فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان دارای سرمایه عظیم معنوی هستند

تهران - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به دبیران تشکل های شاهد و ایثارگر گفت: فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان دارای سرمایه بسیار عظیم معنوی هستند که باید با تکیه بر آن پله‌های ترقی را طی کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا ،‌ سعید اوحدی روز شنبه در همایش دبیران تشکل‌های شاهد و ایثارگر که با همکاری هیئت فرزندان شهدای اسلام به صورت وبینار در سالن شهید رسول‌زاده برگزار شد ضمن تسلیت ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) افزود: خداوند دو نوع سرمایه را در اختیار انسان قرار داده که یکی از آن‌ها سرمایه مادی است و طبق فرموده خداوند فلسفه وجود تمام آن‌ها برای رشد انسان است.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: تشکل‌های شاهد و ایثارگر نه تنها سرمایه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران، بلکه از سرمایه‌های بزرگ انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی افزود: سرمایه دیگر داشته‌های معنوی است که در وجود انسان قرار دارد که بسیار عظیم‌تر از سرمایه‌های مادی است و مانا بودن انسان در عالم خلقت با تکیه بر ارزش‌های معنوی محقق می‌شود. مقام معظم رهبری در یکی از دیدارها فرمودند اقتدار و قدرت در بعضی کشورها از طریق اقتصاد ایجاد می‌شود و در بعضی کشورها و مکاتب با اقتدار سیاسی و یا نظامی، اما اقتدار معنوی بر تمام این موارد ارجح است و اگر جامعه‌ای به این اقتدار برسد بستر را برای اقتدار در سایر حوزه‌ها فراهم می‌کند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر ادامه داشتن مسیر معنویت گفت: امروز شاهدیم که پزشکان و پرستاران ما با تکیه بر همین معنویت مشغول خدمت به بیماران هستند و همین فرهنگ و همین معنویت است که باعث اقتدار کشورمان شده است، چنانکه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری نیز با تکیه بر همین اقتدار است که کشور را هدایت کرده‌اند.

اوحدی با بیان اینکه در آموزه‌های دینی ما بر انجام فعالیت به صورت جمعی تأکید شده است، افزود: تشکل‌های شاهد و ایثارگر سرمایه‌های عظیمی برای بنیاد شهید و امور ایثارگران و نظام جمهوری اسلامی هستند. رسالت اصلی بنیاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و هیچ ظرفیتی بهتر از خود فرزندان شهدا و ایثارگران برای این کار وجود ندارد و این کار می‌تواند به شکل خوبی توسط تشکل‌های ایثارگری انجام شود.

وی ادامه داد: دنیای مادی به قدری متلاطم است که تنها راه آرامش در آن تأسی به ارزش‌هاست و تشکل‌های شاهد و ایثارگر می‌توانند این ارزش‌ها را ترویج و توسعه دهند. تشکل‌های شاهد و ایثارگر باید به‌روز باشند و با خلاقیت به فعالیت بپردازند. یکی از رویکردهای مهم تشکل‌ها باید مطالبه‌گری باشد تا حقوق جامعه ایثارگری استیفا شود و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز از این مطالبه‌گری استقبال می‌کند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: انسجام بین خود تشکل‌ها نیز از موارد بسیار مهمی است که باید مدنظر تشکل‌های شاهد و ایثارگر باشد.

۱۱۷ تشکل شاهد و ایثارگر در کشور وجود دارد

 مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به حاضران به ارائه گزارشی از برگزاری همایش‌های این مجموعه پرداخت.

عادل مهری به ارائه آماری از تعداد تشکل‌های ایثارگری فعال در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر ۱۱۷ تشکل شاهد و ایثارگر در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۴۰ تشکل مجوز رسمی دریافت کرده‌اند و ۵۷ تشکل در شرف اخذ مجوز و ۲۰ تشکل دارای کد رهگیری هستند.

 مهری ،‌ ضمن تسلیت ایام محرم حسینی و به مناسبت روز تشکل ها، با بیان اینکه تشکل‌های شاهد و ایثارگر وظایف خطیری را برای پیگیری مطالبات جامعه ایثارگری دارند، افزود: این تشکل‌ها با کارکرد فوق‌العاده خود می‌توانند در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه کردن آن در جامعه گام مهمی بردارند و برپایی همایش سراسری تشکل‌های شاهد و ایثارگر در جهت تعامل برای حل مشکلات جامعه ایثارگری و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت مؤثر است. 

امیر قلیچ‌خانی دبیر تشکل هیئت فرزندان شهدای اسلام نیز در این نشست به بیان نکاتی درباره فعالیت‌های این تشکل و همچنین تعامل این مجموعه با بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت.جمعی از دبیران تشکل‌های شاهد و ایثارگر نیز در این نشست به تشریح فعالیت‌ها و اهداف این تشکل‌ها پرداختند.

 این جلسه با حضور امیر سرتیپ محمدرضا فولادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی و جمعی از معاونان و مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران از جمله محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران، سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد برگزار شد.

ششمین همایش تشکل‌های شاهد و ایثارگر از ۱۸ تا ۲۳ مرداد ماه در محل دفتر صندوق قرض‌الحسنه شاهد برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha