اوراسیا، مسیری برای توسعه صادرات و دستیابی به بازارهای جهانی

تهران- ایرنا- مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت گفت: از مزایای مبادلات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزایش سهم صادرات به آنها و دستیابی به بازارهای جهانی از مسیر این کشورها است.

«میرهادی سیدی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه طی سال های گذشته با پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا مذاکراتی برای امضای موافقت‌نامه تجاری انجام شده است، اظهار داشت: در سال ۹۸ اجرای موافقت‌نامه ترجیحی ایران با اوراسیا آغاز شد و نشست هایی برای به امضا رسیدن موافقت‌نامه آزاد را در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: پس از امضای موافقت‌نامه ترجیحی، تعرفه های تجاری برای ۸۶۰ قلم کالای مورد مبادله کاهش پیدا کرد و واردات و صادرات میان این کشورها با ایران تسهیل شده است.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه بیش از نیمی از صادرات در جهان تحت پوشش موافقتنامه های تجاری انجام می شود، خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد کالاها در جهان با حمایت موافقتنامه ها با تعرفه های اندک یا حتی صفر مبادله می شوند که این روند در ایران بسیار محدود است و به غیر از موافقت‌نامه اوراسیا تنها پنج درصد تجارت کشور با امضای تفاهمنامه انجام می شود.

وی تاکید کرد: ایران با استاندارد جهانی در این زمینه فاصله بسیاری دارد، در حالی که داشتن موافقت نامه با کشورهای مختلف می تواند تجارت را تسهیل کند و اقتصادی جهانی را شکل دهد.

سیدی با اشاره به ۸۰ میلیون جمعیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در همسایگی ایران، تاکید کرد: این کشورها با آمار بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار واردات، قطب بزرگ اقتصادی محسوب می شوند که می توانند بازار بزرگی برای کالاهای تولیدی ایران باشند.

وی با تاکید بر اینکه کاهش تعرفه ها در افزایش صادرات به اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاثیر بسیاری داشته است، تصریح کرد: در حالی که تحریم ها و شیوع ویروس کرونا تجارت با اغلب کشورهای جهان را کاهش داد، اما در اقلام تعیین شده صادراتی به این کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، رشد را تجربه کردیم.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت با اشاره به فرصت مرزهای مشترک، اظهار داشت: حمل دریایی کالا نیاز به برنامه منظم دارد که انتظار می رود با افزایش حجم تجارت، کشتیرانی برنامه ریزی دقیقی برای صادرات محصولات به ویژه کشاورزی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تمهیدات لازم برای حمل و نقل دریایی باید دیده شود، گفت: نیاز به نوسازی و افزایش کشتی های حامل در این مسیر وجود دارد تا به توسعه تجارت کشور کمک رسانی شود.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: در سه ماهه اول سال جاری در فهرست اقلام ترجیحی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد رشد در صادرات را تجربه کردیم که این رقم برخلاف تاثیر تحریم ها و شیوع ویروس کرونا بوده است.

به گزارش ایرنا، در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ایران ۲۵۸ میلیون دلار کالا به اوراسیا صادر و ۳۴۷ میلیون دلار نیز از این کشورها وارد کرده است.

روسیه در میان شرکای اصلی در اوراسیا، همچنان بالاترین سهم را به خود اختصاص داده است و ۱۳۵ میلیون دلار از کل صادرات خود به اوراسیا را به روسیه انجام داده و پس از آن ارمنستان با ۶۰، قزاقستان با ۳۸، قرقیزستان با ۱۸ و بلاروس با پنج میلیون دلار قرار دارند.

بررسی اقلام صادراتی ایران به روسیه و سایر کشورهای اوراسیا نشان می‌دهد که میوه‌های خوراکی با ۹۵ میلیون دلار بیشترین سهم را داشته‌اند و در این بین پسته ایرانی با پوست تازه پرطرفدارترین کالا بوده است. مواد پلاستیکی، سبزیجات، چدن، آهن و فولاد نیز دیگر اقلام صادراتی ایران به اوراسیا را تشکیل می‌دهند.

در مقابل چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی بالاترین میزان واردات ایران را تشکیل داده‌اند و پس از آن غلات، چوب، سبزیجات و محصولات شیمیایی معدنی اصلی‌ترین کالاهای وارداتی ایران از اوراسیا را شامل می‌شود.

پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان اعضای اتحادیه اوراسیا را تشکیل می دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha