۱۵ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۰
کد خبرنگار: 3059
کد خبر: 84428144
۵ نفر

برچسب‌ها

ونزوئلا ۶ صفر دیگر از پول ملی را حذف می‌کند

تهران - ایرنا - دولت ونزوئلا به عنوان سومین تغییر در واحد پول ملی خود از آغاز قرن حاضر تا کنون، از حذف ۶ صفر دیگر از «بولیوار» و تبدیل آن به "بولیوار دیجیتال" همزمان با تداوم کاربرد سکه و اسکناس خبر داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، بانک مرکزی ونزوئلا اعلام کرد استفاده از بولیوار جدید از یکم اکتبر ۲۰۲۱ (نهم مهر ماه) اجرایی خواهد شد.

ونزوئلا که در سال‌های اخیر به ویژه تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا و کاهش قیمت نفت با بحران اقتصادی وکاهش روز افزون ارزش بولیوار مواجه است، هدف اصلی از این اقدام را تسهیل مبادلات روزمره عنوان کرده است.

در سال ۲۰۰۷ نخستین روند تغییر در پول ملی ونزوئلا با حذف سه صفر آغاز شد و در سال ۲۰۱۸ نیز هشت صفر از بولیوار حذف شد.

بر اساس این بیانیه از اکتبر اسکناس های جدید ۱۰. ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ بولیواری منتشر و وارد چرخه پولی خواهند شد.

نرخ تورم در ونزوئلا در بازه زمانی ژانویه تا می گذشته (دی تا خرداد)   بالاتر از ۲۵۰ درصد گزارش شده است.  نرخ تورم در ونزوئلا در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۰۰ درصد رسید. صندوق جهانی پول پیش‌بینی می‌کند که نرخ تورم در این کشور در سال جاری میلادی حتی بیش از ۵۰۰۰ درصد افزایش یابد.

نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا پیشتر در مصاحبه ای با شبکه تله سور با اشاره به تهدیدهای آمریکا و سقوط درآمد نفتی گفت: آنها یک جنگ علیه ارز ملی ما به راه انداخته‌اند. ما در سال ۲۰۲۱ به سمت یک اقتصاد دیجیتال عمیق‌تر پیش می‌رویم. هدف من رسیدن به اقتصادی است که ۱۰۰ درصد دیجیتال باشد.

بیشتر مبادلات نقدی در ونزوئلا بر پایه دلار آمریکا انجام می‌شود و از بولیوار در اکثر موارد تنها برای نقل و انتقال الکترونیکی پول از جمله پرداخت‌ بر اساس کارت بانکی و انتقال بین‌ بانکی استفاده می‌شود.

ونزوئلا که زمانی ثروتمندترین کشور آمریکای جنوبی بود، در سال‌های اخیر به رغم در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفتی در جهان (بیش از ۳۰۰ میلیارد بشکه) از جایگاه دوازدهمین کشور صادر کننده در سال ۲۰۱۷ به بیست و یکمین کشور تولید کننده نفت در سال ۲۰۱۹ تنزل یافت. چرخ‌های اقتصاد ونزوئلا که تاکنون با سهم ۵۰ درصدی در تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصدی از کل صادرات، حول محور صنعت پالایش و صادرات نفتی در جریان بود، تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا در سال‌های اخیر به پایین ترین میزان خود در ۷۰ سال اخیر رسیده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha