وحدت ومقابله با اسلام‌هراسی محور دیدار سفیرایران با مقام مذهبی پاکستان

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد طی دیدار با رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان، حفظ وحدت را مهم‌ترین اولویت جهان اسلام دانست و بر مقابله مشترک با پدیده اسلام‌هراسی تاکید کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «سید محمدعلی حسینی» در دیدار با «قبله ایاز» در اسلام‌آباد از اهتمام جدی دولت و مردم پاکستان در مبارزه با پدیده اسلام‌هراسی تقدیر کرد.

وی بر لزوم تقویت وحدت جهان اسلام تاکید ‌کرد و افزود: مبارزه با توطئه اسلام‌هراسی حرکت هماهنگ کشورهای مسلمان را می‌طلبد و برای این مهم همکاری نزدیک ایران و پاکستان به عنوان دو قدرت مهم جهان اسلام اجتناب‌ناپذیر است.

سفیر کشورمان با اشاره به مسئله فلسطین و حق مشروع فلسطینیان برای داشتن کشور آزاد، گفت: هرگونه ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیستی و طرح سازش با آنان محکوم به شکست است.

وی در بحث تحولات منطقه‌ای، اوضاع افغانستان را نگران کننده دانست و خروج غیر مسئولانه آمریکا و متحدان غربی‌اش از این کشور را مورد سرزنش قرار داد. آمریکایی‌ها حدود بیست سال در این کشور بودند و جز تخریب، بی‌ثباتی و افزایش ناامنی هیچ دستاوردی نداشتند. تولید و قاچاق مواد مخدر افزایش یافت و پدیده شوم تروریسم و افراط گرایی نیز شدت گرفت.

سفیر ایران در پاکستان افزود: ‌اکنون هم‌ آمریکا یک خروج غیر مسئولانه داشته و افغانستان را در آستانه یک جنگ داخلی رها کردند و رفتند. ما نیاز داریم که در خصوص افغانستان هم ایران هم پاکستان و هم سایر کشورها نقشی ایفا کنند هماهنگی و همکاری بیشتر و نزدیکتری را داشته باشند و اشتباهات گذشته تکرار نشود.

حسینی با اشاره به همکاری‌های ایران و پاکستان در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی و انتقال خط لوله گاز، چابهار و گوادر را دو بندر مکمل یکدیگر دانست و بر گسترش این همکاری‌ها تاکید کرد.

رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان با اشاره به اینکه سفر به ایران در دستور کار وی قرار دارد اما به دلیل شیوع کرونا به تاخیر افتاده است، ابراز امیدواری کرد که با بهبود اوضاع در اولین فرصت به جمهوری اسلامی ایران سفر خواهد کرد.

وی با ابراز خرسندی و حمایت از اظهارات سفیر ایران افزود: قطعا ملت پاکستان هیچگاه مسئله فلسطین را به فراموشی نخواهند سپرد و ما از تلاش‌های ایران در این رابطه حمایت می‌کنیم.

حسینی اظهار داشت: تعدادی از کشورها تلاش می‌کنند که قضیه فلسطین به فراموشی سپرده شود اما در پاکستان موفق نشدند و هرگز هم موفق نخواهند شد. مسئله فلسطین یک قضیه حیاتی برای مسلمانان و جهان اسلام است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی همواره به دنبال توسعه بوده و یک لحظه از این هدف استراتژیک خود عقب نشینی نکرده است. متاسفانه برخی از دولت‌های اسلامی تصور می‌کنند که رژیم صهیونیستی می‌تواند برای آن‌ها امنیت بیاورد، درحالیکه ریشه ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه است بنابراین کشورها و ملت‌های اسلامی باید مقابل این رژیم غاصب یک موضع واحد و نزدیک به هم داشته باشند.

وی در خصوص تحولات افغانستان و نگرانی‌های مشترک ایران و پاکستان، گفت: نوع ورود و خروج آمریکا از افغانستان کاملا اشتباه است. سیاستی که اکنون دولت پاکستان درپیش گرفته مشارکت برای کمک به امنیت افغانستان است و ما هرگز به مناقشه این کشور ورود نخواهیم کرد.

این اندیشمند دینی پاکستان تاکید کرد: کشورهای منطقه یک موضع مشترک اتخاذ کنند و نباید موضع گیری‌های جداگانه داشته باشند. در خصوص ایران ما به این دلیل نباید نگران باشیم چرا که موضع ایران نسبت به پاکستان نه تنها دوستانه بلکه همواره برادرانه است.

وی افزود: ایران خط لوله گاز را تا مرزهای ما احداث کرد اما ما نتوانستیم از آن استفاده کنیم و در همین رابطه برقی که کشور ایران صادر می‌کند یک نشانه دیگر دوستی و برادری دو همسایه است.

این مقام پاکستانی با استقبال از همکاری میان بنادر دو کشور اظهار داشت: ما از موضع ایران مبنی بر خواهرخواندگی بین بنادر چابهار و گوادر و مکمل بودن این بنادر یکدیگر حمایت می‌کنیم.

سفیر کشورمان در ادامه این دیدار از رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان برای مشارکت در کنفرانس وحدت اسلامی که هر سال در ایران برگزار می‌شود اما امسال شیوع کرونا برگزاری حضوری آن را با چالش روبرو کرده است، و ارسال پیام ویدیویی خود دعوت کرد که با استقبال طرف پاکستانی همراه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha