فرماندار: نرخ رشد ابتلا به کرونا در ماکو ۳۶ درصد است

ارومیه – ایرنا -  فرماندار ماکو با اشاره به اینکه نرخ رشد ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان به ۳۶درصد رسیده است، گفت: ۵۰درصد تخت‌های بیمارستان پر شده است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم بسیار کمرنگ شده است.

علی محمدی ایروانلو روز یکشنبه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاران و رسانه ها به عنوان رکن چهارم جامعه مدنی شناخته شده اند، متاسفانه هنوز این باور و واقعیت در جامعه نهادینه نشده است.

وی در ادامه با تاکید براینکه شهرداری‌ها و تعدادی از ادارات دولتی آگهی های مناقصه و یا سایر آگهی های سازمانی را به روزنامه های محلی نمی دهند، افزود: حمایتهای ویژه ای از سوی مسوولان نسبت به خبرنگاران صورت گیرد.

فرماندار ماکو همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد مشکل قیمت ها در این شهرستان گفت: متاسفانه در پی دو قطبی های موجود در حاکمیت این شهرستان، ثبات قیمت را شاهد نیستیم و در این خصوص باید قوانین منطقه آزاد ماکو بازنگری و بازنویسی شود.  

محمدی همچنین در خصوص وضعیت ماکو در زمینه کرونا ویروس گفت: وضعیت کروناویروس شهرستان حاد و خطرناک است چرا که نرخ رشد ابتلا به ویروس در شهرستان ۳۶ درصد است.  

وی در ادامه همچنین با اشاره به اینکه مردم بیشتر در خانه بمانند، افزود: ۵۰ درصد تختها در ماکو  پر است و رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم بسیار کمرنگ شده است.

درصد روزانه واکسیناسیون در ماکو ۲۹.۸ درصد است

 رییس شبکه بهداشت و درمان ماکو نیز در این آیین گفت: بیش از ۶۱ درصد افراد بالای ۶۰ سال در ماکو واکسینه شده اند.

دکتر رحیم صمدی افزود: باید ۷۰ درصد جمعیت واکسینه بشوند تا ایمنی در جامعه بوجود بیاید، تا آن موقع رسانه و خبرنگاران به کمک ما بیایند و با تشویق و ترغیب گروه هدفهای سنی نسبت به تزریق واکسن تلاش کنند.

وی همچنین درصد روزانه تزریق واکسن در ماکو را ۲۹.۸ درصد اعلام و اضافه کرد: بالای ۸۰ درصد فرهنگیان شهرستان واکسینه شدند و در کنار این‌ها خبرنگاران، استاتید دانشگاه، پرسنل راهنمایی و رانندگی و پلیس، بیماران خاص، طلاب، جانبازان واکسینه شدند.

 رییس شبکه بهداشت و درمان ماکو با بیان اینکه شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارد و هر آن وضعیت رو به قرمز پرخطر خواهد بود، ادامه داد: از امروز مراجعه کنندگان با تست مثبت کرونا به نوع جهش یافته دلتا مبتلا هستند.  

صمدی با تاکید بر اینکه کرونا ویروس جهش یافته دلتا با قدرت سرایت و دربرگیری بیشتر به تمامی سنین نفوذ می کند، اظهار کرد: امروز دو مورد مثبت کرونا دلتا در ماکو به ثبت رسید.

وی همچنین با اشاره به اینکه واکسن بعد از دوز دوم اثر بخشی دارد، افزود: هدف واکسیناسیون کنترل مرگ و میر است.

وی با اشاره به اینکه باتداوم این وضعیت هفته بعد وضعیت ماکو ازنظر شیوع کرونا بسیار ناراحت کننده خواهد بود، اظهار کرد: کمبود دارو به دلیل کم کاری شرکت های توزیع دارویی است و  در حد امکان دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت این کمبود را برای مردم جبران خواهد کرد.  

وی گفت: در یک هفته اخیر تعداد بستری ها با جهشی مضاعف بسیار افزایش یافته است و مراکز تست گیری نیز به شدت شلوغ است که به طبع هرچقدر مبتلا ها بیشتر بشود میزان فوتی ها نیز افزایش می یابد.

شهرستان ماکو از شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی است و هم اکنون در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

در پایان از خبرنگاران ماکو با اهدای لوح تجلیل بعمل آمد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha