گزارش سی‌وچهارمین کنفرانس وحدت منتشر شد

تهران- ایرنا- گزارش سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا از سوی مجمع تقریب مذاهب اسلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا حجت الاسلام حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مقدمه کتاب گزارش سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نوشت: هفته وحدت سال ۱۳۹۹ در شرایطی برگزار شد که جهان اسلام در کنار پیشرفت‌های در خور شأن امت اسلامی، در راستای گسترش و تعمیق آموزه های اسلام ناب، گفتمان انقلاب اسلامی و تحقق اهداف متعالی امت واحده اسلامی، با برخی چالش‌های شکننده روبرو شد. وی از توهین به ساحت مقدس قرآن کریم و پیامبر اعظم توسط نابخردان در غرب، تلاش مذبوحانه برخی از سران کشورهای عربی در علنی و عادی‌سازی روابط خیانت آمیز با رژیم اشغالگر قدس، توسعه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و ادامه جنگ خانمان سوز سران آل سعود علیه ملت مسلمان و مظلوم یمن به عنوان مهمترین چالش‌ها یاد کرد. 

شهریاری افزود: از دیگر سو اندیشمندان، نخبگان و موثرین دنیای اسلام در حالی هفته وحدت را در شرایط کرونایی برگزار کردند که برخی شخصیت‌های موثر در تقریب و وحدت اسلامی از جمله مرحوم آیت‌الله محمدعلی تسخیری به عنوان نماد علمی و اندیشه‌ای در تقریب مذاهب اسلامی و سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نمونه و الگوی مجاهدت و ایثار در راه تقویت تقریب، همگرایی و وحدت امت اسلامی و سه اندیشمند حوزه تقریب و دلداده وحدت امت اسلامی حسین شیخ الاسلام، آیت الله سید هادی خسروشاهی و خانم طوبی کرمانی از دنیای فانی رخت بر بسته بودند.

وی اضافه کرد: همزمانی و تقارن هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) با سیزدهم آبان و روز جهانی استکبارستیزی فرصت مغتنم دیگری فراهم کرد تا دنیای اسلام با بازخوانی اهمیت و ضرورت استمرار مقابله با ظلم و مبارزه با استکبار جهانی و سرسپردگانشان بیش از پیش، پیمودن مسیر پر افتخار وحدت را برای امت اسلامی هموار کند. حقیقت این است که دشمنان جهان اسلام به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل و با محوریت رژیم جعلی صهیونیستی، تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با ایجاد نزاع، جنگ، تکفیر و ترور موجب تفرقه در جهان اسلام شده و با گسست جوامع اسلامی و مذاهب مختلف اسلامی از همدیگر، امنیت و اقتدار امت اسلامی را از بین ببرند.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: از این منظر حضور مسئولانه نخبگان و فرهیختگان دنیای اسلام در مجمعی که وظیفه اصلی خود را ترویج اصول و ارزش‌های اسلامی دانسته و گفتمان تقریب، وحدت، انسجام و همگرایی امت اسلامی و پیشگیری از جنگ، تنازع، افراطی گری، تعصبات جاهلانه، جلوگیری از توهین به مقدسات و افشاگری توطئه های شوم دشمنان را وجهه همت خود ساخته، بسیار مغتنم به نظر می رسد.

در این کتاب گزیده ای از مهم ترین فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی منتشر شده که علاوه بر خلاصه ای از اظهارات اندیشمندان و شخصیت های جهان اسلام در وبینارهای شش‌روزه این کنفرانس، گزارشی از نشست های علمی، افتتاح رادیو وحدت و رونمایی از پایگاه ویکی وحدت به چاپ رسیده است.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از هشتم آبان سال ۹۹ مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی آغاز به کار کرد و بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و  همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha