کرمانشاه جزو استان های غنی از نظر نفت و گاز است

کرمانشاه- ایرنا- دستیار ویژه وزیر نفت، کرمانشاه را جزو استان های غنی از نظر نفت و گاز کشور دانست و گفت: میادین نفتی و گازی بسیاری در کرمانشاه وجود دارد که تنها یک میدان نفت شهر مورد بهره برداری قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا «محمدصادق عظیمی‌فر» روز پنجشنبه در نشست شورای برنامه ریزی که به منظور بررسی سند توسعه نفت و گاز استان کرمانشاه در سالن شهدای دولت برگزار شد اظهار داشت که بر اساس برنامه ریزی های این وزارتخانه نخستین چاه مطالعاتی منابع غیرمتعارف نفت و گاز ایران در استان کرمانشاه حفر خواهد شد.

وی اضافه کرد: حفر این چاه یکی از طرح های موجود در سند توسعه نفت و گاز استان کرمانشاه است که عملیات اجرایی آن سال آینده در منطقه ماهیدشت آغاز خواهد شد.

از میادین نفت و گاز کرمانشاه به خوبی استفاده نشده است

دستیار وزیر نفت با اشاره به قدمت صنعت نفت در کرمانشاه گفت: نه تنها از میادین نفتی و گازی این استان به خوبی استفاده نکرده‌ایم بلکه صنایع زیرمجموعه پتروشیمی نیز در کرمانشاه به صورت متناسب با ظرفیت های استان راه اندازی نشده اند.

عظیمی‌فر با اشاره به اینکه صنعت نفت پیشران دیگر صنایع محسوب می شود، افزود: ظرفیت سنجی دقیق در رابطه با توانایی ذخایر نفتی و گازی و پالایشگاه ها و پتروشیمی ها انجام شد و در نهایت وزارت نفت به ارائه طرح های توسعه ای برای صنعت نفت کشور و در نهایت کرمانشاه رسید.

وی توضیح داد: در این راستا تیمی در وزارت نفت تشکیل شد و به دنبال آن در شرکت های وابسته و استانداری کرمانشاه نیز کارگروه های مربوطه شروع به کار کردند.

دستیار وزیر نفت گفت: تاسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی مرتبط با صنعت نفت در کرمانشاه متکی به خوراک دیگر استان ها هستند، از این رو در سند توسعه صنایع نفت کرمانشاه استفاده  صنایع نفت و گازی  از خوراک تولیدی داخل استان به عنوان اولویت دنبال شده است.

عظیمی‌فر به ظرفیت میدان نفتی نفت شهر اشاره کرد و گفت: اکنون تولید از این میدان متناسب با ظرفیت این میدان نیست اما در طرح توسعه نفت و گاز کرمانشاه به دنبال افزایش ۲ هزار بشکه در روز تولید از میدان نفتی نفت شهر هستیم.

به گفته وی این میدان با میدان نفت خانه عراق مشترک و تقریبا۸۵ درصد ظرفیت آن استفاده شده است.

دستیار وزیر نفت با اشاره به اینکه بهره برداری از دیگر میادین نفتی کرمانشاه در طرح توسعه نفت و گاز این استان آورده شده است گفت: علاوه بر افزایش تولید میدان نفتی نفت شهر، به منظور بهره برداری از منابع نفتی استان، طرح توسعه میادین نفتی سومار، سامان و دلاوران نیز در دستور کاروزارت نفت قرار دارد.

یک پالایشگاه گازی در استان راه اندازی خواهد شد

عظیمی‌فر در خصوص توسعه میادین گازی استان نیز توضیح داد: میادین گازی باباقیر و بیستون در گیلانغرب نیز مورد بهره‌برداری قرار می گیرند و برای پالایش گاز خام تولیدی از این میادین،یک پالایشگاه گازی تحت عنوان پالایشگاه سیروان احداث می شود.

وی با بیان اینکه برای احداث پالایشگاه گازی سیروان حدود ۵۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد شد گفت: در این پالایشگاه علاوه بر شیرین سازی، گازهای سبک و سنگین از یکدیگر جدا خواهند شد تا گاز سبک به شبکه توزیع گاز کشور اضافه و گاز سنگین در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته دستیار وزیر نفت طرح های پلی استال و فرمالین نیز توسط بخش خصوصی به ترتیب در  اسلام آباد غرب اجرایی خواهند شد.

عظیمی‌فر از سرمایه گذاری شرکت هلدینگ خلیج فارس به منظور توسعه صنایع نفتی در کرمانشاه خبر داد و گفت: قرار است طرح های متیل آمین در سنقر، اتیلن اکساید در کنگاور و لاستیک مصنوعی در روانسر توسط هلدینگ خلیج فارس اجرا شود.

وجود۸۰درصد معادن قیر طبیعی در کرمانشاه

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه مطابق اظهارات کارشناسان ۸۰ درصد معادن قیر طبیعی کشور در کرمانشاه قرار دارد، گفت: تیمی از دانشگاه شریف برای قیر طبیعی کار مطالعاتی را آغاز کرد و قرار شد بر اساس توافق جهاد دانشگاهی و وزارت نفت طرح کربن فعال از معادن قیر طبیعی استان ایجاد شود.

دستیار وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت های خود بر پیگیری این طرح ها در دولت بعد تاکید کرد و گفت: در بازه تغییر دولت هستیم و از این رو نباید اجازه دهیم تغییر دولت به از ریل خارج شدن پروژه ها منجر شود.

عظیمی فر ادامه داد: شخصیت های برجسته استان همچون‌ نماینده ولی فقیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر متنفذین استان به صورت جدی اقدام به مطالبه گری کنند تا این طرح ها در دولت آینده نیز دنبال شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha