۱۹ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۱۹
کد خبرنگار: 931
کد خبر: 84432477
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رله‌های فرکانسی شبکه سراسری برق عامل خاموشی های دیروز اصفهان بود

اصفهان - ایرنا - سخنگوی صنعت برق استان اصفهان گفت: رله‌های حفاظتی و فرکانسی شبکه سراسری برق، روز گذشته برای کنترل شبکه بصورت خودکار چندنوبت خاموشی بی‌برنامه اعمال کردند.

به گزارش ایرنا، روز گذشته سه نوبت برق مجتمع اداری امیرکبیر اصفهان در ساعات کاری رفت و در خدمت رسانی ادارات و نهادهای مستقر در این مجموعه اختلال ایجاد کرد. شرکت توزیع برق استان اصفهان علت اصلی خاموشی روز گذشته را از بین رفتن توازن بین تولید نیروگاه‌ها و مصرف اعلام کرد که دلیل اصلی آن افزایش دمای هوا و افزایش مصرف به میزان قابل توجه است.

محمدرضا نوحی صبح سه شنبه در این پیوند به ایرنا گفت‌: از ظهر روز گذشته در مرحله اول رله های فرکانسی خطوط آبشار، مشتاق، حافظ و برخی مناطق دیگر وارد عمل و خاموشی ها به میزان ۱۰۴ مگاوات اعمال شد و شرایط ایجاد شده در اختیار مدیران برق استان ها نیست، و در تلاشیم حداقل خاموشی ها با برنامه و براساس اطلاع رسانی قبلی باشد.

وی افزود: شرکت های توزیع برق استان ها مدیریت مصرف بار را در کشور انجام می دهند و با اعمال خاموشی به مشترکین بخش خانگی مطابق برنامه زمان بندی،  میزان کمبود تولید برق در کشور را جبران می کنند، اما در دو روز اخیر نه تنها خاموشی های زمان بندی شده در کشور جواب نداد، بلکه به دلیل افزایش مصرف برق، رله های فرکانسی شبکه های سراسری نیز وارد عمل شدند.

وی ادامه داد: با افزایش مصرف برق برای پایداری شبکه و جلوگیری از فروپاشی شبکه سراسری برق، رله های فرکانسی به صورت اتوماتیک در کشور عمل می کنند و روز گذشته میزان تولید برق در استان اصفهان ۳۹۶۶ مگاوات و مصرف برق آن ۴۶۱۶ مگاوات بود که برای جبران کمبود، ۶۴۹ مگاوات از شبکه سراسری برق وارد استان اصفهان شد.

وی تصریح کرد: با توجه به پیش بینی هواشناسی برای امروز و فردا (چهارشنبه) که دمای هوا افزایشی خواهد یافت، خاموشی خواهیم داشت و بعید است حتی در هفته آینده نیز خاموشی نداشته باشیم.

نوحی تاکید کرد: شرایط ایجاد شده برای خاموشی های بی برنامه در اختیار مدیران برق استان ها نیست ولی در تلاشیم حداقل خاموشی ها براساس اطلاع رسانی قبلی باشد.

سخنگوی صنعت برق استان گفت: با افزایش دمای هوا، مصرف برق در کشور اوج می گیرد و در حال حاضر نه تنها صادرات برق نداریم، بلکه به صورت محدود، واردات برق به کشور صورت می گیرد.

وی تاکید کرد:فعالیت ماینرهای استخراج کننده ارزهای دیجیتال تا پایان شهریور ماه متوقف شده است و  باید توجه داشت که قطعی های برق تنها مربوط به اصفهان نیست و کل کشور دچار خاموشی های بی برنامه است.

به گزارش ایرنا "رِله" در اثر تغییر کمیت الکتریکی مانند ولت و جریان و یا کمیت فیزیکی مثل درجه حرارت و حرکت روغن تحریک شده و باعث به کار افتادن دستگاه‌های دیگر و در نهایت قطع مدار به وسیله کلید قدرت در سیستم تولید و انتقال و توزیع یا (دژنکتور) می‌شود.

عمده خطاهایی که توسط رله‌های جریانی تشخیص داده می‌شود شامل اتصال کوتاه در شبکه، اضافه جریان، اضافه بار، جریان نشتی، عدم تقارن جریان سه فاز، کاهش بار، افزایش مدت زمان راه اندازی و قفل بودن روتور است.

این رله‌ها در مسیر ترانسفورماتورها قرار دارند و قطعی این رله‌ها به شکل معمول غیر قابل پیش بینی است، البته با روش‌های جدید مانند استفاده از شبکه‌های عصبی مصنوعی در برخی کشورها توانسته است عمده خطاهایی که توسط رله‌های جریانی تشخیص داده می شود را پیش بینی کنند.

به گزارش ایرنا،  اصفهان ۲ نیروگاه بزرگ دارد، نیروگاه حرارتی اصفهان به وسعت تقریبی ۷۴ هکتار در حاشیه زاینده‌رود در جنوب غربی شهر اصفهان و ۲ کیلومتری بزرگراه ذوب‌آهن قرار دارد. این نیروگاه با پنج واحد بخاری به قدرت اسمی ۸۳۵ مگاوات به شبکه سراسری کشور متصل است.

 نیروگاه دیگر، نیروگاه شهید منتظری در شمال اصفهان با ظرفیت یکهزار و ۶۱۶ مگاوات به شکل حرارتی، بخاری در شمال اصفهان مستقر است.

استان اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، نزدیک به سه میلیون مشترک برق دارد.

شهرستان اصفهان دارای یک میلیون و ۱۷۲ هزار مشترک برق است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha