۲۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۶
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84437329
۱۱ نفر

برچسب‌ها

شناسایی نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا در فرانسه

تهران- ایرنا- وزارت بهداشت فرانسه از شناسایی ۵۳ مورد ابتلا به نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا در ۱۰ منطقه این کشور خبر داد. هنوز اطلاعات کامل و دقیقی در مورد میزان خطرپذیری و قدرت انتقال این نوع ویروس جهش یافته در دسترس نیست.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد، نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا با نام علمی B.۱.۶۲۱  که ۳ اوت/۱۲ مرداد برای نخستین بار در منطقه پا-دو-کاله شناسایی شد، در حال حاضر در ۱۰ منطقه این کشور گسترش یافته است.

به گفته وزارت بهداشت فرانسه، نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا که در شمال این کشور شیوع یافته، احتمالا منشا آن از انگلیس و بلژیک بوده است؛ چرا که انگلیس از ثبت حدود چهل مورد از این نوع ویروس جهش یافته کرونا خبر داده و در بلژیک نیز حدود ۲۰ کانون آلودگی به این ویروس گزارش شده است.

لوفیگارو افزود: نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا در بلژیک، یک درصد موارد ابتلا به کووید-۱۹ را دربرگرفته و تاکنون ۷ نفر از ساکنان یک خانه سالمندان در زاونتم (واقع بروکسل) که به طور کامل علیه این همه گیری واکسینه شده بودند، طی دو هفته در اثر ابتلا به این نوع ویروس جهش یافته جان خود را از دست دادند.

این روزنامه فرانسوی در ادامه تصریح کرد: اگرچه هنوز اطلاعات کافی درمورد قدرت سرایت و یا میزان خطرناک بودن نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا در دسترس نیست اما سازمان جهانی بهداشت درحال حاضر این نوع ویروس جهش یافته را مانند ویروس دلتا و یا احتمالا لامبدا از نوع «نگران کننده» طبقه بندی نکرده است. اما رفتارهای این ویروس از اواخر ماه مه (اردیبهشت/خرداد) تحت نظارت است و باید دید چه روندی را طی خواهد کرد.

لوفیگارو نوشت: براساس داده‌های سازمان گیسید (Gisaid) که تکامل انواع ویروس کرونا را مشخص می کند، نوع کلمبیایی ویروس جهش یافته کرونا (B.۱.۶۲۱) در حدود سی کشور جهان از جمله ایالات متحده و اروپا شناسایی شده است.

از آغاز بحران شیوع کرونا تا کنون، فرانسه با بیش از ۶ میلیون و ۴۴۹ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ و بیش از ۱۱۲ هزار نفر جان باخته ناشی از آن در جایگاه پنجم جهان و رتبه دوم اروپا قرار دارد.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha