۱۵ درصد آب مصرفی شهر همدان با اجرای طرح آبرسانی اضطراری تامین می‌شود

همدان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان گفت که طرح اضطراری تامین آب آشامیدنی شهر همدان با سرعت در حال اجراست که با بهره برداری از آن نزدیک به ۱۵ درصد آب شرب مصرفی در این شهر تامین می شود.

«منصور ستوده» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آنچه تاکنون در مسیر اجرای این طرح انجام شده است، افزود: خط انتقال طرح اضطراری آبرسانی به شهر همدان ۷۰ کیلومتر طول دارد که بخشی از منابع آب زیرزمینی را برای جبران کسری آب شرب از ذخایر سد اکباتان به شهر همدان انتقال می دهد.

وی اظهار داشت: این طرح توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به عنوان پیمانکار شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در حال اجرا است.

ستوده عنوان کرد: این طرح شامل ۷۰ کیلومتر خط انتقال و ۴۵ هزار متر مکعب مخزن است و با بهره برداری از آن آب آشامیدنی شهر همدان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه تامین می شود.

وی تصریح کرد: بیشترین حجم اجرایی پروژه اضطراری آبرسانی همدان شامل لوله گذاری فولادی با قطر یک هزار و ۴۰۰ میلی متر، ساخت مخازن، حوضچه های فشارشکن، حوضچه های تخلیه، نصب شیر آلات و اتصالات طرح، آب بندی مخازن، تست فشار هیدرو استاتیک خط، عملیات سیویل و مکانیکال تصفیه خانه آب شرب و خط انتقال انجام شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با اشاره به اینکه طرح اضطراری آبرسانی تامین کننده حدود ۱۵ درصد آب مورد نیاز شهر همدان است، تاکید کرد: گذر از کم آبی تنها با همکاری شهروندان و صرفه جویی در مصرف آب امکان پذیر است.

ستوده به کاهش ۴۲ درصدی بارندگی ها نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود: اکنون وضعیت بارش های کشور نشان‌دهنده کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به ۲ سال اخیر است که ضرورت توجه جدی به مدیریت مصرف را چند برابر می‌کند.

با کاهش بارندگی استان همدان در وضعیت خشکسالی قرار گرفته است و با اعلام شرکت آب منطقه ای استان، مخزن سد اکباتان تا کمتر از ۲ ماه دیگر می تواند آب آشامیدنی مشترکان را تامین کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha