۲۱ مرداد ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان ها - ایرنا - خبرها حکایت از این دارد که مراکز درمانی ۳۱ استان کشور در محاصره بیماران کووید ۱۹ قرار دارند و فوتی‌های ناشی از این بیماری هم در حال افزایش چشمگیری است به‌طوری‌که بیمارستان‌ها پر از اجساد شده‌ است.

سونامی مرگ نقطه به نقطه شهرهای کشور را نشانه گرفته است و بی‌رحمانه کرونا روزانه بیش از ۵۰۰ نفر را در کشور به کام مرگ می‌فرستد. تاخت و تاز سنگین کرونا، ۳۳۶ شهر را به رنگ قرمز کرونایی تغییر داده و بیمار و بیماری در کشور بیداد می‌کند.

وضعیت شیوع کرونا در نقاط مختلف کشور بحرانی شده و در برخی شهرها از جمله مشهد شرایط بحرانی‌تر است.

وزیر بهداشت که روز گذشته به مشهد سفر کرده بود، در خصوص وضعیت شیوع ویروس کرونا در این کلانشهر می‌گوید: متاسفانه در طول هشت روز هزار و ۳۲ پرواز به این شهر در پیک کرونا از نقاط مختلف کشور و کشورهای همسایه بدون رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شده است؛ در هتل ها، بازارها و حرم مقدس دستورالعل ها رعایت نمی شوند این در حالی است که کادر درمان و بسیج در کنار هم شبانه روز تلاش کردند و همچنان در جبهه مقابله با کرونا هستند، اما عده ای کار را رها کرده اند، به همین دلیل ما در ته این رودخانه در حال جمع آوری جنازه هستیم.

به گفته سعید نمکی، منصفانه نیست که عده ای با کبریت و بنزین در دست آتش بزنند و ما در کنار هم آتش نشانان مظلوم این سرزمین باشیم و همه از ما انتظار داشته باشند.

متاسفانه امروز بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع فوت شدگان به ۹۶ هزار و ۲۱۵ نفر رسید.

از دیروز تا امروز ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴ هزار و ۹۳۸ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۶۶ نفر رسید.

تا کنون سه میلیون ۶۴۷ هزار و ۱۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. ۷ هزار و ۴۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۶ میلیون و ۸۸۹ هزار و ۹۹۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

همچنین ۱۴ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۲۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۴۲ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۷ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۲۶۲ دُز رسید.

 درحال حاضر ۳۳۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

۲۱ مرداد ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آخرین اخبار استان‌ها از وضعیت شیوع کرونا

امروز با قرار گرفتن گیلان در وضعیت بسیار پرخطر کرونایی که رنگ آن دیگر از قرمز به سیاه متمایل است، کادر درمان که جانفشانان کرونا لقب گرفته اند خسته تر از همه روزهای کرونایی مردم و مسئولان را به درک و همراهی می طلبند؛ خبرهای انتشار یافته از سوی پزشکان بیمارستان ها به گونه‌ای است که گرفتار شدن به فیلم های پر وحشت تخیلی را تداعی می کند و کادر درمان را به خواهش و التماس از مردم و مسئولان در درک و تامین تجهیزات انداخته است.

از اردبیل نیز خبر رسیده است که وضعیت قرمز شیوع بیماری کووید ۱۹ در این استان که از سه هفته قبل آغاز شده، همچنان ادامه دارد به طوری که طی شبانه روز گذشته، با ثبت رکوردی جدید، شمار بیماران بستری همزمان در مراکز درمانی این استان به ۷۰۹ نفر رسیده است.

براساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل در ادامه روند صعودی موج پنجم شیوع کرونا، شمار مبتلایان جدید در این استان به ۱۱۴ نفر رسیده است. این آمارها نشان می‎‌دهد که شمار مبتلایان جدید و بستری همزمان کووید.۱۹ در استان اردبیل نسبت به یک ماه قبل بیش از ۶ برابر شده و این بیماری با سرعت بیشتر در حال شیوع گسترده است.

از خراسان رضوی هم خبر رسیده است که در حال حاضر مشهد و ۲۴  شهرستان دیگر از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز، هفت شهرستان در وضعیت نارنجی و تنها یک شهرستان استان در وضعیت زرد قرار دارد. با وجود افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به گفته استاندار خراسان رضوی میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در این استان به کمتر از ۳۸ درصد کاهش یافته است.

خبر دیگر از اصفهان، اینکه بر اساس جدیدترین دستورالعمل استانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره بیماری کووید ۱۹ واحدهای بستری موقت در محوطه یا جنب تعداد زیادی از بیمارستان‌های استان برای ارائه خدمات بستری موقت ایجاد می‌شود.

خبر دیگر اینکه رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به افزایش مرگ و میرهای کرونایی گفته است: هم اکنون ۶۵ درصد ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستانی استان و بیش از ۸۰ درصد تخت‌های بیمارستانی شهرستان زنجان توسط بیماران مبتلا به کرونا اشغال شده است.

همچنین از استان خراسان جنوبی خبر رسیده است که رییس بیمارستان ولی‌عصر(ع) بیرجند اعلام کرده است با توجه به افزایش روند بیماران کرونایی در استان تاکنون ۱۰ بخش بیمارستان ولی‌عصر(عج) بیرجند به بستری و بیماران سرپایی کرونایی اختصاص یافته است.

در آذربایجان  غربی نیز وضعیت کرونا در استان چندان مناسب نبوده و تعداد مراجعه کنندگان به مراکز بهداشت افزایش یافته و تعداد نمونه گیری‌های روزانه نیز بیشتر شده است.

از آذربایجام غربی هم خبر رسیده که مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز هشدار داده است که تعداد موارد بستری در اکثر شهرستان‌های آذربایجان شرقی بالا رفته و اغلب بیماران بستری شده از گروه‌های سنی پایین تر هستند. 

از سوی دیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری روند شیوع کرونا در استان را کماکان افزایشی اعلام کرد و گفته است: تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان همچنان در حال افزایش است و چنانچه وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شکل کنونی باشد بی‌شک در روزهای آینده با وضعیت بحرانی‌تری مواجه خواهیم شد.

تمامی ۱۰ شهرستان چهارمحال و بختیاری در وضعیت قرمز(خیلی پرخطر) شیوع کرونا قرار دارد.

در خوزستان نیز براساس اعلام دکتر فرهاد سلطانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، آمار صعودی بیماری در این استان طی یک هفته اخیر نگران کننده شده و  هم اکنون اکثر بیمارستان های اهواز به جز سه بیمارستان که تخصصی هستند، در اختیار بیماران کرونایی قرار دارند.

در حال حاضر ۱۷ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز، پنج شهرستان نارنجی و پنج شهرستان زرد کرونایی هستند.

همچنین دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرده است که ۲۱۱ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته به تخت های بستری استان انتقال یافتند.

سه شهرستان کرج ، فردیس و نظرآباد در وضعیت قرمز تیره ، سه شهرستان ساوجبلاغ ، چهارباغ و اشتهارد در وضعیت قرمز و شهرستان طالقان نارنجی کرونایی است.

۲۱ مرداد ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

ادامه روند واکسیناسیون در کشور

از استان خراسان رضوی خبر رسیده است که در حال حاضر هیچ مشکل خاصی بابت تزریق واکسن در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود ندارد و واکسیناسیون گروه‌های مختلف به سرعت در حال انجام است.

هم اکنون تزریق واکسن برای متولدان ۱۳۵۵ و بالاتر در خراسان رضوی در حال انجام است و گروه‌های با سنین پایین تر نیز طبق اعلام وزارت بهداشت فراخوان خواهند شد.

تاکنون حدود ۵۰ درصد از معلمان در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تعداد بیش از ۳۳ هزار نفر دُز اول واکسن کرونای خود را دریافت کرده اند.

خبر خوب دیگر اینکه معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران اعلام کرده که تزریق واکسن کرونا در تهران رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

به گفته دکتر نادر توکلی، ۹۶ هزار دُز واکسن در روز ۱۷ مرداد به تهرانی ها تزریق شد و این روند در روزهای بعد هم ادامه یافت.

براساس اعلام وی، در واکسیناسیون علیه کرونا به تزریق روزانه حدود ۱۰۰ هزار دُز واکسن کرونا در تهران نزدیک شده ایم که پیش بینی می شود در روزهای آینده با افزایش تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون از تعداد ۱۰۰ هزار دُز در روز هم عبور کنیم.

همچنین به گفته فرماندار قشم، سه مرکز برای واکسیناسیون عمومی افراد بالای ۱۸ سال در شهرهای قشم، سوزا و رمکان آماده بهره‌برداری شده است.

اسماعیل بایبوردی فرماندار آران و بیدگل هم با اشاره به تداوم وضعیت بحرانی و شکننده شیوع کرونا در این شهرستان گفته است: افزون بر ۲۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در این خطه واکسن کرونا دریافت کردند.

براساس اعلام وی، از ابتدای شروع واکسیناسیون کرونا تاکنون نزدیک به ۱۷ هزار نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال در این شهرستان واکسن کرونا زدند که افزون بر ۲۲ درصد جمعیت جامعه هدف را تشکیل می دهد.

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش کرستان گفته است تاکنون بیش از ۱۷ هزار نفر از فرهنگیان استان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند که این تعداد ۷۰ درصد فرهنگیان استان را شامل می شود.

به گفته رشید قربانی، واکسیناسیون فرهنگیان استان همزمان با سراسر کشور آغازشده و هم اکنون در ۱۷مرکز تزریق واکسن با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در حال انجام است.

خبر دیگر اینکه سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه خبر داده که مشکل کمبود واکسن کووبرکت در این شهرستان برطرف شده است.

گزارش های کرونایی استان ها 

دوگانه عادی‌انگاری مردم و تکمیل تخت‌های بیمارستانی لرستان

دلتنگ آئین، دلواپس سلامت

شعور حسینی چاشنی عزاداری‌های محرم در گنبدکاووس

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha