۲۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84434398
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیران خارجه روسیه و ژاپن از صلح در جزایر کوریل سخن گفتند

مسکو - ایرنا - «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه با همتای ژاپنی خود «توشیمیتسو موتگی» در مورد مساله صلح در جزایر مورد تنش کوریل گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا دیپلمات های دو کشور در مورد اجرای توافقات بین رهبران فدراسیون روسیه و ژاپن و توسعه همه جانبه روابط در سطح کیفی جدید ر زمینه های تجاری و اقتصادی، بحث کردند.  

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: در این مذاکره  «توجه ویژه ای به اجرای پروژه های مشترک در زمینه انرژی در شرق دور روسیه و برنامه های فعالیت های اقتصادی مشترک در جنوب کوریلس شد.

در طول مذاکرات، دو وزیر همچنین برنامه ای برای ارتباطات بیشتر روسیه و ژاپن از جمله مراسم افتتاحیه مبادلات بین منطقه ای روسیه و ژاپن  را مورد بحث قرار دادند.

میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه، در ۲۶ ژوئن از جزیره ایتوروپ در جنوب کوریل دیدن کرد و در آنجا پیشنهاداتی مبنی بر مشارکت ژاپن در اقتصاد کوریل ارائه کرد. با این حال، اقدامات اعلام شده، مانند سفر به جزایر کوریل، انتقادات جدی را از سوی توکیو به همراه داشت.

میخائیل گالوزین سفیر روسیه در توکیو به وزارت امور خارجه ژاپن احضار شد تا در ارتباط با سفر میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه به «مناطق شمالی»  اعتراض کند.

متقابلا تویوهیسا کوزوکی سفیر ژاپن به دلیل نارضایتی توکیو از سفر میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه به جزیره ایتوروپ، به وزارت خارجه روسیه احضار شد. این دیپلمات بیش از یک ساعت در این بخش ماند. به گفته وی، او برای بحث در مورد روابط دوجانبه به وزارت روسیه احضار شد.

سالهاست که روسیه و ژاپن قادر به انعقاد پیمان صلح در پی نتایج جنگ جهانی دوم نیستند. مشکل اصلی مساله مالکیت جزایر کوریل است. توکیو به معاهده شیمودا در مورد تجارت و مرزها اشاره می کند که بین امپراتوری روسیه و ژاپن در فوریه ۱۸۵۵میلادی منعقد شد. بر اساس این سند جزایر ایتوروپ، کوناشیر، شیکوتان و گروه جزایر هابومای از جزایر کوریل خارج شده و بقیه به عنوان املاک روسیه به رسمیت شناخته شده است.

اتحاد جماهیر شوروی و ژاپن در سال ۱۹۵۶ اعلامیه مشترکی را امضا کردند که بر اساس آن مسکو احتمال انتقال هابومای و شیکوتان را پس از انعقاد پیمان صلح بررسی می کرد. با این حال، مذاکرات بعدی به نتیجه ای نرسید.

پیشتر گزارش شده بود که ارتش روسیه قصد دارد بیش از ۵۰ مرکز نظامی در جزایر خط الراس کوریل بسازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha