تولید پروپیلن در پالایشگاه شازند ۴۰ درصد افزایش یافت

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند گفت: تولید سالانه محصول استراتژیک و ارزشمند پروپیلن در این واحد پالایشگاهی بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت.

«غلامحسین رمضانپور» روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، افزود: تولید پروپیلن در شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تا سال گذشته کمتر از ۱۴۰ هزار تن در سال بود که با توسعه فناوری و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی،تولید  این محصول اکنون به ۲۰۰ هزار تن در سال رسیده است.
وی ادامه داد: حفظ و نگهداری ظرفیت فروش نفت خام و استمرار عملیات تولید فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور بدون وقفه و بالاتر از ظرفیت طراحی شده در دستور کار قرار دارد و در این مسیر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بومی مد نظر قرار دارد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اظهار داشت: اجرا و بهره‌برداری از طرح نرمال هگزان و نرمال پنهان با ظرفیت تولید سالانه ۵۰ هزار تن و با صرفه‌جویی ارزی بالغ بر ۴۵ میلیون دلار در سال یکی دیگر از اقدامات این واحد پالایشگاهی که در راستای تحقق جهش تولید بوده و  در یک‌سال اخیر انجام شده است.
رمضانپور بیان کرد: انجام موفقیت‌آمیز تخلیه و شارژ کاتالیست‌های واحد RCD که برای اولین بار از انحصار خارج شد و با کاهش چشمگیر هزینه‌ و ثبت رکوردهای جدید در کاهش قابل توجه مدت زمان اجرا و انجام موفقیت‌آمیز بزرگترین تعمیرات اساسی ۱۲ واحد عملیاتی در سطح کشور با وجود شیوع ویروس کرونا و بدون حادثه با صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد ریالی از دیگر اقدامات شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در یک‌سال اخیر است.
وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی ترمیم ترک نازل راکتور واحد آیزوماکس شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند خبر داد و اضافه کرد: ۲ دستگاه مبدل فشار بالای واحد آیزوماکس که سال‌های متمادی در محوطه سلویج پالایشگاه نگهداری در کارگاه مرکزی و با استفاده از دانش، توانمندی و تجهیزات داخلی تعمیر شد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند، پرداخت بدهی ارزی این واحد پالایشگاهی از محل صندوق ذخیره ارزی با عاملیت بانک ملت بابت ساخت طرح توسعه مرحله دوم به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و تسویه آن با نرخ ارز سال ۱۳۹۱ با استفاده از ظرفیت‌های ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید به ارزش ۲۲ میلیارد و ۱۳۷ میلیون را از دیگر اقدامات این واحد پالایشگاهی در یک‌سال اخیر عنوان کرد.
رمضانپور گفت: ساخت، نصب و راه‌اندازی ۱۲ بازوی بارگیری با هدف فروش بیشتر محصولات، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای تمام نیروهای پیمانکاری بالغ بر ۲ هزار و ۷۰۰ نفر در پیمان‌های مستمر شرکت، توجه ویژه به تولید داخل و بومی‌سازی‌ ساخت قطعات مورد نیاز بالغ بر یک‌هزار و ۵۰۰ قلم کالا و با صرفه‌جویی بالع بر ۸۰۰ میلیارد ریال و توسعه ۱۶ هکتاری فضای سبز از دیگر اقدامات شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند است.
شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) تولیدکننده بنزین یورو ۴ و یکی از مهمترین پالایشگاه های نفت کشور است که به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه‌اندازی شد.
این شرکت نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد.
ظرفیت این پالایشگاه پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص به ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha