امنیت ملی؛ مهمترین دغدغه وزیران اطلاعات

تهران- ایرنا- حجت الاسلام سید اسماعیل خطیب از جمله مدیران ارشد جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که سابقه ریاست حفاظت اطلاعات قوه قضاییه را در کارنامه خود دارد و به عنوان وزیر اطلاعات دولت سیزدهم به مجلس معرفی شده است.

لایحه تشکیل وزارت اطلاعات در ۲۷ مرداد ۱۳۶۲ خورشیدی با رای مثبت نمایندگان مجلس به قانون بدل شد و پس از مدتی با مهر تایید شورای نگهبان در مسیر اجرایی شدن قرار گرفت؛ وزارتخانه ای که وظیفه کشف و پرورش اطلاعات امنیتی و اطلاعات خارجی و حفاظت اطلاعات و ضدجاسوسی و به دست آوردن آگاهی‌های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی جهت پیشگیری و مقابله با توطئه‌های آنان علیه انقلاب اسلامی، کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد. در این وزارتخانه از ابتدای انقلاب تا به امروز افرادی متعهد و دلسوز سکان هدایت را بر عهده داشتند و دولت سیزدهم هم وزیر پیشنهادی خود برای این پست مهم به مجلس معرفی کرده است تا ادامه راه افراد دلسوز نظام باشد. 


محمد محمدی ری شهری(از ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۸ خورشیدی)

ری شهری در ۱۳۲۵ خورشیدی در شهر ری به دنیا آمد و در ۱۳۶۳ خورشیدی به عنوان نخستین وزیر اطلاعات در جمهوری اسلامی منصوب شد. تکمیل ساختار وزارت اطلاعات از مهمترین اقدامات ری شهری بود. با تشکیل وزارت اطلاعات، بسیاری از تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی که پیش از این ذیل نهادهای متعدد کار می کردند، مانند اطلاعات سپاه، اداره اطلاعات نخست وزیری، بخش اطلاعاتی دادستانی انقلاب و ... منحل شدند و فعالیت های اطلاعاتی- امنیتی زیر مدیریت واحد و متمرکز وزارت اطلاعات قرار گرفت. برخورد قاطع با عوامل ترور و بمب گذاری گروهک های ضدانقلاب بخش مهم عملکرد این دوره وزارت بود تا جایی که پس از مدتی بساط گروه های معاند در کشور جمع شد.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات


 

علی فلاحیان(از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ خورشیدی)
فلاحیان متولد ۱۳۲۸ خورشیدی در نجف آباد بود که در ۳۸ سالگی به سمت وزارت اطلاعات منصوب شد. در دوره فلاحیان دامنه و حوزه فعالیت وزارت اطلاعات گسترش پیدا کرد و مباحثی درباره فعالیت های اقتصادی این وزارتخانه مطرح شد و این وزارتخانه به حوزه های فرهنگی و اجتماعی وارد شد.
 

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات

قربانعلی دری نجف آبادی(از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۷ خورشیدی)

دری نجف آبادی متولد ۱۳۲۴ خورشیدی در نجف آباد بود که در ۵۲ سالگی به عنوان وزیر اطلاعات منصوب شد، وی در بهمن ۱۳۷۷ خورشیدی از منصب خود استعفا داد و با پذیرش استعفایش از طرف رییس جمهوری وقت از وزارت اطلاعات رفت.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات

علی یونسی(از ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ خورشیدی)
یونسی متولد ۱۳۳۰ خورشیدی در نهاوند است که در ۱۳۷۷ خورشیدی به عنوان چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. در دوره یونسی وزارت اطلاعات رجعت به اصل خود را تجربه کرد. مسیر حرکت و ماموریت های وزارت اطلاعات و رویکرد این وزارتخانه به مقوله امنیت در این دوره مورد بازنگری جدی قرار گرفت. یونسی به حکم رهبری فعالیت‌های اقتصادی وزارت اطلاعات را تحدید کرد و بسیاری از شرکت اقتصادی کوچک و بزرگ تحت مدیریت این وزارتخانه را تعطیل کرد.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات


غلامحسین محسنی اژه ای(از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ خورشیدی)

محسنی اژه ای متولد ۱۳۳۵ در اژیه در استان اصفهان بود که در ۱۳۸۴ خورشیدی تصدی وزارت اطلاعات را در دست گرفت اما به وزارت او ناگاه در سوم مرداد ۱۳۸۸ خورشیدی و تنها ۱۴ روز مانده تا پایان دوره دولت نهم، با حکم عزل محمود احمدی نژاد رییس جمهوری وقت به پایان رسید. اختلافات احمدی نژاد و اژه ای از مسایلی چون دخالت رییس دولت در برخی پرونده های امنیتی و مداخله در انتخاب معاونان وزیر اطلاعات، اسباب این برکناری را فراهم آورد. پس از برکناری اژه ای، احمدی نژاد خود در اقدامی بی سابقه سرپرستی وزارت اطلاعات را در دست گرفت و تا زمان تشکیل کابینه جدید، یعنی حدوداً به مدت ۴۰ روز مسوولیت این وزارتخانه را در دست گرفت.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات


حیدر مصلحی(از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ خورشیدی)
مصلحی در ۱۳۳۶ خورشیدی در شهرضا به دنیا آمده بود و هنگامی که ۵۲ ساله بود به عنوان وزیر اطلاعات منصوب شد. مصلحی هم با چالش هایی چون دوره پیش مواجه شد. تمایل احمدی نژاد برای ورود به پرونده های امنیتی و دخالت در انتصاب معاونان وزارت اطلاعات، میانه احمدی نژاد و مصلحی را تیره کرد و مصلحی در ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ خورشیدی استعفا کرد اما به رغم پذیرش استعفای وزیر اطلاعات از طرف احمدی نژاد اما مصلحی تا پایان دولت دهم در مسوولیت خود باقی ماند. مخالفت رهبری با کناره گیری مصلحی، از دلایل این ابقا بود.
گسترش فعالیت گروهک تروریستی به رهبری «عبدالمالک ریگی» در جنوب شرقی کشور از مهمترین مسایل این دوره از وزارت اطلاعات بود؛ مساله ای که با دستگیری ریگی در اسفند ۱۳۸۸ خورشیدی و محاکمه او پایان یافت.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات


سید محمود علوی(از ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ خورشیدی)
علوی متولد ۱۳۳۳ خورشیدی در شهرستان لامرد استان فارس است که در ۵۹ سالگی سکان وزارت اطلاعات را در دست گرفت. وزارت اطلاعات در دوره علوی متاثر از رویکرد میانه رو و اعتدال گرای دولت روحانی، دوره ای آرام و باثبات را پشت سر گذاشت. در این دوره اصلاحاتی راهبردی در وزارت اطلاعات انجام گرفت که با هدف حاشیه زدایی از چهره این وزارتخانه و ارتقای کیفی کارکردهای اطلاعاتی و امنیتی آن صورت گرفت. البته در همین دوره ترور محسن فخری زاده اتفاق افتاد که عده ای دست به انتقاد از وزارت اطلاعات زدند.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات

حجت الاسلام سید اسماعیل خطیب(از مرداد ۱۴۰۰)

حجت الاسلام خطیب به عنوان یکی از مدیران ارشد جمهوری اسلامی در دفتر مقام معظم رهبری مشغول به فعالیت بوده است. او از ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ خورشیدی به عنوان رییس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه فعالیت می کرد و در ۱۳۹۸ خورشیدی از طرف حجت الاسلام احمد مروی رییس آستان قدس رضوی به عنوان مشاور عالی و رییس حراست آستان قدس منصوب شده بود و آیت الله رییسی در دولت سیزدهم، او را به عنوان گزینه وزارت اطلاعات معرفی کرده است.

تامین امنیت؛ مهمترین رسالت وزیران اطلاعات

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha