برگزاری محفل شعر محرم و گرامیداشت یاد آیت‌الله تسخیری در لاهور

اسلام‌آباد - ایرنا - به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت سید الشهداء (ع) و یاران باوفای ایشان در کربلا محفل شعر محرم، بزرگداشت اولین سالگرد رحلت آیت‌الله تسخیری و تجلیل از خدمات ارزنده این شخصیت برای اتحاد جهان اسلام به میزبانی خانه فرهنگ ایران در شهر «لاهور» پاکستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، به مناسبت آغاز دهه اول ماه محرم و شهادت مظلومانه سالار شهیدان امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران وفادارشان، محفل شعر عاشورایی با حضور سرکنسول و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در شهر لاهور برگزار شد.

جمعی از ادیبان و شاعران پاکستانی نیز در این مراسم شرکت کردند. در این آیین معنوی و ادبی شخصیت والا و خدمات ارزنده مرحوم حضرت آیت الله تسخیری برای اتحاد جهان اسلام مورد بازخوانی و ستایش قرار گرفت. 

«جعفر روناس» رئیس خانه فرهنگ کشورمان در این آیین ضمن اشاره به اهمیت ماه محرم و واقعه عاشورا در تحکیم بنیان اسلام گفت: شهادت امام حسین (ع) نه تنها در دل‌های محبین آن حضرت حرارتی آفرید، بلکه منشأ هدایت و حرکت بسیاری از غیرمسلمانان و آزادگان جهان از ادیان مختلف شد.

وی افزود: اقبال لاهوری، استقلال و نجات پاکستان را مرهون قیام عاشورا دانسته و گاندی نیز نهضت عاشورا را الهام‌بخش خود در رهایی هندوستان می‌داند.

روناس همچنین با بیان همزمانی ایام عزاداری امام حسین (ع) با اولین سالگرد رحلت آیت الله تسخیری از منادیان وحدت اسلامی گفت: از میان برداشتن اختلافات بین مذاهب اسلامی و جریان های فکری، مذهبی و سیاسی، هم و غم ایشان بود و کمتر جایی بود که سخنرانی کند و از وحدت سخن به میان نیاورد. ایشان از چهره های شناخته علمی و فرهنگیِ جهان اسلام بود که همواره در ایجاد تفاهم و همدلی میان مسلمانان تلاش می کرد.

برگزاری محفل شعر محرم و گرامیداشت یاد آیت‌الله تسخیری در لاهور

«محمدرضا ناظری» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز قیام امام حسین (ع) و یاران وفادارش را ظلم ستیزی در مقابل طاغوت دانست و گفت: یقینا ادیبان و ارادتمندان به آن امام بزرگوار توانستند با خلق آثار ادبی، در زنده نگاه داشتن پیام سالار شهیدان سهم بسزایی داشته باشند. 

وی با اشاره به بیت زیبای "این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست، این چه شمعیست که جان ها همه پروانه اوست" گفت: با گذشت نزدیک به ۱۴ قرن از شهادت امام حسین (ع)، صدها میلیون نفر از مسلمانان همانند پروانه به دور آن امام بزرگوار می چرخند و ارادت قلبی خود را به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اعلام می کنند. 

در ادامه این آیین شاعران اهل بیت (ع) و ادیبان مشهور پاکستانی در لاهور سروده‌های خود را با شور و احساس و بیان شیوا قرائت کردند. 

در این مراسم همچنین زندگی پربرکت و اقدامات وحدت آفرین آیت الله محمد علی تسخیری که توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران تهیه شده بود پخش شد.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام ۲۸ مرداد سال گذشته در سن ۷۶ سالگی براثر عارضه قلبی درگذشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha