خواهد بود که ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان هزینه کرده است و همچنین دست کم گرفتن استراتژی بی‌رحمانه و حیله‌گرانه طالبان.

 پنتاگون حتی قبل از روی کار آمدن بایدن هشدارهای شدیدی در مورد احتمال تسلط طالبان بر ارتش افغانستان داده بود، اما برآوردهای اطلاعاتی که اکنون غفلت شدید آنها را نشان می‌دهد، ارزیابی کردند که ممکن است این اتفاق در ۱۸ ماه و نه در چند هفته بیفتد.

فرماندهان می‌دانستند که گرفتاری‌های نیروهای افغان هرگز درمان نشده است: فساد عمیق، عدم پرداخت حقوق چند ماهه به بسیاری از سربازان و افسران پلیس، پناهندگی، سربازانی که بدون غذا و آب کافی به جبهه اعزام می شوند و تنها گذاشتن نیروی مسلح.

در چند روز گذشته، نیروهای افغان بطور پیوسته سقوط کرده‌اند و برای دفاع از قلمروهای در حال کوچک شدن، می جنگند و روز شنبه مزارشریف، موتور اقتصادی این کشور را به طالبان واگذار کرده‌اند.

دستیاران بایدن می‌گویند که تداوم این مشکلات، اعتقاد وی را تقویت کرد که ایالات متحده نمی‌تواند دولت و ارتش افغانستان را برای همیشه تقویت کند. در جلسات دفتر رئیس جمهوری در بهار امسال، او به دستیاران خود گفت که ماندن یک سال دیگر، یا حتی پنج سال، تفاوت قابل توجهی ایجاد نمی‌کند و ارزش خطر را ندارد.

در نهایت، یک نیروی مسلح افغان که خودباوری نداشت و تلاش ایالات متحده که بایدن و اکثر آمریکایی‌ها، دیگر معتقد نبودند که می‌توانند روند رویدادها را تغییر دهند، پایان شرم‌آوری را برای طولانی‌ترین جنگ آمریکا به ارمغان آورد.

برای بایدن، آخرین رئیس جمهوری از چهار رئیس جمهوری آمریکا که در افغانستان با گزینه‌های دردناک روبرو شد، اما نخستین آنها بود که از این کشور خارج شد، بحث در مورد خروج نهایی و محاسبات اشتباه در مورد نحوه اجرای آن، از زمان روی کار آمدن وی آغاز شد.

داگلاس ای لوت، ژنرال بازنشسته که استراتژی افغانستان را در شورای امنیت ملی رئیس جمهورهای جورج دبلیو بوش و باراک اوباما هدایت می‌کرد، گفت: در دوران ترامپ، ما یک توئیت تا خروج کامل و بی‌مهابا فاصله داشتیم.

 وی افزود: در زمان بایدن، برای همه کسانی که او را می‌شناختند و او را دیدند که بیش از یک دهه پیش به دنبال کاهش نیروهای خود بود، روشن بود که مصمم است به دخالت نظامی ایالات متحده پایان دهد اما پنتاگون روایت خود را باور داشت. تا ابد بمانیم.

این ژنرال آمریکایی اظهار کرد: قطعه پنهان پازل برای من نداشتن برنامه‌ریزی در این زمینه است: اگر همه می‌دانستند که ما به سمت خروج حرکت می‌کنیم، چرا در دو سال گذشته برنامه‌ای برای انجام این کار نداشتیم؟"

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha