۸۳ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شد

تهران - ایرنا - رییس سازمان چای کشور اعلام کرد: ۸۳ درصد مطالبات چایکاران معادل ۴۶۶ میلیارد و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «حبیب جهان ساز» با اشاره به آغاز چین تابستانه از ۲۰ مرداد ماه سالجاری افزود: دولت ۱۰۰  درصد سهم خود و کارخانجات چای ۷۵ درصد مطالبات چایکاران را پرداخت کرده اند که میانگین پرداختی ها حدود ۸۳ درصد می شود.

رییس سازمان چای کشور اظهارداشت: تاکنون نزدیک به ۹۵ هزار و ۸۷۱ تن برگ سبز چای از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۹ درصد افزایش نشان می دهد.

وی، میزان تولید چای خشک از برگ سبز چای تولید شده داخل کشور را تا کنون ۲۱ هزار و ۵۷۱ تن عنوان کرد.

جهان ساز با اشاره به مصرف سالانه ۱۰۰ هزار تن چای خشک در کشور گفت: ۳۰ هزار تن از چای خشک مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

رییس سازمان چای کشور درباره تولید چای سبز نیز اظهار داشت: سالانه یک هزار تن از ۳۰ هزار تن چای خشک تولید شده به صورت چای سبز عرضه و بخش عمده آن صادر می شود.

جهانساز در مورد تولید چای سفید گفت: در حال حاضر چای سفید در ایران تولید نمی شود، زیرا تولید آن شرایط خاصی نیاز دارد و به لحاظ قیمتی گران در می آید.

وی با اشاره به ارقام جدید چای اذعان داشت: دو رقم جدید چای از سوی بخش تحقیقات معرفی شده و به دنبال تامین منابع هستیم که در قالب یارانه نهال بتوانیم این ارقام جدید را وارد باغات چای کنیم.

رییس سازمان چای کشور اضافه کرد: ارقام جدید چای از نظر عملکرد تولید، برتری بیشتری دارند.

وی پیش بینی کرد که امسال ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و تسهیلات سرمایه ای به چایکاران و کارخانجات چای پرداخت شود.

جهانساز افزود: سال گذشته ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار چایکاران و کارخانجات چای قرار گرفت که از این مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از محل صندوق تخصصی چای و ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین های کشاورزی و اقداماتی همچون هرس، اصلاح، کسب کردن و احیای باغات رها شده چای پرداخت شد.

رییس سازمان چای کشور با بیان این که به دلیل بارندگی های خوب در اردیبهشت و مردادماه در مناطق شمالی، نگرانی ها بابت تولید برگ سبز چای برطرف شده است، گفت: چین تابستانه برگ سبز چای از ۲۰ مردادماه آغاز می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha