۲۲ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۶:۱۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84435442
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بلینکن با همتای قطری خود درباره اوضاع افغانستان گفت و گو کرد

نیویورک – ایرنا - آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر گفتگو کرد.

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در این گفتگو از نقش کلیدی قطر در حمایت از تلاش ها برای دستیابی به حل و فصل عادلانه و پایدار مذاکره در افغانستان قدردانی کرد.
وزیر خارجه آمریکا همچنین درباره روابط راهبردی واشنگتن – دوحه از همتای قطری خود قدردانی کرد.
بلینکن به همراه  لوید آستین وزیران دفاع آمریکا با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز همزمان با پیشروی های طالبان در افعانستان گفتگو و اعلام کردند با توجه به تحولات موجود در وضعیت امنیتی کابل، در حال کاهش بیشتر تعداد نیروهای غیرنظامی خود در این کشور هستند.
طرفین در این تماس تلفنی درباره فضای امنیتی افغانستان ، تلاش ها برای مهار خشونت و تلاش های دیپلماتیک جاری تبادل نظر کردند.

وزارت امور خارجه افغانستان همزمان با پیشروی های طالبان در افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد دولت نگرانی‌های شدید خود و مردم افغانستان را از حملات وحشیانه طالبان به شهرها که منجر به بروز جرایم جنگی و نقض آشکار حقوق بشری و فاجع انسانی شده، با جامعه جهانی در میان گذاشته است.
در این اطلاعیه آمده است که تیم مذاکره کننده دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله امروز در نشست تروییکای گسترده در دوحه با حضور کشورهای روسیه، آمریکا، چین و پاکستان شرکت و  خواست‌های عمده مردم و دولت افغانستان را به صراحت مطرح کرده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد واشنگتن برای خروج برخی از کارکنان سفارتش در کابل نیرو به افغانستان اعزام می کند.
وی  اضافه کرد کارکنانی را که قصد داریم از افغانستان خارج کنیم از افرادی هستند که به تداوم ماموریتشان در آنجا نیازی نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال گفت: سفارت آمریکا در افغانستان همچنان باز است و ما به حضور دیپلماتیک خود در افغانستان ادامه خواهیم داد.
به گفته وی، نیروهای آمریکایی در فرودگاه کابل برای تخلیه کارمندان سفارت و مترجمان مستقر خواهند شد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا سه هزار نیرو برای کمک به خروج مقامات آمریکایی به افغانستان اعزام می کند.
این مقام وزارت دفاع آمریکا افزود که نیروهای بیشتر برای محافظت از کارکنان سفارت آمریکا در کابل ظرف ۴۸ ساعت دیگر به کابل می رسند.
به گفته وی، آمریکا هزار نفر را به قطر منتقل می‌کند تا در آنجا برای بررسی درخواست‌های مهاجرتی افغان‌ها و ویزای کسانی بپردازند که در زمان حضور آمریکا در افغانستان به آمریکایی‌ها کمک کردند و اکنون تمایل دارند به خاطر ترس از انتقام طالبان کشورشان را به مقصد واشنگتن ترک کنند.

بایدن پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرده که همزمان پیشروی های طالبان افزایش یافته است.
وزارت امور خارجه افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد دولت افغانستان نگرانی‌های شدید خود و مردم افغانستان را از حملات وحشیانه طالبان به شهرها که منجر به بروز جرایم جنگی و نقض آشکار حقوق بشری و فاجعۀ انسانی شده، با جامعه جهانی در میان گذاشته است.
در اطلاعیه وزارت خارجه افغانستان آمده است که تیم مذاکره کننده دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله در نشست تروییکای گسترده در دوحه با حضور کشورهای روسیه، آمریکا، چین و پاکستان شرکت و خواست‌های عمده مردم و دولت افغانستان را به صراحت مطرح کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha