۱۴ مرداد ماه و آخرین اخبار کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا - افزایش آمار مبتلایان به کرونا و روند صعودی تعداد بستری‌ها و جان‌باختگان در برخی استان های کشور این روزها رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کند و رسیدن به شرایط بحرانی را در یک قدمی افراد جامعه امکان‌پذیر کرده است.

به گزارش گروه اخبار استان ها ، موج پنجم کرونا در حال ثبت آمار و ارقامی ناخوشایند از ابتلا و مرگ و میر ناشی از  کووید ۱۹ می باشد و به نظر می رسد تعداد زیادی از افراد جامعه با بی توجهی به پروتکل های بهداشتی و برداشتن ماسک بعنوان مهمترین ابزار مقابله با کرونا همنشینی با این ویروس را به قیمت جان خود و افراد خانواده و فامیل انتخاب کرده اند.

شیوع ویروس کرونا با انواع مختلف و موج های پی در پی سلامت جامعه را نشانه گرفته است و در این میان برخی به جای تلاش برای ریشه کنی این بیماری مهلک به یاری آن شتافته اند و با رفت و آمدهای غیرضروری با بی اعتنایی به شرایط کنونی همچون روزهای قبل از شیوع این بیماری سعی در عادی جلوه دادن وضعیت موجود دارند.

عادی انگاری ها در برخی مناطق به حدی رسیده است که  به گفته مسوولان رعایت پروتکل ها به زیر ۴۰ درصد رسیده است و شرایط را در این مناطق در وضعیت بحرانی قرار داده است.

در همین حال سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به علیرضا رئیسی معاون بهداشت این وزارتخانه بر کاهش ۲ ساله سن واکسیناسیون در گروه‌های هدف تاکید کرد.

در این نامه  آمده است: ضمن قدردانی مجدد از تلاش تمامی دست اندرکاران واکسیناسیون بر علیه کووید۱۹ پیرو مکاتبات قبلی در مورد گروه های هدف واکسیناسیون، از آنجا که قسمت عمده جمعیت هدف اعلام شده واکسینه شده اند و ثبت نام شدگان جدید نیز در روزهای آتی تحت پوشش قرار می گیرند، شایسته است تمامی استان ها سن پوشش واکسیناسیون را به مدت دو سال کمتر از گروه هدف قبلی اعلام نموده و نسبت به ثبت نام در سامانه نوبت دهی و تزریق اقدام نمایند.»

در این نامه همچنین وزیر بهداشت تاکید کرد: نظر به اینکه محیط بانان و همچنین حافظان عرصه محیط طبیعی و جنگل ها در پاسگاه های محیط بانی و جنگل بانی ممکن است در کنار هم باعث انتقال بیماری شوند، شایسته است سریعا نسبت به اخذ لیست این گروه از سازمان های مربوطه اقدام و واکسیناسیون آنها انجام شود.

در حال حاضر ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

متاسفانه ۴۳۴ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۹۲ هزار و ۶۲۸ نفر رسید.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد : از روز گذشته تا امروز ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۸ هزار و ۶۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که چهار هزار و ۵۱۹ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۵۷ هزار و ۷۵۸ نفر رسید.

تا کنون سه میلیون ۴۶۷ هزار و ۷۶۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

۶ هزار و ۱۷۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۶ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۶۷۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. همچنین ️تا کنون ۱۱ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۹۹۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۹۳۳ هزار و ۸۶۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۸۶۱ دُز رسید.

۱۴ مرداد ماه و آخرین اخبار کرونایی استان ها

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری ایلام از به صدا درآمدن زنگ خطر بحرانی شدن وضعیت کرونا در استان ایلام خبر داد و گفت: وضعیت کرونا در ایلام به مرحله ای حاد و بحرانی رسیده است.

 آیت قیصربیگی با اشاره به دستور استاندار ایلام و مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا برای اعلام هشدار به مردم افزود: وضعیت کرونا در استان آنقدر حاد و خطرناک است که استاندار خواستار به صدا درآمدن زنگ خطر بحرانی شدن وضعیت کرونا توسط ستاد مدیریت بحران استان شده است.

وی خواستار ایجاد هم افزایی همه دستگاه های درگیر در کار این رزمایش برای ارسال یک پیام قوی و هشدار بازدارنده‌ نسبت به بحرانی شدن خطر کرونا در استان شد و تاکید کرد: در صورت عدم رعایت پروتکل های های بهداشتی و تداوم روند خطرناک فعلی به زودی در وضعیت حاد کرونا قرار خواهیم گرفت که هزینه های جبران ناپذیری برای استان در پی خواهد داشت.

بر اساس اعلام رییس مرکز توسعه سلامت کیش ، کمیته امنیتی و انتظامی ستاد کرونا این جزیره محدودیت های مقابله با شیوع این ویروس را تشدید کرد.

محمدرضا رضانیان با اشاره به اینکه این محدودیت ها تا یک هفته در نظر گرفته شده و تا ۲ هفته قابل تمدید است اظهار داشت: این مصوبات از یکشنبه ۱۷ مرداد به مرحله اجرا گذاشته می شود.

وی اضافه کرد: کاهش حداکثری تعداد پروازهای ورودی به جزیره کیش از جمله این مصوبات بوده که پیشنهاد آن به دستگاه ها و نهادهای ذیصلاح داده شده و و پیگیری ها در حال انجام است تا به شکل حداکثری شاهد کاهش پروازها باشیم.

از گیلان نیز گزارش شده که بیماری کرونا این روزها در خیز پنجم با شدت همه‌گیری خصوصاً به صورت خانوادگی نگرانی هایی را در استان گیلان ایجاد کرده است، اما نگران کننده تر از آن کاهش چشمگیر رعایت دستوالعمل های بهداشتی است که به بهانه عدم محدودیت بیشتر در حال فروکش است.

کم رنگ شدن پروتکل های بهداشتی در حالی در بسیاری از اماکن از جمله ادارات، اصناف و حمل و نقل عمومی گیلان و البته کل کشور مشاهده می شود که کارشناسان بهداشتی تنها راه مهم و موثر در رویارویی با این بیماری را عمل به توصیه های بهداشتی می دانند اما مردم رفته رفته فاصله را با این توصبه ها بیشتر می کنند.

بر اساس آخرین آمارها، رعایت پروتکل های بهداشتی در گیلان پایین تر از میانگین کشوری یعنی ۳۵ درصد است، در حالیکه قبل از آغاز موج پنچم کرونا در این استان میانگین مراعات توصیه های بهداشتی شامل رعایت بهداشت فردی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد خوراکی به ۷۵ درصد رسیده بود که در این مدت کاهش چشمگیری یافت.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این باره گفت: روند بستری افراد مبتلای مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا که منشای بیماری یادشده است به دلیل کاهش رعایت مفاد پروتکل های بهداشتی در استان صعودی شد.

ابراهیم سلمانی افزود: شهروندان برای کاهش این وضعیت باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند و از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و حضور در سطح شهر نیز پرهیز کنند.

هر چند این فعال رسانه ای حوزه بهداشت و درمان  یزد به میزان کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی اشاره ای نکرد، اما گفته می شود، رعایت پروتکل ها باید حدود ۹۰ درصد باشد که هم اکنون این عدد به کمتر از ۵۰ درصد در استان رسیده و زنگ خطر شیوع کرونا را در استان به صدا درآورده است.

بر اساس اعلام قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز میزان ابتلا به کرونا در استان طی مرداد ماه جاری نسبت به تیرماه گذشته سه برابر شده است.

دکتر" علی فرهادی"بیان کرد: روند ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در سطح لرستان رو به افزایش است تا حدی که در روزهای اخیر این میزان در برخی شهرستان های استان نسبت به ماه گذشته تا پنج برابر نیز افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در تیرماه امسال متوسط ابتلای روزانه در استان ۱۶۹ نفر بود  که اکنون این رقم به ۸۶۶ نفر رسیده است اظهار داشت: میانگین بستری روزانه بیماران کرونا در استان طی ماه گذشته ۹۱ نفر بود که اکنون این میزان به ۲۲۰ نفر رسیده است.

 از استان اردبیل نیز گزارش شده است که روند صعودی مبتلایان و بستری‌های کرونا در این استان همچنان ادامه داشته و تعداد بیماران کووید.۱۹ در بیمارستان‌های استان به ۵۷۴ نفر افزایش یافت.

رئیس دانشگاه علوم پطشکی اردبیل گفت: طی شبانه روز گذشته، شمار بستری‌های کرونایی جدید در بیمارستانهای استان به  ۱۰۵ نفر افزایش یافت و در مقابل ۹۷ نفر نیز با بهبود نسبی از بیمارستان مرخص شدند.

وی بیان کرد: هم اکنون از مجموع ۵۷۴ بیمار کووید.۱۹ بستری در بیمارستان ۸۵ نفر در بخش‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، در شبانه‌روز با فوت پنج نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان به یک‌هزار و ۹۰۴ نفر رسید.

دکتر حبیب زاده هشدار داد که در صورت ادامه روند فعلی شیوع کرونا در استان، برپایی بیمارستان صحرایی و بستری در سالن‌ها و اماکن مختلف اجتناب ناپذیر خواهد بود و ارائه خدمات اولیه از جمله اکسیژن رسانی به بیماران دچار مشکل اساسی خواهد شد.

فرماندار شهرستان بویراحمد نیز گفت:بی توجهی به هشدارها، ورود پلاک های غیر بومی و فعالیت تالارها و باغها وضعیت این شهرستان را بحرانی کرده است.

مجید احمدی اظهار  داشت: شهر یاسوج در وضعیت قرمز قرار دارد و کماکان هجوم موج‌های بعدی در کمین مردمی است که با حضور در مراسم های عروسی و عزا و تجمع ها بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی خود و دیگران را در معرض خطر قرار می دهند.

 وی افزود: ظرفیت پذیرش بیمار در بیمارستان‌های یاسوج و حتی راهروهای بیمارستان‌ها تکمیل شده و در صورت ادامه این روند از بیمارستان صحرایی استفاده می کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز با تاسف از پایین بودن درصد رعایت شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی کرونا در این استان گفت که در ۳ روز گذشته ۷۵ گلستانی به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

عبدالرضا فاضل اظهار داشت: ابتلا و فراگیری سویه دلتای ویروس کرونا خانوادگی شده، بطوری که اکثر افراد بستری اعضای یک خانواده یا چند خانواده وابسته به هم هستند.

وی یادآور شد: این مساله نشان‌ می‌دهد، مردم حضور نداشتن در اجتماعات، برگزار نکردن دورهمی‌های خانوادگی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.

از استان مازندران گزارش شده است که کرونای هندی در ۲۴ ساعت گذشته تقریبا هر دو ساعت جان یک مازندرانی را گرفت تا با مرگ ۴۹ نفر در یک شبانه‌روز بحران کرونا در این استان پررنگ‌تر از روزهای سیاه گذشته شود. اما میزان توجه به پروتکل‌های بهداشتی در مازندران همچنان روندی کاهشی را دنبال می‌کند.

به گزارش ایرنا، موج پنجم کرونا در مازندران با سرعتی عجیب و بدون توقف، همچنان با شیبی عمودی در نمودارها در حال بلندتر شدن است و قربانی می‌گیرد. به طوری که برای نخستین بار تعداد قربانیان کرونا در موج پنجم به ۴۹ نفر رسید. به عبارتی دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در کمتر از هر دو ساعت یک بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های مازندران بر اثر ابتلا به کرونا جان باخت.

تعداد بستری‌شدگان جدید نیز در ۲۴ ساعت اخیر برای نخستین بار از مرز ۸۰۰ نفر گذشت و به ۸۰۳ نفر رسید و با اضافه شدن ۱۲۶ بیمار دیگر به بستری‌شدگان کرونایی، تعداد مجموع بستری‌شدگان کرونایی مازندران به سه هزار و ۸۵۳ نفر برسد. از این تعداد ۴۱۳ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که با آمارهای روز چهارشنبه ۱۳ مرداد برابر است.

مدیرعامل سازمان فردوسهای شهرداری مشهد نیز از وضعیت حاد در آرامستان بهشت رضوان و نزدیک شدن به مرز سه رقمی تعداد فوتی های روزانه کرونا در مشهد خبر داد.

حجت‌الاسلام حسین مهدوی دامغانی افزود: با توجه به این که آرامستان بهشت رضوان از زمان شیوع ویروس کرونا به صورت اختصاصی برای متوفیان کرونایی در نظر گرفته شده امروز شاهد شرایط حاد در وضعیت فوتی ها در بهشت رضوان هستیم.

وی اضافه کرد: این آرامستان در حال حاضر چندین برابر ظرفیت خود در حال خدمت رسانی است.

مدیر عامل سازمان فردوسهای شهرداری مشهد با بیان این که عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و نظارت کافی  باعث افزایش تعداد متوفیان شده است افزود: در شرایط موجود بیشتر حجم و فشارکاری بر روی پرسنل آرامستان ها تحمیل شده به طوری که مجبور شدیم از حجم فعالیت های اداری این سازمان کاسته و پرسنل اداری نیز برای کمک به پرسنل و عوامل آرامستان ها به کارگیری شوند.

مهدوی دامغانی افزود: در صورت عدم پیش بینی تمهیدات لازم، به زودی شاهد زمینگیر شدن نیروهای آرامستان ها خواهیم شد، شهر مشهد از لحاظ تعداد فوتی کرونا در مرز سه رقمی شدن است و در صورتی که رعایت دستورالعمل های بهداشتی جدی گرفته نشود و اقداماتی برای کنترل وضع موجود صورت نگیرد نگران تشدید تعداد اموات و  فاجعه ای بزرگ خواهیم بود.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha