جانشین فرمانده ناجا از مرز ایران با افغانستان در سیستان بازدید کرد

زاهدان- ایرنا- سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده نیروی انتظامی امروز /جمعه/  از مرزهای شمال سیستان و بلوچستان با افغانستان بویژه در شهرستان هیرمند و پل میلک بازدید کرد.

به گزارش ایرنا جانشین فرمانده نیروی انتظامی درجریان این  بازدید اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران با تمام همسایگان خود دوستی و صلح پایدار برقرار کرده است. 
سردار قاسم رضایی ادامه داد:  ما مردم کشور افغانستان را برادر و دوست می دانیم و امیدواریم که یک امنیت کامل در آن کشور برقرار باشد تا مردم مسلمان که دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران هستند، در رنج نباشند.

جانشین فرمانده ناجا در ساعات اولیه روز جمعه به منظور بررسی آخرین وضعیت امنیتی مرزهای جنوب شرق کشور وارد فرودگاه زابل شد و مورد استقبال جمعی از فرماندهان نظامی، انتظامی و مرزبانی استان و همچنین مسوولان شهرستان زابل قرار گرفت.

لازم به ذکر است، در این سفر سردار "جلال ستاره" جانشین فرمانده مرزبانی ناجا و سردار "حسین ساجدی‌نیا" معاون عملیات ناجا، سردار "قاسم رضایی" را همراهی می‌کنند.

به گفته معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان مرزهای این استان با کشور افغانستان بسته شد.

محمد هادی مرعشی علت این تصمیم را درگیری داخلی افغانستان بویژه در ولایت نیمروز عنوان کرد و گفت: درگیری گروه طالبان با نیروهای دولتی شب گذشته به شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز کشیده شد بطوریکه بخشهایی از این شهر به تصرف نیروهای طالبان در آمد اما با ورود نیروهای کمکی دولتی، افراد طالبان عقب نشینی کردند.

وی افزود: هم اینک منطقه مرزی افغانستان با ایران در محدوده مرز سیستان آرام است، با این وجود نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با آمادگی کامل از مرزها حفاظت می کنند و اشراف کاملی بر منطقه دارند.  

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان نیز ساعاتی پیش به خبرنگار ایرنا گفت: تحولات سیاسی صورت گرفته در افغانستان و گسترش دامنه درگیری‌های داخلی این کشور بر برخی مناطق مرزی تاثیر گذاشته بطوریکه پایانه مرزی میلک از شامگاه ۱۴ مرداد تعطیل شده است.

تیمور باقری افزود: به منظور جلوگیری از هر گونه مشکل برای فعالان اقتصادی، با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مستقر در پایانه مرزی میلک‌ از تجار خواسته شده تا اطلاع ثانوی از ارسال حامل‌های صادراتی و ترانزیتی که قصد خروج از پایانه مرزی میلک‌ را دارند، خودداری کنند.

وی تاکید کرد: در این راستا خروج کامیون‌های ایرانی و ترانزیتی به سمت افغانستان تا اطلاع بعدی امکان پذیر نخواهد بود.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان تصریح کرد: کامیون‌های ایرانی و محموله‌های تجاری که در حال بازگشت از افغانستان هستند امکان ورود به کشور را با هماهنگی‌های انجام شده دارند.

باقری با تاکید بر حفظ منافع ملی گفت: امیدواریم این موضوع طولانی مدت نباشد و بنای ما نیز بر این است که در تجارت با کشور افغانستان وقفه‌ای ایجاد نشود و فعالان اقتصادی بتوانند به کار خود ادامه دهند.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پایانه مرزی میلک در محدوده شهرستان هیرمند و  در همسایگی‌ ولایت نیمروز افغانستان قرار دارد، خاطر نشان کرد: کشور افغانستان دریچه ارتباط با کشورهای آسیای میانه است و وجود پایانه مرزی میلک در این نقطه از استان سبب صدور حجم قابل ملاحظه‌ای کالا از این مرز شده است.


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha