شرایط فوق بحرانی کرونایی مازندران مورد کم توجهی قرار دارد

ساری - ایرنا - نماینده ولی فقیه در مازندران وضعیت کرونایی استان را بحرانی‌ترین وضعیت در کشور توصیف کرد و با درخواست از مسئولان کشوری بویژه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای کمک بیشتر ، گفت : متاسفانه شرایط فوق بحرانی کرونایی مازندران مورد کم توجهی قرار دارد .

به گزارش ایرنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر محمدی لائینی روز چهارشنبه در دیدار رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با وی گفت : طبق آمار رسمی دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل هم اکنون به ازای هر صد هزار نفر روزانه ۳۰ نفر در استان به خاطر ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ها بستری می شوند که این رقم دو برابر استان های دیگر کشور است.

وی با گله از این که « نسبت به شرایط فوق بحرانی مازندران کم توجهی می شود » افزود : زمانی که ضریب ریسک ابتلا به کرونا در بعضی استان ها به ازای هر صد هزار نفر ۱۶ نفر بود ، حساسیت ها و توجه وزات بهداشت و دیگر مسئولان ملی کشور به مراتب بیشتر از وضعیت فعلی مازندران بوده است.

امام جمعه ساری بر ضرورت توجه کشوری به وضعیت فوق بحرانی کرونا در مازندران تاکید کرد و گفت : اگر چه کادر درمان به تمام معنا شبانه روزی مشغول ارائه خدمات به مردم هستند ، اما به نظر می رسد حساسیت و نگرانی لازم از میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در مازندران در سطح کشور اصلا وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان این که نگرانی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل از آمار بالای ابتلا به ویروس کرونا  و مرگ و میر ناشی از آن بسیار جدی به مبادی ذیربط و از طریق رسانه ها اعلام شده است ، اظهار داشت: مسئولان وزارت بهداشت باید بیش از پیش نسبت به وضعیت بحرانی کرونایی استان حساس شوند و برنامه های عملیاتی قوی را به اجرا بگذارند.

اظهار نگرانی و گله مندی نماینده ولی فقیه در مازندران از وضعیت کرونایی این استان در حالی است که طبق آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل آمار روزانه مرگ و میر کرونایی در مازندران طی سه روز متوالی گذشته ۵۰ نفر بوده است. همچنین تنها در مرداد ماه امسال تعداد جان باختگان کرونایی استان به ۵۴۶ نفر رسیده است که بیشتر از تعداد مرگ و میر کرونایی از اول امسال تا پایان تیر ماه بوده است. امسال در مجموع یکهزار ۳۰۸ نفر در مازندران بر اثر کرونا جان باختندن.

همچنین طبق آمار وزارت بهداشت ، مازندران از نظر ضریب خطر و میزان ابتلا به کرونا در کشور طی موج پنجم بالاترین آمار را دارد. آمار کشوری ضریب خطر یا میزان ابتلا در حال حاضر ۱۲ تا ۱۴ نفر به ازای هر یکصدهزار نفر است که این عدد برای مازندران طی این روزها با فاصله حدود ۲.۵ برابری بین ۲۷ تا ۳۰ نفر به ازای هر یکصد هزار نفر برآورد می‌شود. البته میزان ابتلای ۲۷ تا ۳۰ نفر به طور میانگین برای مازندران دیده می‌شود و طبیعتا در برخی نقاط این استان شرایط حادتر است. مثلا طبق آمارهای اعلام شده توسط مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، شهرستان آمل بیشترین ضریب خطر یا میزان ابتلا را در استان دارد که حدود ۴۰ نفر در هر یکصدهزار نفر است. این عدد برای شهرستان‌های ساری و قائمشهر هم بیش از ۳۰ نفر در یکصدهزار نفر است.

گذشته از این ، آمار بستری های کرونایی در مازندران هم به حدود چهار هزار نفر رسیده است که به معنای اشغال تقریبا تمامی تخت های بیمارستانی توسط بیماران کرونایی است.

مردم واکسن تزریق کنند

نماینده ولی فقیه در مازندران فعالیت و حضور جامعه بسیج پزشکی بویژه در اجرای طرح شهید سلیمانی در بحران کرونا را قابل تقدیر توصیف کرد و  در عین حال گفت : معتقدم بسیج پزشکی از ابتدای شیوع کرونا در تولید و توزیع اقلام بهداشتی به خصوص ماسک و مواد ضد عفونی ، طرح غربالگری و مراقبت های ویژه بیماران کرونایی به درستی وارد شده است ،اما اکنون که به تولید واکسن ایرانی دست پیدا کرده ایم، سازمان بسیج پزشکی در دانشگاه های کشور باید این موضوع را که مورد تاکید مقام معظم رهبر نیز است، به مراتب برجسته سازی کند.

محمدی لائینی خاطر نشان کرد: امیدواریم همه مردم نسبت به واکسن ایرانی برکت استقبال چشمگیری کنند، یقین کنید دشمنان این نظام هرگز نسبت به موفقیت های محوری جمهوری اسلامی  روی خوش نشان نمی دهند و در صدد خنثی کردن آن نیز می شوند.

وی واکسن ایرانی برکت را افتخار و غرور ملی توصیف کرد و بیان داشت: ساخت ، تولید و تزریق واکسن برکت علیه ویروس کرونا به نوعی ملی گرایی را تقویت می کند، همانطوری که رهبری این نوع واکسن را با افتخار تزریق داشتند.

امام جمعه ساری التزام به تزریق واکسن تولید داخل را یکی از ماموریت های جدی سازمان بسیج پزشکی دانست و گفت : بسیج در دانشگاه های کشور باید این موضوع را برجسته کند تا آحاد مردم نیز این رویکرد را دنبال کنند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور نیز در این دیدار با بیان اینکه که این سازمان از حدود ۲ سال گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا سه تیم حمایتی در کنار وزارت بهداشت تشکل داده است، گفت: تیم نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی ، تیم های حمایتی با هدف تامین کمک های مومنانه و تیم غربالگری و مراقبتی از بیماران کرونایی را عملیاتی کرده است.

دکتر مسلم چشمی با بیان این که سازمان بسیج جامعه پزشکی همزمان با وزارت بهداشت در اجرای واکسیناسیون نیز ورود پیدا کرده است، بیان داشت: طبق بررسی های صورت گرفته مسئولان دولتی گذشته همکاری مناسبی با سازمان بسیج جامعه پزشکی در این زمنیه نداشتند ، اما انتظار داریم مسئولان دولت سیزدهم به ماموریت های این سازمان توجه کرده و همکاری لازم را داشته باشند.

وی تصریح کرد : اگر کابینه جدید انقلابی دولت سشیزدهم همکاری لازم را داشتهب اشند ، سازمان بسیج جامعه پزشکی صد درصد طرح شهید سلیمانی را با هدف قطع زنجیره ویروس کرونا را اجرایی می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha