۲۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۵۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84434678
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

درخواست آمریکا از چین برای آزادی فوری کانادایی‌های متهم به جاسوسی

تهران-ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه از چین خواست تا دو شهروند کانادایی متهم به جاسوسی را "فورا و بدون قید و شرط" آزاد کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از "اسپوتنیک" وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: عمل بازداشت خودسرانه افراد برای اعمال نفوذ بر دولتهای خارجی کاملاً غیرقابل قبول است.  
چین دو شهروند کانادایی به نام‌های مایکل اسپاوورگ و مایکل کوریگ را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است.  
پیش از این یک دادگاه چین در شهر داندونگ مایکل اسپاوورگ در اتهامات جاسوسی مجرم شناخت و او را به ۱۱ سال زندان محکوم کرد.  
در مورد مایکل کوریگ، هنوز حکمی صادر نشده است.  
وزارت امور خارجه فرانسه محکومیت دو شهروند کانادیی را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول دانست.  
بازداشت این دو شهروند کانادایی در چین در رسانه‌های جهانی به عنوان واکنش پکن به بازداشت رئیس مالی شرکت "هواوی" در کانادا تعبیر شده است.  
خانم منگ وانژو، رئیس مالی شرکت هواوی چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ به درخواست مقام‌های آمریکایی به ظن کلاهبرداری بازداشت شد.  
او چند روز بعد به قید وثیقه ۷. ۵ میلیون دلاری آزاد شد به این شرط که در ونکور جایی که خانم وانژو در آن شهر خانه دارد خارج نشود و باقی بماند چین همان زمان از کانادا خواست که او را آزاد کند. . 
پس از صدور کیفرخواست برای او به اتهام کلاهبرداری در ماه ژانویه ۲۰۱۹، مقام‌های آمریکایی به صورت رسمی درخواست استرداد او از کانادا به واشنگتن را مطرح کردند.  
اما چین در واکنش به آغاز روند استرداد خانم «منگ وانژو» مدیر مالی شرکت هواوی به آمریکا توسط کانادا، اعلام کرد پرونده خانم وانژو یک پرونده صرفا قضایی نیست بلکه یک مساله سیاسی است.  


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha