طرح پیوست فرهنگی آموزش مجازی از سال تحصیلی جدید اجرا می‌شود

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی دانشگاه تهران، از تصویب طرح «پیوست فرهنگی آموزش الکترونیک» در شورای فرهنگی این دانشگاه خبر داد و گفت: این طرح که به معاونت فرهنگی ابلاغ شده است، از ابتدای سال تحصیلی جدید اجرایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محمدعلی زارع چاهوکی روز دوشنبه در یک نشست خبری برای تشریح برنامه های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اظهار داشت: این طرح پس از یک سال، در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب و سپس برای اجرا به معاونت فرهنگی ابلاغ شد. 

وی در خصوص طرح «پیوست فرهنگی آموزش الکترونیک» توضیح داد: این طرح مشخص می کند که استاد و دانشجو چطور باید از بسته های آموزش مجازی استفاده کنند و مواردی مانند نحوه ایجاد نظم و انضباط در کلاس ها و دسترسی به اینترنت در آن درنظرگرفته شده است.

زارع چاهوکی با بیان اینکه این طرح در سامانه معاونت فرهنگی دانشگاه بارگذاری شده است، تاکید کرد: استفاده از این طرح به صورت اختیاری است و اساتید و دانشجویان اجباری به استفاده از آن ندارند.

کارنامه فرهنگی 

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، همچنین از صدور کارنامه فرهنگی برای دانشجویان ورودی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ خبر داد و گفت: صدور این کارنامه نیز پس از تصویب در شورای فرهنگی دانشگاه تهران برای اجرا به این معاونت ابلاغ شده است. 

زارع چاهوکی ادامه داد: این کارنامه در واقع «گواهی نامه ارزیابی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان دانشگاه تهران» است که مشخص می کند دانشجویان در چه زمینه های فرهنگی و اجتماعی فعالیت داشته اند. 

وی افزود: دانشجویان برای دریافت کارنامه فرهنگی می توانند فهرست فعالیت های خود در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و هنری را ارائه دهند تا این کارنامه برای آنها صادر شود. البته صدور این کارنامه نیز به صورت الکترونیکی خواهد بود. 

طرح افزایش توانمندی‌ها و شایستگی‌های اعضای هیات علمی 

معاونت فرهنگی دانشگاه همچنین از اجرای طرح «افزایش توانمندی ها و شایستگی های اعضای  هیات علمی و مدیران دانشگاه تهران» خبر داد و گفت: در قالب مشارکت در این طرح، نقش اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه در اجرای امور فرهنگی افزایش می یابد 

وی افزود: در این رابطه همچنین اجرای طرح «استاد مشاور در امور فرهنگی» نیز تصویب شده است که به زودی اجرایی می شود. 

تشکیل انجمن خانواده و دانشگاه 

زارع همچنین از تشکیل «انجمن خانواده و دانشگاه» در دانشگاه تهران خبر داد و گفت: سامانه ای به همین منظور راه اندازی شده است تا خانواده دانشجویان بتوانند برای مشارکت در این انجمن ثبت نام کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: فعالیت این سامانه از ابتدای سال تحصیلی پیش رو، آغاز خواهد شد.

ارائه آموزش‌های مهارتی به دانشجویان

زارع گفت: دانشگاه تهران در حوزه آموزش های تخصصی و مهارتی نیز برنامه هایی را برای دانشجویان درنظرگرفته است تا دانشجویان بتوانند با فراگیری این آموزش ها وارد بازارکار شوند.

به گفته وی، ارائه این آموزش ها نیز از ابتدای سال تحصیلی آینده آغاز خواهد شد.

رشد حضور دانشجویان در تشکل‌های فرهنگی 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵، هفت درصد دانشجویان عضو تشکل های دانشجویی بودند که اکنون میزان این مشارکت به ۲۱ درصد رسیده است. البته انتظار ما حضور و مشارکت ۷۵ درصدی دانشجویان در فعالیت های تشکل های دانشجویی است. 

وی از رشد ۲۰ درصدی مشارکت دانشجویان در فعالیت های فرهنگی دانشجویی خبر داد و افزود: به رغم شرایط کرونایی، فعالیت های فرهنگی دانشجویان دانشگاه تهران ۲۰ درصد افزایش داشته و از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۰۰ رویداد فرهنگی در این دانشگاه برگزار شده است.

زارع ادامه داد: سامانه جامع فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز تدوین شده است؛ بنابراین دانشجویان می توانند درخواست ها و آثار خود در حوزه فعالیت های فرهنگی را به صورت مجازی ارائه دهند و نیازی به مراجعه حضوری آنها نیست.

سومین جشنواره فرهنگی دانشگاه تهران

زارع به برگزاری سومین جشنواره فرهنگی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: این جشنواره با هدف تجلیل از فعالان دانشجویی حوزه فرهنگ برگزار خواهد شد. دانشجویان برای مشارکت در این جشنواره از ۱۵ مرداد تا ۲۰ مهر فرصت  دارند آثار خود را ارسال کنند. این جشنواره از ۱۶ تا ۱۹ آبان برگزار می شود.

چهارمین همایش دانشگاه اخلاق مدار

زارع همچنین خاطر نشان کرد: چهارمین همایش دانشگاه اخلاق مدار با هدف تحقق دانشگاه اخلاق مدار در روز ۲۲ آبان ماه و اولین دوره بین المللی این جشنواره ۲۴ آبان ماه برگزار خواهد شد. 

آموزش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال تحصیلی آتی

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: نیم سال اول تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی غیرحضوری خواهد بود اما دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی به صورت حضوری در کلاس ها شرکت خواهند کرد. 

زارع با اشاره به تشکیل ستاد برگزاری آیین استقبال از دانشجویان نوورورد گفت: از ابتدای سال تحصیلی جدید برنامه جامعی به صورت برخط و حضوری و با هدف آشنایی دانشجویان نوورود با ظرفیت های علمی و فرهنگی دانشگاه تهران برگزار می شود. برای این منظور ستادی نیز تشکیل شده است.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha