هفدهم مرداد؛ روز حقیقت‌طلبی و حقیقت‌گویی

تهران- ایرنا- هنوز روز خبرنگار فرا نرسیده بود که محبت و عرض ارادت دوستان و آشنایان و مسئولان سوار بر شبکه‌های اجتماعی از طریق فضای مجازی یا با پیام و نامه به دستمان رسید؛ پیام‌هایی که خستگی‌های اصحاب رسانه را از تن به در می‌کرد.

در هفدهم مرداد سال ۷۵ بود که محمود صارمی خبرنگار ایرنا در مزارشریف به دست طالبان مظلومانه به شهادت رسید. این روز در تقویم رسمی کشور از سال ۷۶ به نام خبرنگار مزین شد و همه ساله در گرامی داشت تلاش های شبانه روزی خبرنگاران، بسیاری دست به قلم می شوند و با نوشتن یادداشت و خاطره یا گزارش و دل نوشته این روز را به اصحاب رسانه تبریک می گویند.

یکی با استناد به آیه سوم سوره مرسلات نوشت « وَالنَّاشِرَاتِ نَشْرًا » قسم به آنان که (وحی حق و پیام الهی را ) نیکو نشر می‌دهند. دیگری پیام داد خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه ای، مرهون تلاش های شبانه روزی آنهاست. یکی دیگر اینگونه نوشت: شاید قرار این است که به دیگران یادآوری کنیم «زندگی چیزی نیست که از یاد من و تو برود؛ روزی که به نام شماست.»

بسیاری از مسئولان و مقام های کشوری و لشکری از سران قوا گرفته تا وزیران، نمایندگان مجلس و اصحاب فرهنگ و هنر به این مناسبت پیام هایی را برای بزرگداشت مقام شهید صارمی و خسته نباشید به خبرنگاران ارسال کردند. 

قدردان کوشش صادقانه اهالی رسانه در مسیر پیشرفت سینمای ایران هستیم

حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی در پیام روز خبرنگار نوشت: فرا رسیدن روز خبرنگار یادآور رسالت خطیر آگاهی‌بخشی را تبریک عرض می‌کنم.

این روز ضمنا بهانه‌ای است که یک‌بار دیگر قدردان کوشش صادقانه اهالی رسانه در مسیر پیشرفت سینمای ایران، اطلاع‌رسانی مسئولانه تحولات هنر هفتم و نقد مشفقانه مسئولان و نهادهای ذیربط باشیم.

روز خبرنگار؛ روز حقیقت‌طلبی و حقیقت‌گویی

ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران پیام خود را با این بیت آغاز کرد که «جان نباشد جز خبر در آزمون/ هر که را افزون خبر جانش فزون» و نوشت: این سخن مولانا سوای تفسیر عرفانی‌اش، از اهمیت خبر در زندگی انسان می‌گوید. در واقع هر کس باخبرتر باشد گویی جانش وسعت بیشتر یافته است. وسعت‌یافتن جان موجب ارتباط بیشتر با انسان‌ها و شناخت فرهنگ‌های دیگر می‌شود و همین آغاز فرزانگی است.

وی افزود: در تاریخ گران‌بار ما دیوانیانی بوده‌اند که به مناسبت و در حضور حاکمان وقایع‌نگاری می‌کردند. این سنّت وقایع‌نگاری محدود بود به آن‌چه در دربار می‌گذشت و کمتر به اوضاع مردم و تحلیل یا پی‌جویی منشأ خبر پرداخته می‌شد. در این میان، تاریخ بیهقی، اثر سترگ ابوالفضل بیهقی از لونی دیگر است. بیهقی که دبیر دیوان رسالت بود برای نوشتن آن‌چه روی داده بود اصلی داشت: «... و من که این تاریخ پیش گرفته‌ام التزام این قدر بکرده‌ام تا آن‌چه نویسم یا از معاینه من است یا سماع از مردی ثقه». در واقع بیهقی خود را موظف می‌دانست که آن‌چه می‌نویسد یا خود به چشم دیده یا از فردی مورد اعتماد شنیده باشد. این شیوة او موجب شد او را «گزارشگر حقیقت» بنامند و همواره مورد احترام باشد.

دهقانکار ادامه داد: در عصر قاجار نخستین روزنامه در ایران با نام کاغذ اخبار منتشر شد؛ در این دوره روزنامه‌نگاری رونق گرفت و پایگاهی برای دادخواهی شد؛ همچنین در ایجاد نخستین گام‌های مشروطه‌خواهی مؤثر بود. از مشروطه به بعد روزنامه‌نگاری یکی از مشاغل مهم و مورد توجه بوده است. روزنامه‌نگارانی چون ملک‌الشعرا بهار و میرزاده عشقی و فرخی یزدی و برخی دیگر نمادی از حقیقت‌طلبی و حقیقت‌گویی بودند. در واقع روزنامه‌نگاری در این یک صد و چند سال در میهن ما با طی کردن فراز و نشیب‌های مختلف در بیشتر مواقع نمادی از راست‌گویی و حقیقت‌طلبی بوده است.

وی افزود: امروز با گسترش یافتن شتابان انواع ابزار اطلاع‌رسانی و شبکه‌های اجتماعی اهمیت و نقش خبرنگاران در بازتاب دادن اخبار درست از هر زمان دیگر بیشتر آشکار می‌شود. انعکاس سریع و درست خبر بسیار مهم و بلکه حیاتی شده است. این‌جاست که خبرنگار حرفه‌ای و متعهد با روش خود خبر واقعی را از خبر کاذب (Fake News) تمییز می‌دهد. رسیدن به خبر اصیل کاری دشوار است که خبرنگار تیزبین و سخت‌کوش با آن سر و کار دارد. امید است با نگرش حرفه‌ای به این پیشة پرمخاطره و مهم و نیز تأمین جوانب مختلف آن همواره شاهد حضور خبرنگارانی پویا و راستین در سپهر فرهنگی و سیاسی و اجتماعی ایران باشیم.

سهم خبرنگاران در گسترش آگاهی عمومی و اعتلای فرهنگ

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پیام روز خبرنگار نوشت: آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی در عصر حاضر یکی از مهمترین مؤلفه‌های زیربنایی جوامع‌ اطلاعاتی است و خبرنگاران بی‌شک با پرسشگری و اشاعه اطلاعات و اخبار صحیح در این مُهم نقش مؤثر و سازنده‌ای دارند. اکنون و در این روزها که از یکسو سایۀ سنگین همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ شرایط را بر همگان سخت و وداع پیاپی با عزیزان را جانکاه و باورناپذیرتر از همیشه کرده است و از سوی دیگر طرح‌هایی به اسم صیانت و محافظت، تصویری نه چندان مطلوب از حکمرانی فرهنگی و گردش آزاد اطلاعات را ترسیم می‌کنند، خبرنگاران و فعالان عرصۀ رسانه، همچنان پویا و پرتکاپو تلاش می‌کنند تا در گسترش آگاهی عمومی به ویژه در اعتلای فرهنگ و سینما، فداکاری و مجاهدت‌های درخشانی از خود به یادگار بگذارند.

وی افزود: ۱۷ مرداد، بهانه‌ای است تا یادی شود از تمام درگذشتگان گرانقدر و جوانان پرشور که طی این سال‌ها در مسیر بیان حقیقت و اقناع‌سازی افکار عمومی گام‌های بلندی برداشتند و امروز دیگر در میان ما نیستند اما به راستی نقش و جایگاه آن‌ها شایسته و قابل تکریم است. اهمیتِ بازتاب‌دهی رخدادها و جریان‌های تاثیرگذار هنری و از جمله آنچه بر صحنه و گستره‌ی هنرهای نمایشی سرزمین‌مان می‌گذرد؛ از آنجا که گزارشِ و نشر و تثبیت یک پیام، یک حرکت، یک نگاه تازه و اتفاقی حتی گاه، تکرار ناشدنی باشد؛ بی‌تردید ارزش و حساسیّتی کمتر از خودِ فرایند بلند و طاقت‌سوز تولید و ارائه‌ی آنچه برشمرده شد؛ نخواهد داشت و این مهم، جز در سایه سار اهتمام توانمندان عرصه‌ی رسانه و کار خطیر و بی‌بدیل آنان، صورت‌پذیر نیست .

ثبت یک نگاه تازه و گاهی تکرارنشدنی

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: اهمیتِ بازتاب‌دهی رخدادها و جریان‌های تاثیرگذار هنری و از جمله آنچه بر صحنه و گستره‌ هنرهای نمایشی سرزمین‌مان می‌گذرد؛ از آنجا که گزارشِ و نشر و تثبیت یک پیام، یک حرکت، یک نگاه تازه و اتفاقی حتی گاه، تکرار ناشدنی باشد؛ بی‌تردید ارزش و حساسیّتی کمتر از خودِ فرایند بلند و طاقت‌سوز تولید و ارائه‌ آنچه برشمرده شد؛ نخواهد داشت و این مهم، جز در سایه سار اهتمام توانمندان عرصه‌ رسانه و کار خطیر و بی‌بدیل آنان، صورت‌پذیر نیست؛ اهتمامی که تحقّق بخشِ سهم مردم به عنوان مخاطبان اصلی، در انتخاب یک اثر هنری و همچنین مشارکت‌گیری آنان است و هم البته فراخوانی برای ابراز نقدها و انتقادهای گشایشگرِ صاحبان قلم و اندیشه و نظر.
وی افزود: همه‌ اینها و آنچه اهالی رسانه و فعالان عرصه‌ وزین و نفس‌گیر خبر و خبرنگاری، شایسته‌تر  می‌دانند؛  جای بسیار تا بسیار تقدیر و پاسداشت است. هفدهم مرداد ماه هرسال بهانه‌ معنابخش روز خبرنگار، مناسب‌ترین فرصت برای دیدنِ عمیق‌تر و شایسته‌تر نگاه و تلاش آنانی است که پویایی متن و بطن اتفاقات هنری، بسترسازی رشد کیفی تولیدات و بازنمایی ابعاد نادیده‌ هر اثر هنری‌ست که بر صحنه‌های پرفروغ تئاتر کشور جان می‌گیرد؛ مرهون همّت و پویایی و امیدِ آنان است.

خبرنگاران داد مظلومان را می‌ستانند

سرهنگ پاسدار محمد یوسفیان، معاون روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین در پیامی نوشت: روز خبرنگار فرصت مغتنمی است برای پاسداشت مقام شامخ عزیزانی که قلمشان طلیعه حقیقت و بیانشان انعکاس دردهای دردمندانی است که طنین فریادشان سکوت است. این روز به قداست قلم و خون شهیدانی چون شهید محمود صارمی، حرف های نهانی به وسعت آسمان ها با خود دارد.

وی افزود: این روز بهانه ای است برای تشکر از تمام زحمات تلاشگرانی که همواره سختی های طاقت فرسای این شغل خطیر را با جان دل و رویی گشاده پذیرا هستند تا بتوانند با بکارگیری ظرافت ها و مهارت های رسانه ای در این حرفه، داد مظلومی را ستانده و حقی را احقاق نمایند تا مصداق کلام نهمین معصوم باشند که فرمود حق را بگو اگر چه در ظاهر نابودی تو در آن باشد، زیرا که نجات تو در آن است.

عاشقانه پای آرمان های نظام 
حمید نیلی
مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح  به مناسبت روز خبرنگار پیام تبریکی صادر کرد و نوشت: «ن والقلم وما یسطرون» حمد و سپاس خدایی  که قلم و صاحبان اندیشه و خرد را، فضل و برتری بخشید و آنان را از اصحاب نشر و بسط آرمان حق و حقیقت قرار داد.

وی افزود: هفدهم مرداد ماه که مزین به نام و یاد شهید والامقام «محمود صارمی» است هماره و از باب «یضرب الله الامثال للناس لعلهم یتذکرون» ما را بر آن می‌دارد که از خبرنگاران، این یاران همیشگی عرصه خطیر، سخت و طاقت‌فرسای حوزه اطلاع رسانی تقدیر کنیم.

نیلی با گرامی‌داشت یاد و خاطره زنده‌یادان  مهشاد کریمی، ریحانه یاسینی  و حسین احمدی و سایر عزیزانی  که در راه انجام وظیفه یا ابتلا به ویروس کوید۱۹ میهمان  خدای علی اعلی (جل جلاله) شدند، نوشت: این روز را محضر همه خبرنگاران، گزارشگران، فعالان حوزه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، عکاسان، سردبیران و کلیه عاشقان گمنامی که در رسانه‌ها، عاشقانه پای آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایستاده‌اند  و در راه اعتلای آن  و همچنین جهت آگاهی‌بخشی و ارتقای دانش عمومی جامعه از هیچ کوششی فروگزار نیستند  تبریک عرض می‌کنم و سلامتی و بهروزی آنان را  از خداوند متعال خواهانم.

خبرنگاران؛ افسران جنگ نرم
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مناسبت ۱۷ مرداد از خبرنگاران به عنوان حاملان پیام وحدت مردم در مراسم و مناسبت های ملی یاد کرد و افزود: خبرنگاران چشمان بینا و زبان گویای مردم و افسران جنگ نرم عصر حاضر هستند که با آگاه سازی و اطلاع رسانی صادقانه، جامعه را به سمت پیشرفت و تعالی سوق داده و با ایجاد شفافیت، در مقابل شبیخون بی رحمانه رسانه های معاند ایستادگی می کنند.

در این پیام آمده است: مجاهدانی حق طلب و مستقل، که در کارزار گسترده نبرد رسانه ای، سربازان بی ادعا و امانتداران واقعی و مورد اعتماد مردم در انعکاس صحیح حقایق هستند و دغدغه های عمومی و مطالبات مردمی را برای دستیابی به جامعه ای آرمانی و مبتنی بر ارزش های انقلابی و اسلامی، حراست و حفاظت می کنند.

بدون شک گفتمان انسان‌محور و استقلال طلبانه انقلاب اسلامی ایران، برای درنوردیدن مرزهای فرهنگی و صدور پیام ظلم ستیزی خود و همچنین همراه نمودن ملت های جهان برای ایستادگی در برابر استکبار جهانی و احیای ارزش های دینی، بیش از هر چیز نیازمند جلب اعتماد افکار عمومی دنیا و مقابله با دروغ پراکنی های گسترده شبکه های رسانه ای وابسته به نظام سلطه بوده که این مهم با لحظه شناسی، صداقت و ایجاد شفافیت توسط خبرنگاران متعهد و عمل به وظایف اخلاقی و انقلابی آنان محقق گردیده است.  

همچنین «برگزاری با شکوه راهپیمایی های مختلف با حضور با شکوه مردم در دهه های گذشته و انعکاس تمام نما و به موقع این موج خروشان مردمی توسط اصحاب رسانه، جلوه ای از مردم سالاری دینی که زیربنای تشکیل حکومت جمهوری اسلامی ایران است را به سراسر دنیا نشان داده و این حضور مجاهدانه و انقلابی در برهه ها و شرایط گوناگون، شایسته تقدیر و سپاسگزاری است».

خبرنگاران کمک شایانی به ارتقاء سلامت اداری و افزایش ضریب شفافیت در جامعه می کنند

محمد اله یاری، مدیر کل دفتر موسیقی، همزمان با ۱۷ مردادماه، روز گرامیداشت مقام خبرنگار پیام تبریک و تشکر منتشر کرد.

در متن پیام وی آمده است: هفدهم مرداد ماه هر سال در تقویم رسمی ایران روز گرامی داشت "خبرنگاران و اهالی رسانه" است.

خبرنگاران و رسانه ها با اطلاع رسانی به موقع، نقد مفید و موثر کمک شایانی به ارتقاء سلامت اداری و افزایش ضریب شفافیت در جامعه می کنند و این یکی از مهمترین کارکردهای رسانه و توسعه آگاهی و دانایی است.تحقق ساختمان های شیشه ای به منظور افزایش شفافیت در عملکردها و پاسخگویی به موقع و دقیق، یکی از ملزوماتش وجود خبرنگاران آگاه با روحیه عدالت جویانه و تحول خواه است.

🔻خبرنگاران موسیقی نیز در همه این سال ها نقش بی مانندی در رساندن پیام هنرمندان موسیقی به مردم، آگاهی دادن از رویدادها و پیشرفت های موسیقی در ایران، انتقال پیام هنر دوستی و صلح طلبی  ایرانیان به دنیا و توسعه دیپلماسی عمومی داشته اند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha