۱۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۳
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84427672
۰ نفر

برچسب‌ها

دادگاه سعودی عوامل فاجعه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام را تبرئه کرد

تهران – ایرنا – دادگاه استیناف در عربستان حکم صادره در خصوص تبرئه همه افراد متهم در فاجعه حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام در سال ۱۳۹۴ را تایید کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه سعودی "عکاظ" به نقل از منابعی که نام شان را ذکر نکرد، خاطرنشان نمود: دادگاه مزبور ۱۳ فرد متهم در این پرونده از جمله گروه شرکت های بن لادن را از اتهام نسبت داده شده مبرا دانست.

دادگاه جنایی مکه دسامبر گذشته افراد متهم در این پرونده را تبرئه کرد. اداره قضائی توضیح داد که در این خصوص چیزی جز آنچه که در حکم تبرئه آمده برایش به اثبات نرسیده است و به دنبال صدور حکم تبرئه پرونده مزبور را جهت بازنگری به دادگاه استیناف تقدیم کرد.

دادگاه مزبور مدعی شد: آنچه که در مکه مکرمه در آن روز روی داد در نتیجه حوادث طبیعی شکل گرفت که اتخاذ تدابیر لازم در این خصوص اگر ناممکن نباشد، سخت و دشوار است و به همین دلیل سیزده فرد متهم را نمی توان مقصر دانست.

جرثقیل در طی پروژه توسعه مسجد الحرام در روز جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ همزمان با مراسم حج در محوطه «بیت الله الحرام» سقوط کرد که در اثر آن ۱۱۱ نفر از جمله حجاج کشورهای مختلف جان خود را از دست دادند و ۲۳۸ تن دیگر نیز زخمی شدند. در مهر ماه همان سال نیز حادثه «منا» روی داد. مقامات سعودی باد شدید و توفان را عامل سقوط این جرثقیل عنوان کردند.

گروه بن لادن از شرکت های بزرگ در عربستان است که در سال ۱۹۳۱ توسط محمد بن لادن پدر اسامه بن لادن سرکرده سابق سازمان تروریستی القاعده تاسیس شد.

این حادثه در روز جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ در مسجد الحرام در سالروز حادثه یازدهم سپتامبر به وقوع پیوست و طی آن ۱۱ تن از حجاج ایرانی جان خود را از دست دادند و ۱۵ تن دیگر از آنان زخمی شدند. به دنبال وقوع این حادثه فاجعه منا در روز عید قربان روی داد.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha