پاکستان و صلح افغانستان، اسلام‌آباد میزبان وزیران خارجه همسایه می‌شود

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان که پیش‌تر در تکاپوی برگزاری کنفرانس صلح افغانستان با حضور مقامات این کشور بود، اکنون دعوت از وزیران خارجه کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران را برای همفکری جهت کمک به غلبه بر بحران افغانستان در دستور کار قرار داده است.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز دوشنبه اعلام کردند: این کشور در تازه ترین تلاش دیپلماتیک خود کنفرانس اسلام‌آباد را برنامه‌ریزی کرده و قرار است از وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان از جمله جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این نشست فوق العاده دعوت کند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه پاکستان امروز به روزنامه «اکسپرس تریبیون» این کشور گفت: اسلام‌آباد در تکاپوی میزبانی وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان است.

این مقام آگاه گفت: دستور کار اصلی کنفرانس وزیران خارجه کشورهای همسایه اجماع سازی درخصوص افغانستان و یافتن راهکار مشترک برای نجات این کشور از جنگ داخلی و ترغیب به حل سیاسی و فراگیر خواهد بود.

اکسپرس تریبیون نوشت: مقام آگاه وزارت امور خارجه پاکستان اشاره‌ای به نام کشورهای شرکت کننده نکرد اما گفته می‌شود که وزیران امور خارجه از ایران، چین، روسیه و ترکیه از مهم ترین هیات‌هایی خواهند بود که از آنان برای حضور در کنفرانس اسلام‌آباد دعوت می‌شود.

دولت پاکستان درحالی از آمادگی برای برگزاری کنفرانس وزیران خارجه همسایگان افغانستان خبر می‌دهد که قرار بود ماه گذشته کنفرانس صلح با حضور مقام‌های بلندپایه افغانستان و رهبران گروه‌های مختلف این کشور را برگزار کند اما این برنامه به درخواست دولت کابل به تعویق افتاد.

وزیر امور خارجه پاکستان هفته گذشته طی گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور ضمن تاکید بر لزوم مذاکرات مستقیم میان دولت کابل و طالبان برای پرداختن به اختلافات و حرکت به سمت جلو، گفت: پاکستان برای پیشبرد روند صلح افغانستان با بازیگران مهم منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران در ارتباط است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha