مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در۲۷۰ هزار هکتار شالیزارهای کشور

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مبارزه شیمیایی و بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج تاکنون در بیش از ۲۷۰ هزار هکتار شالیزارهای استان‌های شمالی انجام شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «اکبر آهنگران» افزود: تاکنون در سطح حدود ۲۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای سه استان گیلان، مازندران و گلستان مبارزه شیمیایی و ۲۰ هزار هکتار مبارزه بیولوژیک با آفت کرم ساقه خوار برنج صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: امسال به دلیل شرایط گرما و خشکسالی، جمعیت اغلب آفات در محصولات از جمله کرم ساقه خوار برنج در شالیزارها بالا بود که با پایش، پیش آگاهی و اطلاع رسانی به موقع کارشناسان حفظ نباتات و مبارزه انجام شده توسط کشاورزان، مدیریت و کنترل خوبی در نسل اول و دوم این آفت انجام شد و این آفت در کشت اول برنج نتوانست خسارتی به محصولات وارد کند.

وی با بیان اینکه در استان های گیلان و مازندران، برداشت کشت اول برنج در مرحله نهایی است، تصریح کرد: اکنون کشت دوم برنج به ویژه در استان مازندران در سطح حدود ۱۰۰ هزار هکتار در حال انجام است و از آنجایی که در کشت دوم برنج شرایط آب و هوایی برای رشد و افزایش جمعیت کرم ساقه خوار و نسل های بعدی آن مساعدتر است، از این رو کشاورزان بیشتر باید در مبارزه با این آفت دقت کنند تا خسارت نبینند.

آهنگران درباره علایم حضور کرم ساقه خوار در مزارع برنج گفت: لاروهای سن اول هر نسل این آفت از برگ ها تغذیه و سوراخ هایی را به صورت خطوط موازی در آن ایجاد می کنند و به تدریج داخل ساقه ها شده که در نسل اول موجب مرگ جوانه مرکزی و از بین رفتن گیاه و در نسل دوم منجر به سر سفیدی خوشه برنج می شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان حفظ نباتات در زمان کشت دوم برنج نیز در عرصه، کار نظارت و پایش را انجام خواهند داد، از کشاورزان خواست هوشیار باشند و به محض اطلاع رسانی، مبارزه با این آفت را بدون تعلل آغاز کنند.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: سموم به اندازه کافی برای مبارزه با کرم ساقه خوار برنج موجود است و موضوع مهم مبارزه کشاورزان بر اساس توصیه های کارشناسان حفظ نباتات می باشد.

وی در مورد مبارزه با علف های هرز در شالیزار ها گفت: در تمام سطوح زیر کشت برنج با علف های هرز مبارزه شده و سطح مبارزه با علف های هرز در مزارع برنج استان های گیلان، مازندران و گلستان به  حدود ۵۰۰ هزار هکتار رسیده است.

آهنگران از مبارزه شیمیایی با بیماری بلاست برنج در سطح حدود ۱۵۵ هزار هکتار از شالیزارهای کشور خبر داد و گفت: با بروز بیماری بلاست، لکه هایی روی برگ های برنج ظاهر می شود که در صورت عدم مبارزه به موقع، ساقه برنج، گردن خوشه و خوشه را نیز آلوده می کند و در نهایت موجب کاهش محصول خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بیماری بلاست، رایج ترین بیماری قارچی برنج است که در شالیزارهای برنج سراسر دنیا به فراوانی دیده می شود و امنیت غذایی جهانی را تهدید می کند.

در کشور برنج خیز ایران، بلاست مهمترین و نگران کننده ترین بیماری برنج است که موجب خسارت های شدید به مزارع برنج می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha