۲۳ مرداد ۱۴۰۰، ۱۶:۱۶
کد خبرنگار: 936
کد خبر: 84436797
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سوگواره "بصیرت عاشورایی" در ۳۵ بُقعه مُتبرکه اصفهان برگزار می‌شود

اصفهان- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: همزمان با ایام عزاداری ماه‌های مُحرم و صفر، سوگواره "بصیرت عاشورایی" در ۳۵ بُقعه مُتبرکه شاخص استان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدحسین بلک، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این برنامه در بیشتر بُقاع و اماکن مُتبرکه استان اجرا می‌شود اما امامزادگان شاخص استان، برگزارکننده این برنامه خواهند بود.

وی بیان کرد: برنامه‌های مختلفی برای این ۲ ماه توسط اداره کل اوقاف اصفهان پیش بینی شده است اما آیین‌های محوری در بقاع متبرکه و اماکن مقدسه و امامزادگان شاخص با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

به گفته وی، طرح "شمیم حسینی" نیز در ماه‌های مُحرم و صفر جزو برنامه‌های فعال مذهبی استان است که در آن از ظرفیت زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه استفاده شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان با اشاره به اینکه این طرح شامل حمایت‌هایی است که برخی از هیات‌ها مشمول آن خواهند شد، خاطرنشان کرد: حدود ۴۰۰ هیات در استان از کمک‌ها و حمایت‌های این طرح تا پایان ماه صفر بهره‌مند خواهند شد.

وی ابراز امیدواری کرد که  شرایط برگزاری مراسم به نحوی پیش برود که همه برنامه‌های پیش بینی شده قابلیت اجرا داشته باشد اما چنانچه بر اساس دستورات ستاد کرونا، محدودیت‌هایی ابلاغ شود در این مراکز هم اعمال خواهد شد.

حجت الاسلام بلک گفت: تعداد قابل توجهی از امامزادگان در استان اصفهان بصورت شاخص فعالیت‌ها را ارائه می‌کنند اما این محدودیت‌ها بستگی به وضعیت شهرستان‌ها و اماکن دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس تعریف سازمانی از امامزادگان شاخص کشور، برنامه‌های ویژه ماه‌های مُحرم و صفر در ۳۵ امامزاده شاخص استان برگزار می‌شود که تعدادی از آنها در شهر اصفهان و بعضی هم در سایر شهرستان‌های استان قرار دارند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اظهار داشت: بسیاری از برنامه‌ها و مراسم ماه‌های مُحرم و صفر جز امامزادگان شاخص در سایر امامزادگان که تعدادشان بیش از۸۰۰ مکان است، هم بصورت مشترک و یکسان برگزار می‌شود.

افزون بر ۵۰ هزار موقوفه در استان پنج میلیون نفری اصفهان وجود دارد و اصفهان از نظر تعداد بُقعه‌های مُتبرکه جزو پنج استان برتر کشور به شمار می‌رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha