۲۰ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84432008
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بنگلادش واکسیناسیون پناهجویان روهینگیا را آغاز کرد

دهلی نو- ایرنا- مقامات بنگلادشی اعلام کردند، داکا واکسیناسیون پناهجویان مسلمان روهینگیا که در اردوگاه‌های شلوغ منطقه کاگس بازار زندگی می‌کنند را آغاز کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از "آسیا تایمز"، مقامات سلامتی بنگلادش اعلام کرده‌اند تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا به کرونا و همچنین ۲۹ مورد فوتی در میان پناهجویان روهینگیا ثبت شده است. 
اما گروه‌های امدادی معتقدند آمار غیر رسمی ابتلا به کرونا در میان ۸۵۰ هزار ساکن اردوگاه‌های مهاجران بسیار بالاتر است. 
محبوب الرحمان یک مقام محلی در بنگلادش گفت: در مرحله اول ۴۸ هزار روهینگیا در رده سنی ۵۵ سال به بالا با استفاده از واکسن چینی سینوفارم واکسینه خواهند شد. 
وی افزود: یک تلاش گسترده برای آگاه‌سازی مهاجران در مورد واکسیناسیون آغاز شده است و داوطلبان در مقابل تمام چادرهای پناهجویان روهینگیا در مورد اهمیت دریافت واکسن آگاهی می‌دهند. 
شمس الدعا معاون کمیسر پناهجویان بنگلادش گفت: در این هفته واکسیناسیون کرونا برای ۱۸ هزار پناهجوی روهینگیا که در جزیره‌ای در خلیج بنگال نگه داری می‌شوند نیز آغاز خواهد شد. 
از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون، مقامات بنگلادشی مشغول انتقال پناهجویان روهینگیا از اردوگاه‌های مهاجران در منطقه کاگس بازار به جزیره "باشان چار" بوده‌اند. بنگلادش می‌گوید مسلمانان روهینگیا به خواست خود به این جزیره می‌روند و انتقال آن‌ها برای کاهش جمعیت اردوگاه‌ها و کنترل جرم در میان مهاجران ضروری است. 
اما مسلمانان روهینگیا می‌گویند آن‌ها به اجبار به این جزیره منتقل شده‌اند. 
بنگلادش با موج سهمگین سویه دلتای کرونا مواجه است و اکثر جمعیت ۱۶۹ میلیون نفری این کشور از جمله ارودگاه‌های روهینگیا در قرنطینه به سر می‌برند. 
طبق گزارش وزارت بهداشت بنگلادش، تاکنون ۲۳ هزار نفر در این کشور به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند درحالی که آمار کل ابتلا به این بیماری همه گیر در بنگلادش یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر بوده است. ۹۸ درصد از موارد جدید ابتلا به کرونا مربوط به سویه دلتا بوده است که برای اولین بار در هند شناسایی شد. 
"رومین برای" رئیس سازمان پزشکی "ام اس اف" در بنگلادش گفت: واکسیناسیون تمام گروه‌های سنی تنها راه جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در میان جمعیت روهینگیا در اردوگاه‌های مهاجران است. 
به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده‌اند درحالی که پیش از این حدود ۴۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می‌کردند. 
هم اکنون بیش از ۹۰۰ هزار مسلمان روهیگنیا در ارودگاه‌های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش حضور دارند. نزدیک به ۶۸۸ هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت‌ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده‌اند. 
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آن‌ها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سفت و سختی مواجه هستند؛ از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha