۴۹ پایگاه مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی در استان قزوین فعال است

قزوین-ایرنا-رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قزوین گفت:  ۴۹ پایگاه مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی در استان فعال بوده و در یک سال گذشته پنج پایگاه جدید در استان افتتاح شده است.  

به گزارش ایرنا، سهیل سلطانی روز چهارشنبه در نشست خبری با بیان اینکه استان قزوین از سرانه استاندارد پایگاه فعال، ۱۷ پایگاه کمتر دارد،  تصریح کرد: کمبود بودجه مهمترین عامل در کاهش روند راه اندازی پایگاه های اورژانس در سراسر استان است چرا که هر پایگاهی که راه اندازی می شود سالانه سه میلیارد تومان بار مالی برای دانشگاه علوم پزشکی قزوین دارد.

سلطانی با بیان اینکه کمبود نیروی انسانی یکی از مشکلاتی است که مرکز مدیریت و فوریت های پزشکی با آن سر و کار دارد،  اظهار داشت: باتوجه به شرایط کرونایی جامعه فشار کاری مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی افزایش یافته است اما کمبود نیرو و تجهیزات گاهی پاسخگوی نیازهای مردم نیست.  

وی ادامه داد: پیش از شیوع ویروس کرونا، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی به صورت ماهانه ۲۰ هزار تماس داشت که تعداد تماس ها پس از بیماری کرونا به ۵۰ هزار تماس رسیده است که ۷۰ درصد تماس ها منجر به عملیات می شود.  

این مسوول گفت:روزانه پنج هزار تماس با مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گرفته می‌شود که این حجم بالای تماس‌ها نشان از وخامت وضعیت استان دارد.

وی همچنین در خصوص تجهیزات اورژانس، گفت: استان قزوین دارای ۹۴ دستگاه آمبولانس بوده که ۱۱ دستگاه اسقاطی است و روزانه ۴۹ دستگاه آمبولانس فعال در روز قادر به ارائه خدمات هستند.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قزوین تصریح کرد: سه موتور و یک اتوبوس امدادی از دیگر تجهیزات اورژانس استان است.  

وی با اشاره به حجم کاری بالا و تعداد محدود آمبولانس ها، افزود: استان قزوین، در حال حاضر علاوه بر افزایش عملیات های کرونایی در سایر موارد اورژانسی نیز افزایش داشته  است.  

سلطانی ادامه داد: در نیمه اول سال جاری، اورژانس استان دارای ۱۴۱ عملیات سوختگی، ۳۱ عملیات غرق شدگی و ۹۵۰ عملیات مسمومیت بوده است.  

وی با بیان اینکه اعزام بین بیمارستانی نیز یکی دیگر از فعالیت های مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی است، اظهار داشت:  همین موضوع، حجم کاری این مرکز را صعودی کرده است و گاهی سبب تاخیر برخی آمبولانس ها در رسیدن به محل عملیات شده است.  

وی با بیان اینکه یکی از فعال ترین پایگاه های هوایی کشور مربوط به استان قزوین است، افزود: نصب و تعبیه پدهای استاندارد را در ۲۰ منطقه صعب العبور استان در دستور کار داریم که زمینه بهره مندی هرچه بیشتر از اورژانس هوایی را فراهم می کند.  

سلطانی با بیان اینکه تمامی خدمات اورژانس رایگان است، افزود: مناسب سازی نقاط شناسایی شده برای امداد هوایی و نصب پد از مطالبات مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی است که امیدواریم در دولت جدید تحقق یابد.  

وی ادامه داد: با توجه به سطح بندی بیماران، امداد هوایی تاثیر به سزایی در نجات جان بیماران دارد.  

این مسوول همچنین افزود: در سال گذشته بالغ بر  ۹۹ امداد هوایی و در سال جاری ۳۸ امداد هوایی صورت گرفته است.

وی اظهارداشت: برپایی بیمارستان صحرایی نیز از دیگر اقدامات مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان است که در یک سال گذشته ۲ بار مجبور به تجهیز بیمارستان صحرایی شدیم.  

سلطانی همچنین تصریح کرد: احداث ساختمان مرکزی مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی یکی دیگر از مطالبات این مرکز بوده که با مشکلات متعددی از جمله کمبود بودجه مواجه است.  

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قزوین گفت: در سال گذشته به مجموع نیروهای شرکتی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ۳۰ درصد اضافه شده است اما همچنان با مشکلات کمبود نیرو مواجه هستیم.

وی همچنین اظهار داشت:  مسمومیت های ناشی از گاز دی اکسیدکربن در سال گذشته ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش یافته بود، که امیدواریم‌ مردم شرایط ایمنی را در سال جاری رعایت کنند تا علاوه بر کاهش تلفات در این زمینه، از فشار کاری اورژانس نیز کم شود.  

سلطانی بیان کرد: در حال حاضر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دارای ۶ خط فعال بوده و خوشبختانه در این شرایط کرونایی، مزاحمت های تلفنی اورژانس کمتر شده است.  

وی با بیان اینکه در ایام کرونایی، تعداد سکته مغزی و قلبی نیز افزایش یافته است؛ تصریح کرد: بسیاری از مردم در مراجعه به بیمارستان ها خودداری می‌کنند و همین موضوع سبب شده تا تعداد برخی اختلالات از جمله سکته افزایش یابد.  

این مسوول همچنین بیان کرد: در زمان شیوع کرونا، تصادفات کمتر شده اما در ماه اخیر به نسبت مدت مشابه سال گذشته تعداد تصادفات افزایش یافته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha