اولین تلاش مریخ نورد ناسا برای جمع آوری نمونه شکست خورد

تهران- ایرنا- نخستین تلاش مریخ نورد ناسا برای جمع آوری نمونه از سیاره سرخ با شکست مواجه شد و محققان پشتیبان این مأموریت اکنون در حال بررسی هستند که چه اشتباهی رخ داده است.

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی ناسا، مریخ نورد «استقامت» ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) بر سطح این سیاره سرخ فرود آمد.

هدف از این ماموریت انجام یک وظیفه بی سابقه برای جمع آوری نمونه از سیاره مریخ و ذخیره آنها در لوله های مخصوص نمونه برداری و رها سازی این نمونه در سطح این سیاره  بود تا طی یک ماموریت جمع آوری دیگر که در آینده انجام می شود به زمین بازگردانده شود.

این کار در نهایت به محققان اجازه می دهد تا برای اولین بار نمونه های مستقیم از مریخ را در داخل آزمایشگاه تجزیه و تحلیل کنند.

این مریخ نورد آماده بود تا در روز جمعه گذشته این هدف را محقق کند. استقامت سنگی از بستر دریاچه باستانی مریخ که می‌ تواند حاوی نشانه‌ هایی از حیات بیگانه باشد انتخاب و شروع به حفاری آن کرد اما اتفاقی عجیب رخ داد و این نمونه به طرز عجیبی ناپدید شد و هیچ آثاری از آن باقی نماند.

در این حفاری استقامت سوراخی به اندازه‌ یک انگشت روی این سنگ ایجاد کرد و قرار بود نمونه‌ ها از این بخش برداشته شود اما هیچ نمونه‌ ای از سنگ و خاک درون لوله‌ های آزمایشی استقامت و هسته این سنگ نیز در نزدیکی حفره ایجاد شده قرار ندارد و به طرز عجیبی ناپدید شده است.

ناسا برای درک اتفاقی که رخ داده است با استفاده از دوربین WATSON مریخ نورد استقامت تصاویری را از حفره ایجاد شده ثبت می‌ کند و کنترل کنندگان این ماموریت بار دیگر برای جمع‌ آوری نمونه تلاش می کند.

جنیفر تروسپر از مرکز پیشرانه جت ناسا گفت: تصور اولیه ما این است که این مشکل به دلیل غیرمنتظره بودن ویژگی یکی از سنگ‌ ها رخ داده و سخت‌ افزارهای استقامت ایرادی ندارند.

وی ادامه داد: محققان در روزهای آینده، داده‌ های به دست آمده را بیشتر مورد بررسی قرار می‌ دهند تا علت خالی ماندن لوله‌ های مخصوص نمونه‌ برداری را متوجه شوند.

این محقق یادآور شد: هدف اصلی مریخ‌نورد استقامت جستجوی منطقه‌ ای به نام «دهانه‌ جزرو» و جمع‌آوری نمونه از سنگ‌ ها است. لوله‌ آزمایشی که از این ماموریت خالی بازگشت یکی از ۴۳ لوله‌ ای است که استقامت با خود حمل می‌ کند.  

برنامه‌ طولانی مدت ناسا ارسال فضاپیمای دیگری به مریخ برای بازگرداندن نمونه‌ ها به زمین است که طی یک دهه‌ آینده انجام خواهد شد.

بدین ترتیب محققان متوجه می شوند که آیا روزی حیات میکروبی در مریخ وجود داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha