عنابستانی خواستار قطع دست مافیای تولید صنایع بزرگ فولاد و پتروشیمی شد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خواستار قطع دست مافیای تولید در صنایع بزرگ فولاد، پتروشیمی، سیمان، خودرو و دلالان شبکه توزیع کشور شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی‌اصغر عنابستانی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس گفت: مردمی که توانستند ۸ سال بی‌دولتی و بی‌عملی روحانی را تحمل کنند، این چند ماه آواربرداری را هم تحمل خواهند کرد. آن مرد که ادعا می‌کرد به همه وعده‌های خود عمل کرده در حالی رفت که کرونا بیداد می‌کند، تحریم‌ها باقی است. همه شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی در بدترین وضعیت ممکن قرار دارد و سه میلیون و ۶۷۵ هزار نفر هم بیکار هستند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهوری گفت: حضور شما، انقلابی در گفتمان حاکم بر کشور ایجاد می‌کند. اگر بخواهیم مردم نتیجه این تغییر گفتمان را حس کنند، انقلاب در درون خود نیاز به چند انقلاب دارد.

عنابستانی با اشاره به انقلاب اداری عنوان کرد: بروکراسی حاکم بر کشور، حکمرانی مطلوب را غیرممکن کرده است. ساختار نظام اداری، فربه، خسته، پیچیده، غیرشفاف و فسادزا است و باید با انقلابی شجاعانه همه این ساختارها را در هم بریزید و بنیانی نو بنا نهید و اگر می‌خواهید موفق باشید از این انقلاب غفلت نکنید.

وی با اشاره به انقلاب در نظام تولید و توزیع گفت: در حذف فوری و انقلابی مجوزهای کسب و کار تردید نکنید، در قطع دست مافیای تولید در صنایع بزرگ فولاد، پتروشیمی، سیمان و خودرو تردید نکنید در قطع دست دلالان در شبکه توزیع کشور و ایجاد نظام توزیع هدفمند و عادلانه تردید نکنید، در حذف کامل مالیات بر تولید و اخذ مالیات از سرمایه‌های راکد و واسطه‌ای تردید نکنید، در زیر و رو کردن کامل گمرک و نظامات گمرکی به نفع صادرات و تولید تردید نکنید، در حمایت کامل و هزینه‌کرد پول نفت در صنعت کشاورزی و دامداری و تولید مایحتاج اساسی مردم تردید نکنید.

نماینده مردم سبزوار با اشاره به لزوم انقلاب در نظام پولی و مالی خطاب به رییس جمهوری بیان کرد: بانکداری ما فقط نام و پوسته اسلامی دارد. در اینکه محتوای اسلامی به آن تزریق کنید، تردید نکنید. نظام بانکداری که نتواند تولید را به حرکت درآورد، کشاورزی را گسترش دهد و راحت‌جان تولیدکننده باشد باید به دیوار بکوبید، فکری برای حقوقی‌های بورس کنید که پدر حقیقی‌ها را درآورده‌اند.

متعهد شده بودیم مجلس را اصلاح کنیم

عنابستانی خطاب به نمایندگان مجلس افزود: خوب می‌دانیم اصلاح مجلس یعنی اصلاح کشور و متعهد شده بودیم مجلس را اصلاح کنیم، بیش از ۱۴ ماه از کارمان گذشت، کلاه خودمان را قاضی کنیم که آیا قدمی برای اصلاح برداشته‌ایم. فرایندهای غلط قانونگذاری همچنان حاکم است و بخش عمده‌ای از وقت مجلس به امور بیهوده و بحث‌های بی‌فایده می‌گذرد، شفافیت همچنان معطل است، نظارت تفاوت چندانی نکرده و همه ما گرفتار تودرتوهای پیچیده ساختار غلط مجلس شده‌ایم و تغییر، تحول و اصلاح را فراموش کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: اگر نظارت مجلس درست بود آیا امروز در فصل جابجایی مستاجران، این همه جفا صورت می‌گرفت. از زمستان ۹۹ تا بهار سال ۱۴۰۰ چه اتفاقی افتاده که میزان اجاره بها بیش از ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است. چگونه وزیر اعلام می‌کند حداکثر افزایش اجاره بها ۲۵ درصد است و در عمل ذره‌ای اجرا نمی‌شود. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: میلیون‌ها تن نهاده‌ دامی در گمرک در حال فاسد شدن است و دام‌های مولد در داخل کشور به دلیل نرسیدن نهاده در حال ذبح شدن هستند و مجلس این صحنه غریب را تماشا می‌کند. دهها پروژه و طرح بزرگ در روزهای آخر دولت تکمیل نشده و یا سرهم‌بندی شده که به صورت نمایشی افتتاح می‌شود و ما هدررفت میلیاردی بیت‌المال را می‌بینیم و به دلیل ساختار غلط، هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم پس خودمان را اصلاح کنیم تا کشور اصلاح شود.

عنابستانی درباره وضعیت فضای مجازی اظهار کرد: سوال اصلی در عرصه فناوری اطلاعات این است که وقتی فرهنگ و تمدن بزرگ ایرانی ابتکار عمل را در فضای مجازی در دست ندارد و صاحب هیچ سیستم عامل و پلتفرم نوظهوری نیست و هیچ سخت‌افزار قابل اعتنا و امکان دفاع از صاحبان کسب و کار و کاربران و کارآفرینان ندارد چگونه می‌تواند از کاربران خود دفاع کند. ما در این طرح می‌خواهیم ابتکار عمل را به دست جوانان خود بدهیم و اجازه پیشرفت به آنها بدهیم تا خودشان از فرهنگ و ارزش‌های ملی خود صیانت کنند.

این نماینده مجلس خطاب به محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه گفت: شما میراث‌دار تحول در قوه‌ای هستید که مردم به تازگی به عدالت برخاسته از آن دلبسته‌اند، نباید چنین شود که کسانی که ۸ سال فرصت‌سوزی و ترک فعل و حیف و میل کردند به‌راحتی کنار بروند و به کسی پاسخ ندهند، حداقل به پرونده‌های حسن روحانی که مجلس آنها را ارجاع داد رسیدگی کنید.

عنابستانی بیان کرد: قانون جمهوری اسلامی فصل‌الخطاب بوده و هست و فرقی نمی‌کند که بالاترین مقام اجرایی باشی و آن را تمکین نکنی و یا وزیر باشی و ترک فعل انجام دهی و یا ساده‌تر، عنابستانی باشی که به علت خستگی، سربازی که توهین کرده را هُل بدهی. اول از خودم شروع می‌کنم سوگند خوردم از قانون اطاعت کنم و پای این سوگند هستم همچنان که در ۱۵ سالگی جانم را برای دفاع از نظام در طبق اخلاص گذاشتم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha